Cykl Design Your Space powstał w odpowiedzi na Wasze liczne pytania o urządzanie wnętrz. W dzisiejszej – drugiej – części zajmiemy się salonem z jadalnią, należącymi do jednej z moich czytelniczek. Przeanalizujemy go pod kątem możliwych do wprowadzenia zmian, a wszystko to według wytycznych (mieszkającej wraz z rodziną) Ani . Tak, bohaterką drugiej części serii została kolejna Ania :)

 

O co chodzi w Design Your Space?

Piszecie do mnie mejle z obszernymi opisami Waszych wnętrz i z prośbami o doradzenie, co moglibyście w nich zmienić. Wysyłacie zdjęcia swoich pokoi, licząc na moje komentarze, sugestie i pomysły odnośnie zmian, które warto byłoby w nich zaprowadzić.

Gdy ilość takich wiadomości zaczęła być zbyt duża pomyślałam: „Skoro poświęcam mój czas na udzielanie rad, to mogłyby z nich skorzystać również inne osoby?”

O to właśnie chodzi w Design Your Space. O to, byście to Wy mogli zmienić własne wnętrza samodzielnie. Wygląda na to, że potrzebujecie po prostu odrobiny inspiracji. Pokazania palcem, że TO i TO nadaje się do wymiany, TO może warto byłoby odnowić, a TO jest super i nawet się nie ważcie tego wyrzucać :)

Design Your Space to nie jest PROJEKT wnętrza – to zbiór inspiracji to samodzielnego wprowadzenia zmian u siebie.

1 część serii – ZMIANY W POKOJU STUDENTKI

 

Dzisiaj odmieniamy salon połączony z jadalnią

Co wiemy o analizowanym wnętrzu i jego użytkownikach?

– Salon z jadalnią użytkowany jest przez 4 osoby: 22 letnią Anię, jej tatę, 17 letniego brata i babcię. Wszyscy razem w salonie spędzają mnóstwo czasu, musi on więc odpowiadać wszystkim ich potrzebom (spożywanie posiłków, wspólne oglądanie telewizji, czy granie w ulubione gry planszowe i przyjmowanie gości).

– Pokój bezpośrednio sąsiaduje z kuchnią oraz przedpokojem.

– W pokoju ma zostać przewidziane miejsce na filmowe seanse z odwiedzającymi Anię znajomymi (potrzebna będzie nowa, większa kanapa)

– Wnętrze ma być nowoczesne, ale jak najbardziej przyjazne i przytulnie – i z charakterem.

Klikając TUTAJ możecie zobaczyć zdjęcia wnętrza w większym rozmiarze.

wnętrze do zmiany

Krótka analiza – co trzeba zmienić?

–  Analizowane wnętrze jest obecnie urządzone niewspółcześnie, a Ania chce, by miało bardziej nowoczesny charakter. Odwiedzający ją znajomymi mają mówić WOW :)

–  Decydując się na zmiany w salonie musimy mieć na uwadze wszystkich jego użytkowników. Babcia oraz tata bohaterki dzisiejszego wpisu muszą przecież dobrze czuć się w swoim domu.

–  To, co najbardziej rzuca się w oczy przy oglądaniu zdjęć, to meble – a w szczególności krzesła. Krzesła moim zdaniem bezwzględnie trzeba wymienić. O ile meble dałoby się „uratować” pomalowaniem ich farbą w jakimś jasnym odcieniu, to krzeseł po prostu trzeba się pozbyć (opcją drugą byłoby zostawienie krzeseł, przemalowanie ich jasną farbą i zmiana tkaniny obicia; w przypadku pozostawienia krzeseł – wszystkie inne meble trzeba by koniecznie zmienić na bardziej nowoczesne, aczkolwiek wydaje mi się, że nie miałoby to większego sensu). Wszystko zależy od budżetu i stopnia zaawansowania zmian, na które Ania wraz z rodziną się zdecydują.

– Dobrze byłoby odmalować całe pomieszczenie na jaśniejszy odcień beżu, a także pozbyć się części sztukaterii  (mam tutaj na myśli te obramowania, które rzucają się w oczy najbardziej na ścianie z telewizorem)

Okej, jedziemy dalej. Pokój jest umeblowany w sposób bardzo niefunkcjonalny – i tym zajmiemy się za chwilę.

 

Czas na przemeblowanie!

Pokój jest umeblowany niefunkcjonalnie i konieczne będzie całkowite przemeblowanie. Aby wszystkie moje sugestie były zrozumiałe, narysowałam specjalnie dla Was szybki szkic :) Sugeruję część jadalnianą zlokalizować bezpośrednio przy kuchni (czyli tam, gdzie w chwili obecnej znajduje się kanapa). Telewizor stoi w nienajlepszym miejscu, ponieważ nie daje możliwości swobodnego oglądania (jest zbyt daleko od kanapy i stoi prostopadle do krzeseł przy stole).

Sugerowany przeze mnie układ prezentuje się następująco (klikając TUTAJ możecie zobaczyć obrazek w większym rozmiarze):

DESIGN YOUR SPACE

Co się zmieniło?

–  W miejscu kanapy umieściłam stół wraz z krzesłami. Ponad stołem konieczny będzie dodatkowy punkt oświetleniowy (najlepiej wisząca lampa), ponadto inne oświetlenie punktowe np. stojące
–  Z obu stron okna wiszą długie zasłony, które zasłonią mało efektowne elementy (takie jak np. rurki CO), a także dodadzą wnętrzu przytulności
–  Telewizor został w pierwotnym miejscu, ale wisi na ścianie, a pod nim znajduje się prosta szafka rtv.
–  Na ścianie prostopadłej do tej z telewizorem może znaleźć się regał (Ania pisała mi, że nie chce zabudowywać całej ściany z telewizorem)
–  Pod oknem stoi kanapa narożna (w kształcie litery L), odwrócona dłuższym bokiem do okna
–  Przy kanapie znajduje się stolik kawowy, którego zapomniałam podpisać :)
–  W kącie odłożony jest puf, który można wystawić na środek pokoju, gdy będzie potrzebne miejsce np. dla gości

Przygotowałam jeszcze dwa schematy, by było jeszcze bardziej jasne „co i jak” :) Nie wybierałam żadnych konkretnych sprzętów z konkretnych sklepów… gdybym jeszcze to miała do zrobienia, to chyba nigdy nie doczekalibyście się tego posta.

Powiększony obrazek możecie zobaczyć klikając TUTAJ.

schemat-pokoju-designyourlife1Powiększony obrazek możecie zobaczyć klikając TUTAJ.

Design Your Space

 

Co można zrobić, by salon był nowoczesny, ale bardzo przytulny?

To proste – wystarczy przyjrzeć się zdjęciom naszych inspiracji i zastosować uniwersalne wyzwalacze przytulności ;)) A tak poważnie, to efekt przytulności pomogą nam osiągnąć:

–  ZASŁONY (w obecnym wnętrzu potrzebny byłby dłuższy karnisz). Najlepiej długie, w kolorze np. kremowym lub kawy z mlekiem, z lejącej się tkaniny, mogą być z delikatnym wzorem.

–  OŚWIETLENIE – tworząca ciepły klimat lampa nad stołem w jadalni, lampy np. stojące w okolicy kanapy, do czytania. Więcej punktów oświetleniowych pomoże nam budować odpowiedni nastrój we wnętrzu.

–  KANAPA Z MATERIAŁOWYM OBICIEM – najlepiej w jakimś ciepłym, beżowym odcieniu tkaniny

–  PODUSZKI. I JESZCZE WIĘCEJ PODUSZEK. Po poduszkowe inspiracje i propozycje z polskich sklepów zapraszam do mojego posta „Poduszka w roli głównej„.

–  FUTRZANE ELEMENTY. Koniecznie! Wszelkie włochate poduchy, koce i narzuty będą mile widziane. Znaleźć je można m.in. w Ikei.

–  WŁOCHATY DYWAN. Jak wyżej.

–  ODPOWIEDNIA KOLORYSTYKA. Wnętrza utrzymane w ciepłej kolorystyce, opartej na beżach i brązach zawsze będą się nam wydawały bardziej przytulne, niż te, w których przeważają kolory takie jak błękity, szarości, fiolety itd.

 

DESIGN YOUR SPACE

 

To już wszystko – mam nadzieję, że udało mi się pomóc tym zbiorem uwag, sugestii i pomysłów, i być może podrzucić komuś z Was jakiś pomysł na odmianę własnego pokoju :)

Wiem, że strasznie długo kazałam Wam czekać na tego posta – ale jego przygotowanie wymaga ode mnie poświęcenia naprawdę dużej ilości czasu (przynajmniej jednego całego dnia), więc liczę, że uzbroicie się w cierpliwość w oczekiwaniu na część 3 :) Chętnie zajęłabym się wtedy kuchnią, więc jeśli macie ochotę, bym zaproponowała odmianę Waszej, to czekam na zgłoszenia :)

 

Chcesz odmienić swoje wnętrze?

Jeśli potrzebujesz rady i chciałbyś/chciałabyś, by jeden postów z serii Design Your Space poświęcony był Twojemu wnętrzu, ZAJRZYJ TUTAJ PO WIĘCEJ INFORMACJI.