Projektowanie i urządzanie własnego mieszkania to wyzwanie, przed którym – prędzej czy później – staje niemal każdy z nas. Przy braku doświadczenia i własnych pomysłów na udaną realizację, dobrze jest rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalisty.

Jeśli nie masz pewności, czy w Twojej konkretnej sytuacji zatrudnienie architekta to najlepszy pomysł – zapraszam do czytania. Z lektury tego artykułu dowiesz się nie tylko w jaki sposób szukać i na co zwracać uwagę wybierając projektanta do współpracy, by trafić na profesjonalistę. Pomogę Ci upewnić się, czy aby na pewno tej pomocy potrzebujesz i podpowiem jak działać, jeśli już zadecydujesz, że własne mieszkanie chcesz urządzić samodzielnie.

Zatrudnienie architekta wnętrz

Czy warto zatrudnić architekta wnętrz? Co zapewni Ci pomoc profesjonalisty?

FUNKCJA, FORMA, ERGONOMIA. Projektant zawsze słucha sugestii i życzeń Klienta. Jego zadaniem jest przeniesienie ich na realny grunt, do realnego pomieszczenia. Musi wziąć przy tym pod uwagę rozmaite aspekty: techniczne, finansowe, czy logistyczne. Projektant pomoże w rozwiązaniu problemu ze zbyt małą, czy nieustawną przestrzenią, pomoże ją dobrze zagospodarować

ROZWIĄZANIA UNIWERSALNE, PONADCZASOWE I NIEOCZYWISTE. Projektant najprawdopodobniej zaproponuje Ci rozwiązania, o których nigdy sam byś nie pomyślał, a także takie, które będą równie dobrze prezentowały się za 5 czy 10 lat. Nie chodzi o odwzorowanie obecnej mody i trendów, ale o ponadczasowy, dobry design. Dodatkowym plusem jest fakt, że mieszkania zaprojektowane przez architektów wnętrz często mają większą wartość rynkową.

BUDŻET POD KONTROLĄ, OSZCZĘDNOŚCI I INWESTYCJE. Projektant pracuje w obrębie ustalonego budżetu i tę kwestię trzeba zawsze postawić jasno. Projektant wskaże na czym można zaoszczędzić, a w jakie elementy warto jest zainwestować.

POPRAWNOŚĆ REALIZACJI. Projektant stoi na straży poprawności wykonania projektu (jeśli umowa obejmuje projekt wykonawczy wraz z nadzorem). Obecność projektanta pozwoli uniknąć kosztownych pomyłek mogących być skutkiem błędnych decyzji podjętych w zakresie „obcych” dla ciebie tematów. Mogą one wynikać np. z niewłaściwie wykonanych pomiarów, wyboru niesprawdzonych podwykonawców, czy oszczędzaniu na nieodpowiednich elementach.

OSZCZĘDNOŚĆ CZASU. Projektant wybierze dla Ciebie konkretne rozwiązania, produkty i materiały, zajmie się ich poszukiwaniem i zakupami, również pomoże w uzyskaniu korzystnych zniżek. Pomoże więc oszczędzić i czas, i pieniądze.

Zatrudnienie architekta wnętrz

Architekt wnętrz czy dekorator?

Te dwie różne profesje są wśród klientów najczęściej ze sobą mylone, a dotyczą przecież zupełnie innego zakresu prac w trakcie urządzania mieszkania. Nie zawsze bowiem potrzebny jest architekt – albo też dekorator często może nie wystarczyć.

Architekt zazwyczaj swoją pracę rozpoczyna od pustych ścian. Jego zadaniem jest stworzenie funkcjonalnej, przemyślanej przestrzeni, może zaproponować Ci zmianę układu pomieszczeń, zaprojektować ciekawe oświetlenie i zająć się rozplanowaniem innych instalacji. Architekt wnętrz, jako osoba z wyższym, kierunkowym wykształceniem, znająca realia rynku, posiada bogatą wiedzę branżową, zna ciekawe materiały, dostępne rozwiązania i produkty.

Dekorator wchodzi zwykle „na gotowe” i zajmuje się ostatnim etapem urządzania wnętrza, analizuje stan zastany. Podobnie jest w home stagingu. Dekorator skupia się na meblach, materiałach, dodatkach starając się stworzyć wnętrze tak, by w pełni pasowało do osobowości jego właściciela. W pracy dekoratora nie jest wymagane żadne kierunkowe wykształcenie, czy licencja. Wystarczy własna wiedza, wyczucie, smak i znajomość rynku wyposażenia wnętrz.

Zanim zaprosisz kogoś do współpracy przy swoim wnętrzu, koniecznie przeanalizuj własne oczekiwania. Jeśli dobranie dodatków to za mało, jeśli nie poradzisz sobie ze stojącym przed sobą wyzwaniem samodzielnie – wtedy decydujesz się na więcej.

Zatrudnienie architekta wnętrz

Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?

• Poczta pantoflowa – zawsze skuteczna! Dobrze jest zacząć od rozeznania w swoim otoczeniu, czy ktoś korzystał z usług architekta wnętrz i czy może go polecić. Trudno o lepszą rekomendację dla nieznanego Ci architekta, niż ta z ust znajomych, szczerze zadowolonych z jego pracy. Wypytaj o to, czy współpraca przebiegała sprawnie, czy są zadowoleni z zaproponowanych rozwiązań, czy udało im się zmieścić w budżecie i czy projekt dobrze sprawdza się w codziennym życiu. Dodatkowym plusem jest fakt, że masz szansę zobaczyć realizację na własne oczy.

• Dokładne zapoznaj się z porftolio wybranego architekta. Analizując jego wcześniejsze projekty i realizacje najprawdopodobniej dostrzeżesz wśród nich wszystkich pewną spójność. Nadrzędnym zadaniem architekta jest projektowanie dla Ciebie, zgodnie z Twoim gustem – ale też każdy doświadczony architekt ma coś w rodzaju własnego, niepowtarzalnego stylu projektowania, będącego konsekwencją jego indywidualnego widzenia przestrzeni, pomysłowości, kreatywności, wyczucia stylu i gustu. Jeśli zatem te jego charakterystyczne cechy Ci odpowiadają – to może być dobry wybór!

• Spotkanie (lub rozmowa telefoniczna na początek). Kontakt z architektem, potem proces projektowania i późniejszego urządzania domu czy mieszkania trwa zwykle dłużej, niż początkowo przewidujesz – kilka miesięcy, czasem znacznie więcej – i zależy od wielkości projektu, którym architekt się zajmuje. Inaczej będzie w przypadku jednego pomieszczenia, a inaczej w przypadku projektu całego domu. Osoba architekta musi Ci po prostu odpowiadać. Musisz czuć, że rozumie Twoje wizje, słucha o oczekiwaniach i potrafi jasno opowiadać o własnych pomysłach. Zaufanie jest bardzo istotne.

• Zawsze podpisuj umowy, które jasno określają zakres opracowania, ilość i rodzaj poprawek i zmian jakie masz prawo wnosić w trakcie projektu, dodatkowe korzyści jakich możesz oczekiwać. To pozwoli uniknąć wszelkich ewentualnych nieporozumień.

• Nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną podejmując decyzję o wyborze architekta. Nie warto wybierać najtańszej oferty. Lepiej wybrać architekta-profesjonalistę, który najbardziej przypadł nam do gustu (nawet jeśli nie jest tani), ale ograniczyć np. zakres jego prac. Można zrezygnować z kosztownych fotorealistycznych wizualizacji, albo np. ograniczyć liczbę pomieszczeń poddanych konsultacji do tych najbardziej dla nas kluczowych.

Zatrudnienie architekta wnętrz

Kiedy nie warto zatrudniać projektanta wnętrz?

Jestem daleka od namawiania wszystkich, by korzystali z usług architektów wnętrz. Mogą one okazać się niekonieczne jeśli:

• masz własną wizję, pomysły na zagospodarowanie przestrzeni i własny, dobry gust.

• masz rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, dającą Ci pewność, że wypatrzone gdzieś rozwiązania sprawdzą się w Twojej własnej przestrzeni.

• mieszkanie jest funkcjonalnie rozplanowane i nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian w układzie przestrzennym.

• mieszkanie nie sprawia kłopotów w trakcie umeblowania i masz odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, by wszystko w nim pomieścić.

• masz praktyczną wiedzę wyniesioną z wcześniej przeprowadzanych remontów i sprawdzone kontakty z podwykonawcami.

• masz bardzo ciasny budżet, który nie pozwoli Ci na wiele więcej, niż zakup podstawowych, gotowych elementów wyposażenia.

• masz czas, by wszystkim samodzielnie się zajmować, szukać w sklepach, porównywać oferty i odpowiednio dopasowywać.

biuro-6

Działanie na własną rękę

Jeśli decydujesz się działać samodzielnie, ale masz jakieś wątpliwości – czasem wystarczy tylko porada doświadczonego projektanta, dzięki której upewnisz się czy twoje pomysły i decyzje są odpowiednie do zagospodarowywanej przestrzeni. Będzie to wydatek znacznie mniejszy niż cena projektu, ale pomoże uniknąć późniejszych pomyłek.

Kiedy już wiesz, że najprawdopodobniej ze wszystkim doskonale poradzisz sobie sam, to co dalej? Jak zabrać się za urządzenie wnętrza, by odpowiadało naszym potrzebom, było funkcjonalne, ładne, modne, a nie tylko odwzorowywało obecną modę i wnętrzarskie trendy? Dobrze jest zacząć działać jak projektant i przejść przez wszystkie poniższe etapy.

ETAP 1: dokładna analiza. Chodzi o twoje potrzeby, oczekiwania, przyzwyczajenia. To one mają decydujący wpływ na sposób umeblowania.

Na przykładzie KUCHNI:
Jeśli masz dużą rodzinę i sporo gotujesz – będziesz potrzebować dużej lodówki i zamrażarki, wygodnej, minimum pięciopalnikowej płyty grzewczej, dużego piekarnika, dużej ilości wolnych blatów i dużej zmywarki. Blat musi być porządny i odporny na zniszczenia, a materiał frontów meblowych odporny na zniszczenia i zabrudzenia.

Jeśli jesteś singlem, który w domu głównie śpi – kuchnia wystarczy Ci niewielka, ważna będzie kuchenka mikrofalowa, niewielki zlewozmywak i możesz wtedy ciut bardziej obok praktyczności skupić się na dobrym designie (jeśli Ci na tym zależy). Po prostu w różnych sytuacjach wybierajmy różne elementy, w inne rzeczy inwestujmy.

ETAP 2: zbieranie inspiracji i stworzenie własnego moodboardu (tablicy inspiracji).

Staraj się znaleźć jak najwięcej zdjęć przedstawiających elementy i rozwiązania, które trafiają w twój gust. Dobrze jest dać sobie na te poszukiwania jak najwięcej czasu i zebrać jak najwięcej, pozornie zupełnie nie łączących się ze sobą zdjęć. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć jakiś wspólny mianownik dla wszystkiego, co Ci się podoba. Możesz pokusić się o stworzenie własnej tablicy inspiracji z wyselekcjonowanymi elementami, aby sprawdzić czy na pewno do siebie pasują. Mogą się znaleźć na nim konkretne kolory, tkaniny, próbki materiałów, czy zdjęcia wybranych mebli.

ETAP 3: dobry research – w sieci, w prasie, w swoim otoczeniu.

Czytaj wnętrzarskie blogi w poszukiwaniu rad związanych z urządzaniem i dekorowaniem, śledź branżowe fora w poszukiwaniu opinii użytkowników o konkretnych rozwiązaniach czy sprzętach. Dowiaduj się jakie rozwiązania będą dla ciebie dobre, a które warto sobie odpuścić. Szukaj tańszych odpowiedników, proś podwykonawców i sprzedawców o wyceny, porównuj.

ETAP 4: zamiana koncepcji na konkretną listę zakupową

Przygotowany wcześniej moodboard będzie stanowił dla ciebie coś w rodzaju drogowskazu i projektu, w obrazowy sposób ułatwi podejmowanie lepszych decyzji. Da ci potwierdzenie, czy konkretny element pasuje do twojej koncepcji, czy też nie.

Zatrudnienie architekta wnętrz

Każdy kto, decyduje się samodzielnie urządzić własny dom czy mieszkanie, staje się w pewnym sensie projektantem. Jeśli masz własną wizję i cały Pinterest w małym paluszku, jesteś kreatywny i potrafisz zaadaptować podpatrzone rozwiązania do własnych warunków, produkty wykończeniowe nie są ci obce, interesujesz się rynkiem wyposażenia wnętrz, a przy okazji masz sporo cierpliwości i czasu – to prawdopodobnie o pomocy architekta wnętrz nawet nie myślisz. Jeśli jednak brak ci wyczucia i odpowiedniej wyobraźni przestrzennej, by zająć się tymi sprawami samodzielnie – warto zatrudnić architekta, bo będzie to inwestycja nie tylko we wnętrze, ale także twoje dobre samopoczucie.

 


Wpis powstał w ramach cyklu „Otwórz się na zmianę. Poradnik remontowy PORTA”.