Jak robić lepsze zdjęcia cyfrówką i telefonem?

Chcesz robić lepsze zdjęcia, ale nie masz lustrzanki? Większość poradników w sieci skierowanych jest do ich posiadaczy, dlatego dzisiaj chcę przedstawić temat fotografowania w oderwaniu od tych wszystkich „cyferek” określających wartości przysłony, ISO, czy czas otwarcia migawki. Przez długi czas miałam do dyspozycji tylko telefon z aparatem i aparat kompaktowy i jakoś dawałam radę, starając się wycisnąć z nich maksimum.

 

Jak robić lepsze zdjęcia? To proste, trzeba po prostu…

Więcej myśleć przed zrobieniem zdjęcia. Obserwować, eksperymentować i porównywać osiągane rezultaty.

Jeśli taka odpowiedź Cię nie satysfakcjonuje, to zachęcam do lektury całego posta. Jednakże to właśnie myślenie, obserwowanie i eksperymentowanie powinniśmy mieć na uwadze przez cały czas i na każdym etapie wykonywania zdjęcia.

 

Kilka słów na początek

Zdjęcia lubiłam robić właściwie od zawsze. Lustrzanką fotografuję od roku, ale dopiero teraz, po dobrych kilkudziesięciu tysiącach wciśnięć spustu migawki czuję się kompetentna na tyle, by móc omawiać ten temat. Nie chcę przepisywać Wam teorii z książek, bo takich postów powstało już na innych blogach wystarczająco dużo.

Na początku chciałabym byście pamiętali, że to nie aparat robi zdjęcia. Zdjęcie robimy my, fotografujący i to, w jaki sposób będzie się ono prezentowało – zależy od nas. Bardzo możliwe, że wcale nie będziecie potrzebowali lustrzanki by robić zdjęcia, z których będziecie zadowoleni. Moja cyfrówka wystarczała mi przez naprawdę długi czas.

Długo nie wiedziałam o co chodzi z tym całym ISO i jak właściwie powinnam go używać. Jak w takiej sytuacji mogłabym docenić możliwości, jakie oferuje lustrzanka z pełną klatką? To taki kolejny poziom wtajemniczenia – zdobywa się je krok po kroku, powoli.  Dopiero teraz patrzę na moje zdjęcia i widzę, że to co mam obecnie, już mi w 100% nie wystarcza. Dostrzegam zniekształcenia, których świadomości nie miałam wcześniej i ograniczenia, których chciałabym się pozbyć.

 

 Wyczucie, komponowanie zdjęcia jak obrazu i własny sposób patrzenia

Dzisiaj chcę napisać Wam o wyczuciu, które warto jest w sobie rozwijać, o komponowaniu kadru, który będzie się nam podobał i o własnym poczuciu estetyki. Każdy z nas może mieć swój własny styl. Nie będę pisać o trzymaniu się zasad, chcę skupić się nad odnoszonym WRAŻENIEM. Dla mnie w fotografowaniu ogromnie ważne jest by patrzeć na powstające zdjęcie, jak na obraz.

Wszystkie zdjęcia w tym poście (oprócz tego tytułowego) zostały wykonane aparatem cyfrowym Sony Cyber Shot. Chcesz wiedzieć czym zwykle robię zdjęcia? Odsyłam do posta: Mój sprzęt FOTO, czyli aparaty i obiektywy, których używam.

Na dobre zdjęcie składa się wiele czynników. O tym w jakie sposób je ocenimy składają się drobne niuanse. Takie dobre niuanse, na które wielu fotografujących nie zwraca uwagi, a które mają wpływ na to, czy jakieś zdjęcie określimy jako dobre/ładne, czy słabe/takie sobie.

 

JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA APARATEM CYFROWYM I TELEFONEM?

Po pierwsze: SZUKAJ ŚWIATŁA

Zawsze. To światło jest odpowiedzialne w dużej mierze za ostateczny efekt. To samo zdjęcie będzie wyglądało inaczej w zależności od kierunku padania światła. Najprościej mówiąc powinniśmy szukać najlepszego światła, jakie jesteśmy w stanie znaleźć – dlatego właśnie wiele z moich zdjęć powstaje w bliskiej okolicy okna. Cyfrówka to bardzo ograniczone urządzenie – musimy dać jej światło. Jasny plan zdjęciowy = niskie ISO = krótszy czas = lepsze zdjęcie.

Jeśli plan zdjęcia będzie zbyt ciemny, aparat automatycznie podniesie nam wartość ISO, by móc zachować odpowiednio krótki czas otwarcia migawki, co pozwoli na zrobienie nie poruszonego zdjęcia.  Nie będzie to korzystne, bo wysokie ISO w kompakcie najczęściej oznacza szumy i ziarno. Co to takiego? Możecie dostrzec je np. na poniższym zdjęciu, szczególnie w najciemniejszych jego miejscach.

Jak robić lepsze zdjęcia?

 

Zdjęcie po lewej: nieciekawe światło, zbyt długie cienie, zlewające się z przedmiotami tło i brudna nakrętka podkładu.

Zdjęcie po prawej: mniej cieni dzięki zbliżeniu się do okna, ładniejsze tło, wyczyszczona zakrętka, ułożenie kosmetyków w taki sposób, by wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po drugie: MYŚL O KOMPOZYCJI

Co robić? Trzeba obserwować! Warto jest patrzeć na zdjęcie jak na malowany przez nas obraz. Typów kompozycji jest oczywiście wiele (a na zdjęciu są takie elementy jak mocne punkty itd, proporcja 2/3 do 1/3 będzie wyglądała najlepiej itd.), nie chcę się w to jednak dzisiaj zagłębiać.

Co możemy zrobić, by kompozycja naszych zdjęć była lepsza? Możemy na nim na przykład

– Posprzątać :)
– Szukać linii i skosów, bo najlepiej porządkują  one przedmioty na zdjęciu. Skośnie linie dodają zdjęciu dynamiki, nie chodzi mi tu jednak o celowe przechylanie aparatu, by dodać zdjęciu dramatyczności. Mam raczej na myśli szukanie linii w naturze.
– Ostrożnie posługiwać się kolorem, bo barwne plamy (w szczególności czerwień) najmocniej przyciągają wzrok.

Załóżmy, że chcę sfotografować moje otoczenie. Siedzę sobie, planuję właśnie TEN fotograficzny poradnik, oglądam telewizję, jem ciastka. Właśnie wyczyściłam zabrudzone okulary i zaraz zabieram się za drugie śniadanie. Po lewej stronie widzicie zdjęcie, jakiego nigdy nie wrzuciłabym do sieci. Trzeba na nim posprzątać! Odłożenie kilku niepotrzebnych przedmiotów jest w stanie znacznie poprawić efekt końcowy.

Zdjęcie po lewej: niepotrzebne są na nim bluza na krześle, opakowanie po ciastkach, wstążka i niebieska ściereczka.

Zdjęcie po prawej: ujęcie posprzątane, chociaż wciąż panuje na nim kreatywny chaos. Mogłam jeszcze odłożyć na bok książkę lub pilot od telewizora.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po trzecie: DOBIERZ ODPOWIEDNIE TŁO

Załóżmy, że dostaliśmy piękne kwiaty, które chcemy uwiecznić i pochwalić się nimi światu. Super. Możemy jednak zrobić zdjęcie takie, jak po lewej, albo takie, jak po prawej. Ściśle łączy się to z dobieraniem do zdjęcia odpowiedniego tła, o czym napisałam już osobny artykuł.

Zdjęcie po lewej: kiepski kadr, bałagan (kable, niepotrzebne drobiazgi), nieciekawe kolory, mało światła.

Zdjęcie po prawej: kwiaty są wyeksponowane, tło jest estetyczne i czyste.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po czwarte: KADRUJ

Kadrowanie jest bardzo, ale to bardzo ważne – najlepiej już na etapie robienia zdjęcia, a nie dopiero podczas jego obróbki. Po co dodawać sobie pracy i niepotrzebne czy puste fragmenty zdjęcia odcinać w programie do edycji zdjęć? Lubię, gdy moje zdjęcia od razu mają harmonijną kompozycję i wydają się być „czyste”. Dlatego właśnie staram się komponować je tak, by nic nie zakłócało „sposobu” pokazania przedmiotu.

 

Zdjęcie po lewej: moim zdaniem ma zbyt wiele szczegółów.

Zdjęcie po prawej: kompozycja jest spokojniejsza, wystarczy obrócić aparat o dosłownie kilka stopni i zbliżyć się o kilka centymetrów, by z kadru zniknęła wisząca na ścianie szafka, czy stojący telewizor (rozmowy w toku, ale obciach).

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Zdjęcie po lewej: kadr jest przypadkowy, na beżowej podkładce widać zniekształcenie, krawędź krzesła jest zbyt blisko prawej krawędzi zdjęcia.

Zdjęcie po prawej: kadr jest bardziej przemyślany, wokół kwiatów jest odpowiednia ilość wolnej przestrzeni.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po piąte: UNIKAJ LAMPY BŁYSKOWEJ

Prawdopodobnie nigdy jeszcze nie udało mi się przy użyciu lampy błyskowej zrobić zdjęcia, z którego byłabym zadowolona (oczywiście poza tymi robionymi w studiu). Wbudowana lampa błyskowa, moim zdaniem, ma swój sens tylko przy robieniu zdjęć pod światło… i w czasie imprez, na których chcemy po prostu utrwalić dany moment i zrobić kilka szalonych ujęć, gdy zrobienie ostrego zdjęcia bez lampy graniczyłoby z cudem.

Zdjęcie po lewej: zdjęcie z lampą błyskową, kolory są przerysowane, cienie ostre, haczyk wygląda nieciekawie, jak nieproszony gość (obserwujmy nasze kadry!)

Zdjęcia po prawej: zdjęcie bez lampy błyskowej, kolory są naturalniejsze, światło na świecy układa się bardziej miękko, cienie są łagodne,

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po szóste: PODDAJ ZDJĘCIA OBRÓBCE

Trudno jest zrobić we wnętrzu aparatem kompaktowym idealnie jasne zdjęcie. W takich sytuacjach niezastąpione są programy graficzne, w których zdjęcia można poddać obróbce. Do prostej edycji – czyli do zwiększenia jasności, podniesienia kontrastu, do kadrowania – wystarczą np. edytor online Pixl lub edytor online Fotor. Inne darmowe programy do edycji zdjęć to np. Gimp lub Photoscape.

Zdjęcie po lewej: jest estetycznie skomponowane, ale trochę zbyt ciemne.

Zdjęcie po prawej: po rozjaśnieniu i podniesieniu kontrastu.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

 

Wiecie co? Na dziś wystarczy :) O fotografowaniu mogłabym pisać bez końca. Mam nadzieję, że post okaże się być dla Was przydatny. I dajcie koniecznie znać o czym jeszcze chcielibyście przeczytać!

 • Bardzo dziękuję za te porady,zawsze mam problemy ze światłem,jeszcze raz dziękuje :)
  PS:W jakim programie najlepiej przerabiać zdjęcia aby wygladały w miarę naturalnie>

  • Program tutaj raczej nie ma znaczenia. Wszystko zależy od tego do jakiego stopnia przerobisz zdjęcie, czyli jakie nałożysz efekty lub co zwiększysz (np. kontrast) a co zmniejszysz (np. saturację). Każdy program może zdjęcie naturalnie polepszyć, ale jedno kliknięcie myszki może też je totalnie zepsuć, dlatego ważna jest wprawa i zabawa z takimi programami, aby się z nimi oswoić :) Czasami mniej znaczy więcej! :) Powodzenia!

  • A ja zawsze polecam photoscape na poczatek – darmowy, prosty w obsludze, posiada polska wersje i wiele funkcji.

   • Ja też polecam na początek PhotoScape. Jest naprawdę banalny w obsłudze, a jeśli ktoś ma problemy to zawsze może zerknąć do Ciebie Natalio na bloga. Dzięki Tobie odkryłam wiele funkcji, o których wcześniej nie miałam pojęcia :)

    • Dziewczyny ubiegły mnie już z odpowiedzią. To na ile naturalny będzie efekt końcowy zależy tylko o Ciebie, a ze swojej strony powtórzę tylko, że zwykle mniej znaczy więcej.

     • Również zaczynałam od PhotoScape i nadal go używam przy większości zdjęć jako „końcowe nadanie szlifu” :P Następnym w kolejności, moim zdaniem, powinien być już Photoshop – tam już dochodzi praca z warstwami, retusz miejscowy itd. – kolejny etap ku byciu pro :) Kiedy już fotograf amator odkryje w swoim aparacie format RAW i zalety jakie on oferuje – polecam Lightrooma. Pięknie wyciąga ekspozycję, potrafi uratować niedoświetlone zdjęcie i odpowiednio zgasić przepalenia na tych prześwietlonych, ale tak jak mówię, tylko w RAW :) ćwiczcie Kochani, może i trzeba poświęcić sporo czasu na dziubdzianie, ale później to procentuje. Polecam fotoblogia.pl i ich kanał na yt gdzie jest sporo tutoriali dot. retuszu skóry itd :)

 • Super post i cenne wskazówki!!! ;)
  Ja też uwielbiam fotografować, ale ciągle się uczę :)

  • Ja też ciągle się uczę… i myślę, że ta nauka tak naprawdę to nigdy nie dobiegnie końca. Zawsze będzie coś do poprawienia i udoskonalenia.

 • Czekałam na ten post. Czytałam z ogromnym zaciekawieniem i uświadomiłam sobie, że większość z tych rzeczy, które napisałaś sama stosuję, lecz jeszcze doskonalę się i Twoje rady bardzo się przydały :) pozdrawiam :)

 • Blogowanie przyczyniło się u mnie do zwracania większej uwagi na zdjęcia, cały czas się uczę jak je robić, jak przerabiać. Po ponad roku blogowania (a przy tym fotografowania) widzę ogromny postęp. Mam cyfrówkę i wiem, że jeszcze nie udało mi się z niej wszystkiego wycisnąć. Żeby zrobić porządne zdjęcie najważniejsze jest myślenie.

 • Mam lustrzankę, ale Twoje propozycje sporo uczą ;) Czytam książki, niby piszą to samo, ale Twoje tłumaczenie jest jaśniejsze i bardziej dociera do zwykłego człowieka z pasją ;)
  Pozdrawiam :)
  Pozytywna28

 • O ISO nie wiedziałam i czasem coś ciemnego wychodziło mi z szumem. Dzięki, następnym razem pokombinuję!

 • Super post! Dysponuję na tę chwilę tylko zwykłą cyfrówką i od dłuższego czasu interesuję się tym, żeby zdjęcia przeze mnie robione były jak najlepsze – myślę, że idzie ku dobremu. Zawsze zachwycam się Twoimi zdjęciami, więc cieszę się, że stworzyłaś taki poradnik :)

 • Czytam ten wpis, tematyka bardzo mi się podoba, ale mam ochotę z jednej strony w pełni się z tobą zgodzić, a z drugiej nie ;) Sama interesuje się fotografią, ale niestety nie miałam możliwości pójść na żadne kursy czy do jakiegoś studium. Fotografuję naprawdę amatorsko. Kupiłam kiedyś tzw. hybrydę czyli aparat kompaktowy o lepszych parametrach wyglądem przypominający lustrzankę, ale bez wymiennej optyki. I co? I nic. Zdjęcia wychodzą fatalnie, bo po prostu kiepski jest aparat. Oczywiście mogę robić świetny kadr, kompozycję itd., ale przy naprawdę kiepskim aparacie czasem nawet programy graficzne nie pomogą zdjęciu wyglądać naturalnie. Dobre zdjęcia wychodzą na nim tylko i wyłącznie dzięki pobycie na dworze. Sfotografowanie czegokolwiek w domu czasem przyprawia mnie o zawał serca, jak widzę tak kiepskie rezultaty mimo baaaardzo długiego ustawiania odpowiednich parametrów i używania statywów itd. Oczywiście możesz się ze mną nie zgodzić, ale chciałam się tylko podzielić swoim zdaniem :) Zresztą, tak jak napisałaś, o fotografii można naprawdę dużo pisać ;) Pozdrawiam.

  • A tak z ciekawości – jaką konkretnie masz hybrydę? :)

   • To jasne, że lepszym aparatem łatwiej będzie nam zrobić lepsze zdjęcia. Nie dysponuję jeszcze wiedzą o tym jaki aparat będzie lepszy, a jaki gorszy. Takie tematy zawsze sprawdzam na stronie http://www.optyczne.pl, którą gorąco polecam.
    Ja również jestem ciekawa z jakiej hybrydy jesteś taka niezadowolona, mam nadzieję, że zdradzisz.

    • mam canona sx20is. o ile canon robi dobre aparaty, o tyle ten mu akurat nie wyszedł. Jak się okazało nie jestem jedyną niezadowoloną użytkowniczką ;)

 • Marta

  Super cenne wskazówki :) Mam nadzieję, że uda mi się jakoś ogarnąć jeden z programów do edycji, o których pisałaś, bo szczerze mówiąc tego w fotografii obawiam się najbardziej ;)
  Może dałabyś radę napisać coś więcej kiedyś na ten temat? :)

 • Wiktoria

  Właśnie, jakiego programu do obróbki zdjęć używasz? W ogóle to bardzo przydatne wskazówki :)

 • To ja poproszę tę wersję pisania bez końca o foto ;)
  Cudowny post. Dziękuję :)

  • Podlinkowałam u siebie Twój post i ktoś zadał mi pod nim pytanie:
   „dlaczego tak trudno sfotografować kolor czerwony i fuksjowy? i jak to zrobić, żeby oddać barwy jak najlepiej?”

   Przyznam, że z fuksjowym i fioletowym też mam nie lada problem. Zawsze wychodzą bardziej niebieskie. Zimniejsze niż w rzeczywistości.

   • Podlinkowałam tutaj – klik

    • Wiesz co, ja z fioletem mam ten sam problem. To musi być kwestia balansu bieli. Wyczytałam, że w tej sytuacji trzeba by spróbować zmienić balans bieli np. na zachmurzone niebo – aczkolwiek jeszcze lepiej byłoby ustalić balans bieli ręcznie. Jutro w ciągu dnia się tym pobawię i dam znać!

 • kamila

  dzieki Ci kobieto za ten post:) dobra robota:)

 • O, widze ze i u Ciebie pojawila sie zakladaka FOTOGRAFIA. Fajnie, ze sie rozwijasz, przejrzalam kilka Twoich starych postow i Twoje zdjecia sa zdecydowanie coraz lepsze :) Przede wszystkim – bardziej swiadome.

  :)

  • Pojawiło się więcej postów na ten temat to przyszedł czas i na zakładkę :) Dzięki za miłe słowa!

 • OIa

  Naprawdę super post :D

 • Świetny, bardzo pomocny post!
  Proszę o więcej takich! :)

 • Alina jesteś mistrz! DZIĘKUJĘ!

 • To co tu napisałaś to niby rzeczy wiadome, ale jednak często nie zwracamy uwagi na takie szczegóły;)
  Świetny post!

 • Alina odkad dodalas na insta zdjecie z opisem, to odswiezalam co chwile Twoja strone, bo bardzo czekalam na ten wpis.

  Czesto robie zdjecia telefonem lub cyfrowka i nie zawsze jestem z nich zadowolona. Kazda rada sie przyda. U mnie glowny problem to swiatlo. Tu gdzie mieszkam teraz nawet w ciagu dnia jest szaro i buro. Zrobic zdjecie w takim swietle to nielada wyzwanie.

  Dziekuje za rady i zycze milego weekendu.

 • Ja ostatnio zaczęłam bardziej przykładać się do zdjęć na swoim blogu. Czytałam też trochę na temat ustawienia aparatu, niestety u mnie cyfrowego. Zdjęcia są zdecydowanie lepsze i teraz dostrzegam, jak lampa błyskowa nie służy dobremu efektowi. Czekałam na Twój post i bardzo za niego dziękuję :)

 • Tak.

  Ja lustrzankę mam już od kilku lat, zrobiłam zaledwie kilkanaście tysięcy zdjęć. Dopiero niedawno poznałam większość z jej funkcji. Nie wyobrażam sobie już fotografowania mniej zaawansowanym sprzętem na potrzeby bloga, ale na szybko często robię zdjęcia ciągle wieszającym się, ponad czteroletnim iPhonem.

  Ale zabawnie było z zakupem sprzętu. Zaczęłam się interesować fotografią i czytać wszystko, co wpadło mi w ręce. Trafiłam na informacje o ISO, balansie bieli, przysłonie, naświetlaniu. Czytałam też o ogólnej kompozycji zdjęć i starałam się to opanować, oglądałam zdjęcia innych i ćwiczyłam ze swoim starym aparacikiem. I wciąż uparcie szukałam w menu możliwości ustawień manualnych, przez długi czas nie docierało do mnie, że ich tam nie ma. Gdy w końcu kompakt się zepsuł {5 mpix, prawie bez zoomu, jakość zdjęć gorsza niż z telefonu} byłam najszczęśliwszą osobą na świecie, po rodzinnej zbiórce została zakupiona lustrzanka!

  Canon EOS 500D, piszę, bo zauważyłam, że masz nowszą wersję.

  Zainspirowałaś mnie do napisania aż dwóch postów o fotografii, łał. A narzekałam na twórczą niemoc!

 • Ja od dawna fotografuję na oknie bo tylko tam mam dobre światło.
  A biały karton i prześcieradło to moi dobrzy przyjaciele.

 • Bardzo fajny artykuł. Również pamiętam swoje początki z fotografią. Jednak wydaje mi się, że są ludzie, którzy mogą przeczytać miliony poradników i książek o fotografii. Jeśli jednak ktoś nie będzie umiał patrzeć, widza techniczna mu w tym nie pomoże :) Pozdrawiam Cię Alinko!

 • Bardzo przydatny post. I co ważniejsze prosto napisany i z przykładami. Mi ostatnio po 2 latach bawienia się z lustrzanką zaczęło wychodzić, jak się przyłożyłam :D

 • Genialny post. Perfekto. Brak słów, bo mi szczena opadła :D
  A pierwsze foto… #wow

  • Cieszę się, że 10h przygotowania tego wpisu się opłaciło :)

 • Genialny post przeczytałam go od deski do deski:) sama mam cyfrówkę Olympusa VB 160 i jestem z niej zadowolona. Póki co ona musi mi wystarczyć bo na lustrzankę nie mam kasy, a aparat zdecydowania robię lepsze zdjęcia niż mój telefon… Najbardziej lubię zdjęcia z bardzo bliska :)

 • bardzo przydatny post! ja czasami targam lustrzankę ze sobą i sama na siebie jestem zła, a te rady może pomogą mi wykrzesać coś z cyfrówki 0 na pewno spróbuję :-)

 • Świetny post! Baaardzo cenne porady! ;)

 • Sylwia

  Bardzo ciekawy wpis. Mam do dyspozycji tylko cyfrówkę, więc w dobie wszechobecnych lustrzanek myślałam, że nie mam szansy na ładne zdjęcia. A tu proszę :) Chyba naładuję baterie i spróbuję wcielić Twoje rady w życie.
  Świetnie napisany tekst, wcale nie nuży przy czytaniu a do tego zdjęcia przykładowe – coś co lubię najbardziej. Pozdrawiam :)

 • Świetny wpis! Fajnie że dzielisz się wiedzą w taki przystępny sposób. Sama mam problemy z wszędobylskim szumem na moich zdjęciach, a fotografuję właśnie cyfrówką, Teraz będę już wiedziała jak to ugryźć.

 • Dorota ;)

  Ja również czekałam na ten post. Ostatnio bardzo mnie ten temat interesuje. Bardzo lubię robić zdjęcia i chciałabym się dowiedzieć coś więcej o tym jak je robić lepiej. Dlatego takie porady są jak najbardziej przydatne ;) Mam nadzieję, że będzie więcej takich postów. Pozdrawiam ;)

 • Tosia

  Dziękuję za ten post. Jest świetny dla osoby która po prostu chciałaby od czasu do czasu uwiecznić miłą chwilę w sposób bardziej estetyczny, takiej jak ja.
  Pozdrawiam.

 • Madzikos

  Świetny post! I pomyśleć, że takie drobne rzeczy sprawiają że zdjęcia stają się dużo lepsze! :)

 • Dea

  Hej, świetny post ale chętnie przeczytalabym właśnie o iso, nasatwieniach czasu itd, trafiłam na kilka poradńikow ale chciałabym rzeczywiście tym u Ciebie :) bardzo odpowiada mi sposób w jaki piszesz:)

 • Dopiero od niedawna wkręciłam się w fotografowanie i na razie jestem kompletną amatorką, więc bardzo chętnie czytam teksty na ten temat… a Twój jest tak dobry, że parę zdań wylądowało w moim notatniku. Tak dla utrwalenia ;)

 • Nim przejdę do komplementowania Twoich zdjęć, skomplementuję Twój szablon. Jest bardzo wygodny w użyciu: kategorie są przemyślane, sposób wyświetlania podobnych wpisów, a przede wszystkim bardzo zachęca do komentowania dzięki podwójnej ramce na komentarze. Zdjęcia świetne, rady są niby dobrze znane, ale jak z reguły tak bardzo się niecierpliwię, żeby wcisnąć spust migawki, że niewiele myślę o kadrze. Czas to zmienić!

  • Cieszę się Mari, że tak dobrze korzysta Ci się z nowej wersji bloga :)

 • Świetne, przyda mi się, bo mam „dwa lewe oka” ;) do robienia zdjęć.

 • 25+

  Świetny post! Ja niestety jest wielką fanką głębi ostrości, której cyfrówką nie osiągnę, a w programie do edycji zdjęć wychodzi dość sztucznie :/

 • Magda

  Dodałabym „używaj macro nie tylko do macro” ;-) Pamiętam, że swego czasu gdy miałam hybrydę używałam do portretów właśnie ustawień do macro.

 • Świetny wpis! Ja przekonałam sie o możliwościach zwykłej cyfrówki podczas mojej podróży po Indiach. Zaraz po przylocie nasza lustrzanka odmówiła posłuszeństwa, na szczęście na wszelki wypadek zabraliśmy cyfrówkę z możliwością nagrywania filmów i zrobienia podwodnych zdjęć. Uratowała nam życie i zatrzymała wspomnienia! Na początku wkurzaliśmy się niemiłosiernie, że zdjęcia nie będą idealne, że będą przekłamane kolory itp. Jednak po 3 dniach wyciskaliśmy z naszej małpki maximum jej możliwości:) Efekt końcowy jest całkiem miły dla oka :)

 • No i wiadomo praktyka. Trzeba ćwiczyć i według mnie najlepiej w tej dziedzinie, w której chce się robić zdjęcia – jakkolwiek dziwnie to brzmi. Ale inaczej robi się zdjęcia dzieciom czy zwierzakom w ruchu, a inaczej kwiatom ;)

 • Dziewczyno!! Świetny post, bardzo się napracowałaś, to widzę od razu – przejrzyście, konkretnie!! :)

 • Niby się wie o tym wszystkim, ale w praktyce jak to bywa jest różnie :) Zdjęcia robię niestety cyfrówką, ale zawsze staram się aby zdjęcie było ładne i zawierało to wszystko o czym piszesz. Zawsze mam problem ze światłem, a zdjęcia czasem wychodzą mi takie jakby niebieskie i nie wiem czym to jest spowodowane. A dodatkowo mój kadr często ucieka :)to na prawdę duże utrudnienie. Zazwyczaj przy pracy pomaga nam myszka ;)Pozdrawiamy, Agnieszka i Zuzia.

 • M.

  Super! Na pewno skorzystam z tych rad, bo ostatnio więcej zdjęć robię telefonem, niestety…

 • Alina, dzięki za rady. Przydadzą się bardzo.

 • Bardzo przydatny post! :) Ja póki co mam tylko do dyspozycji aparat w telefonie i ubolewam nad tym strasznie :( Ale ten post dodał mi trochę nadziei, że moje zdjęcia też mogą być całkiem spoko :) Zastosuję się do wskazówek i będę się starała jeszcze bardziej! :)
  Pozdrawiam!

 • jak dla mnie to nawet na ujęciu posprzątanym jest gigantyczny bajzel :D ale ja mam OCD, wiec w sumie to wiele wyjasnia;p

  • Miał być kreatywny chaos :D

 • Wiktoria

  Alina, mogłabyś nagrac vlog jak kręcisz loki? :) Chiałabym też spróbować, a kompletnie nie wiem jak mam się za to zabrać :/

  • Chodzi Ci o loki prostownicą czy lokówką? Jeśli o te drugie, to na moim kanale jest już taki film :)

 • mimo że trochę siedzę w fotografii, to ten post mi rozjaśnił w głowie :) prosto napisany i bardzo przydatny

  ps. fajnie, że się podzieliłaś wiedzą, zazdrościłam Ci takich pięknych zdjęć ;)

 • Ja też mam kompakta i moje zdjęcia są niezbyt dobre. Twoje porady na pewno się przydadzą, dzięki!

 • Kala

  Hej! :) Pamiętam jak dosłownie parę dni temu do Ciebie napisałam właśnie w tej sprawie- jak robić dobre zdjęcia cyfrówką i powiem szczerze, że gdy obiecałaś, że taki post pojawi się niebawem to miałam duże wymagania co do jego jakości. I muszę przyznać, że nie zawiodłam się :) Poruszyłaś bardzo ważne kwestie, na które ja dopiero zaczęłam zwracać uwagę niedawno. Mianowice dla mnie najważniejsze jest właśnie światło i nie używanie lampy. Na upartego robiłam zdjęcia w przyciemnionym miejscu i często używałam lampy a efekt? Mierny…lub nawet gorzej niż mierny :) I muszę przyznać, że niechętnie używam jakichkolwiek programów do obróbki zdjęć, mam jakieś dziwne podejście, że oszukuję samą siebie :) Że moje zdjęcia nie są tak ładne, bo muszę je poprawiać. Ale jednak zacznę to robić częściej, choćby właśnie rozjaśnić zdjęcia. Dlatego zacznę wspomagać moją cyfrówkę lekką obróbką :) I na koniec dodam, że Twoje zdjęcia zrobione cyfrówką są naprawdę dobre. I jeśli będziesz miała wenę na nowe tematy związane z fotografią to pisz:) Na pewno nie tylko ja byłabym z nich zadowolona :) Pozdrawiam ;]

  • Kala, mocno mnie zmotywowałaś do dokończenia tego wpisu, dobrze, że o tym napisałaś!
   A że jesteś usatysfakcjonowana jego treścią – no to kamień z serca :D

 • Jejku, świetny post! Niezwykle przydatne rady, z których na pewno skorzystam. Mam lustrzankę, ale nie umiem się nią posługiwać. Myślę, że te porady przydadzą się na początek do opanowania mojego aparatu :))

 • Niby proste i oczywiste, a jednak! Świetny post :) Mam nadzieję, że trochę osób tu wpadnie i zobaczy – ja sama nie robię za często zdjęć do notek ale jak u kogoś blog opiera się na zdjęciach to aż boli, gdy są ona byle jakie.

 • Uwielbiam twoje posty o fotografii! Zawsze, nawet w najkrótszej notce, zamieszczasz tyle istotnych informacji, a na dodatek, tłumaczysz to w taki sposób, że nawet taki laik jak ja potrafi to zrozumieć.
  Mam pytanie, ktoś pisał dla ciebie ten widget instagrama czy gdzieś go znalazłaś? Jeśli tak to mogłabyś mi podać nazwę? Już od dawna szukam jakiegoś, ale póki co żaden jeszcze nie wygląda tak jakbym chciała :(
  Pozdrawiam serdecznie :)

  • Nie mam zielonego pojęcia skąd ten widget… nie wydaje mi się, by był napisany dla mnie, bo wypatrzyłam go u kayture.com i poprosiłam o taki sam :)

   • Ok. Dzięki za odpowiedź :)

 • Bardzo fajnie to rozpisałaś i choć sama wykorzystuję takie minimalne (a jednak istotne) szczegóły to i tak znalazłam coś dla siebie :) Buziaki.

 • Rewelacyjny wpis. Bardzo pomocny.

 • masa naprawdę praktycznych i jednocześnie prostych porad :) dzięki!

 • Dziekuję, diękuję, dziękuję. Za nieprzepisywanie książek, rady z własnego doświadczenia i pokazania, że można. Bardzo fajnie, że dałaś zdjęcia tych samych rzeczy do porównania : )

  Co najważniejsze, uświadomiłaś mi, że zdjęcia faktycznie robi człowiek a nie aparat. Teraz chyba muszę przestać się tłumaczyć, że mam słabą jakość.

  Jeszczer az dzięki : )

 • Świetnie napisany post :). Jeż też uwielbiam fotografię, staram się robić jak najwięcej zdjęć, bo w końcu praktyka to najlepszy sposób na poprawienie jakości zdjęć ;)
  Pozdrawiam serdecznie

 • Jak zawsze czyta się przyjemnie. Fotografia w pigułce. Ja staram się wybierać naturalne światło i kadrować tak by zdjęcie było ciekawe i zachęcało. Kompozycja to też ważna sprawa, zdjęcie na którym za dużo się dzieje nie będzie atrakcyjne, bałagan na zdjęciu wręcz odstrasza zamiast zapraszać. Bawmy się sprzętem i własną wyobraźnią.

  http://nianiabloguje.blogspot.com/

 • Postów o fotografii (cokolwiek się pod nią kryje) nigdy za wiele. I jak dla mnie możesz się bardziej w to zagłębiać. I podawać więcej szczegółów. Np. z jakich książek (filmów) się uczysz, od czego zaczynałaś. Najlepsze rady, jakie usłyszałaś :)
  Mnie się bardzo podoba :)

  • Napiszę Wam niedługo o bardzo dobrej książce na ten temat, która wpadła mi w ręce.

 • Bardzo fajne i praktyczne porady. Pozdrawiam Beata

 • Bardzo praktyczny i przydatny wpis;)

 • Ola

  Moja cyfrówka już ledwo zipie… 10 lat temu śmigała jak Kubica, a teraz… mam problem zrobić nią dobre zdjęcie nawet przy słonecznej pogodzie… czas na nową.. chyba, że to moje umiejętności się spaprały i nowa nic nie da? :) Twoje zdjęcia Alino są ładne, czy te robione cyfrówką, czy lustrzanką. Ja na lustrzankę się nie pokuszę, ale uważam, że jak się fotografuje świadomie to można z niej dużo wycisnąć. Fajnie jak do jednego zdjęcia możemy podejść kilkakrotnie, trochę gorzej jak obiekt nam ucieka sprzed obiektywu i albo klikniemy teraz, albo już nigdy tej chwili nie uwiecznimy na zdjęciu (zwykle wtedy jak nam zależy wychodzą kiepskie;)). Może coś zatem o ruchu w fotografowaniu innym razem?

  • Ola

   miało być, że z cyfrówki da się dużo wycisnąć ;)

   • Ruch na fotografii i fotografia w ruchu… pomyślę o tym :)

    • Ola

     Tak, i ruch w fotografowaniu i na ;) Coś ciężko myśląca jestem dzisiaj ;)

 • Alina, kawał dobrej roboty przede wszystkim,wyobrażam sobie ile czasu kosztowało przygotowanie tego wpisu. Rozwijasz się i jesteś coraz lepsza, widać gołym okiem. Tak trzymaj :) Widziałam na instagramie, że byłaś na maratonie fotograficznym, liczę na relację ;))) pozdrawiam :)

  • Dzięki za miłe słowa! Postaram się coś napisać o nim przy okazji podsumowania tygodnia :)

   • nie ma co dziękować, mówię jak jest, podziękuj sobie samej :) Jesteś jedną z tych blogerek, która zmotywowała mnie do zaczęcia blogowania,(od dawna chciałam, ale jakoś dziwnie się czuje z moimi zdjęciami i tekstami w internecie) widzę na Twoim przykładzie jak blogowanie rozwija – może jakoś w końcu się przełamię ;)

 • Przeczytałam wszystkie porady , są świetne i na pewno je wykorzystam :)

 • przydatne rady da osób, które zaczynają przygodę z fotografią i chcą robić ładne i estetyczne zdjęcia. Czekam na kolejne „przewodniki” :)

  Pozdrawiam, maugo

 • super post! idealne wskazówki dla początkujących :) dzięki!

 • Bardzo przydatne rady. Niby pamięta się o tym wszystkim, jednak w praktyce nie zawsze wychodzi tak pięknie :D Jednak, kiedy robię zdjęcia, to mam na uwadze powyższe wskazówki. Teraz tylko czas gdzieś pokazać te zdjęcia… ;)

 • ola

  Ja bym chciała wiedzieć:
  co cie motywuje ?
  skąd znalazłaś pomysł na to abyś robiła bloga ?

 • Bardzo cenne wskazówki, bo większości z nich się juz stosuję:)świetny pomysł z pokazaniem różnic!

 • Świetne zestawienie najważniejszych kwestii. A mi ciągle zdjęcia nie wychodzą tak jak chcę.

  • Z czym masz największy problem?

 • Super przydatny post :) Sprawdziłam właśnie aplikacje do obrabiania zdjęć na Androida. Ich ogrom mnie przytłoczył :) Pobrałam kilka i zabieram się do sprawdzania :)
  Pozdrawiam cieplutko!

 • Fantastyczny wpis, zwłaszcza dla kogoś takiego jak ja, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z blogowanie, a dobre zdjęcia to podstawa :)

 • Pingback: Pięć plus pięć i nowy vlog | Design Your Life()

 • BasiaEm

  Świetny post, bardzo interesujący i inspirujący, nie spotkałam jeszcze takiego wpisu, w którym w tak prosty sposób było by opisane co i jak zrobić w trakcie fotografowania w pomieszczeniu. Mogłabyś jeszcze napisać podobny post o robieniu zdjęć w plenerze, w mieście, jak w ciekawy sposób uchwycić na zdjęciu przyrodę, budynki, ludzi, itp.
  Pozdrawiam

 • kruszynkaaa91

  Muszę przyznać świetny post:) Ogólnie lubię twoje posty:) Te co tygodniowe ‚Pięć plus Pięć’ ‚DIY’ ale ten post jest na prawdę świetny:) od jakieś czasu szukałam w niecie wyjaśnienia jak można zrobić dobre zdjęcia nie mając lustrzanki, a Ty mi to super objaśniłaś i to z przykładami:) Przykłady(jeśli chodzi o mnie)to są jedną z ważniejszych rzeczy. Jestem cie mega wdzięczna za ten post:)
  Pozdrawiam:)

 • Dominika

  Jaki masz model telefonu?

 • Alina, mnie rowniez bardzo podoba sie ten wpis, ale mysle ze nie dotyczy on jedynie robienia zdjec „malpkami”, ale przedstawilas tu podstawowe zasady fotografii, ktore przydadza sie kazdemu, bez wzgledu na to jakiego sprzetu uzywa;) (dlatego tytul moze byc nieco mylacy). Z niecierpliwoscia czekam na kolejne posty z tej serii ;)
  Pozdrawiam!

  • Tak, zdaję sobie sprawdzę z tego, że są to zasady uniwersalne… ale wiem, że takie standardowe poradniki fotograficzne mogą być zniechęcające dla osób posiadających np. aparat tylko w telefonie i uważają, że nie mają szans na fajne zdjęcia :)

 • Świetny post. Z pewnością się przyda.

 • Doskonaly wpis. jak zwykle super rady. Proty czytelny przekaz

 • faktycznie post jest bardzo pomocny, a o paru rzeczach fajnie było się dowiedzieć. Pozdrawiam;)

 • Asia

  A jakiego masz samsunga z jakim aparatem?

  • Mam Samsunga Galaxy s3.

 • Przecież to są porady dla absolutnych dyletantów! nie wnoszące nic nowego w świat fotografii.

 • Asia :)))

  Jaki to model telefonu? :D

 • Lison

  Bardzo przydała się instrukcja.

 • Super są Twoje posty o fotografowaniu, za każdym dowiaduję się czegoś nowego;)

 • takich informacji szukam,dla nowicjuszy foto to niezbędne. Dzięki pozdrawiam Mirek z kołobrzegu

 • Pingback: Moja przygoda z fotografią | Design Your Life()

 • Bardzo przydatne! Niby taki drobiazg jak kadr, a jak wielkie ma znaczenie! Moja przygoda z fotografią dopiero się zaczyna, więc nie chcąc od razu inwestować w lustrzankę, której i tak nie umiałabym w pełni wykorzystać, fajnie jest poczytać, że zwykła cyfrówka też daje radę.

 • malga

  Ja używam do obróbki zdjęć programu PhotoScape i bardzo mi się przydaje

 • W końcu ktoś napisał o fotografii cyfrowej! Jestem młodym fotografem i robię zdjęcia aparatem LUMIX DC FZ100. Również prowadzę blog i zachęcam do zwiedzenia mojego świata :)

 • Hej, czy artykul na temat tworzenia kolazu zostal usuniety, bylby mi teraz pomocny, a pamietam, ze w fajny sposob to opisywalas, tymczasem znalezc nie moge :( pozdrawiam serdecznie

 • Takie proste, a takie skuteczne! I świetnie, że umieściłaś przykłady :) Pozdrawiam, Kamila

 • Dziś mam zamiar zrobić zdjęcia kosmetyków do puszczenia na allegro i parę innych na bloga, więc Twój post jest w pełni trafiony :)

 • Pingback: MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA | Elare()

 • Mey

  Dziękuje za bardzo przydatne rady!
  Jestem małym fotografem i bardzo się przydaly!

 • Bardzo przydatny post :) Ciągle się uczę robić porządne zdjęcia. Chętnie skorzystam z Twoich rad :) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

 • Angelika Wijata

  Wiem, że napisałaś to już dawno, ale chciałam Ci podziękować. Staram się nauczyć robić jako takie zdjęcia cyfrówką i aparatem (zanim zdecyduje się na jakąkolwiek inwestycję) i to jest bardzo wartościowy i przystępnie napisany post. Dzięki:)

 • Dzięki za całą masę świetnych wskazówek, moje zdjęcia na Instagramie w końcu zaczną wyglądać :)

 • świetne rady :) juz wiem, co robiłam źle ;)

 • Super post. :-) Mnóstwo ciekawych i przydatnych rad, chętnie je wykorzystam. :-)

 • Mistrzem fotografii oczywiście nie jestem i kawał drogi przede mną, ale z tego poradnika uczyłam się robienia nadających się do pokazywania zdjęć :)

 • Krótko, zwięźle i na temat :) I za to Cię uwielbiam :)

 • bardzo mi sie podobało! nawet dla takiego laika jak ja Twój post wydaje się czytelny! Chcemy więcej!

 • Genialny post :)

 • okiemwariata.com

  Czegoś takiego potrzebowałam! Ostatnio, po latach, reaktywowałam moją cyfrówkę. Prawdę powiedziawszy ciągle się „jej” uczę. Nie bardzo znam się na tych wszystkich funkcjach, które oferuje i często efekt, jaki uzyskiwałam, wydawał mi się niezadowalający. Tym bardziej cieszę się, że powstał ten post – kilka bardzo prostych wskazówek, na co zwrócić uwagę, bez wnikania w szczegóły techniczne. Niebawem wyjeżdżam na urlop, więc będę miała okazję przetestować wszystko w praktyce :) Pozdrawiam.

 • Martacookdream

  Świetny i bardzo pomocny artkuł. Oby więcej takich. :D

 • Pani Komoda

  Świetne rady! Na pewno kilka z nich zapamiętam i postaram się popróbowac! I kontrast i rozjaśnienie 😀

 • Radownisia

  Właśnie na taki wpis czekałam! Na internecie tylko lustrzanki i itd. a zwykłych cyfrówek to brakuje. I tak dokładnie wszystko wytłumaczone. 😘

 • Kasia Chudziak

  Rewelacyjny i bardzo przydatny post <3 Uwielbiam Twojego bloga :)

 • Światło to faktycznie podstawa! Ale szczerze mówiąc zaskoczyło mnie jak istotne są niuanse – kompozycja czy kadr, dopiero na przykładowych zdjęciach widać jaką robi to różnice :)Dzięki za ten wpis!