NAUKA FOTOGRAFII – moja historia

Umiejętność robienia dobrych zdjęć w dzisiejszych czasach to moim zdaniem coś absolutnie podstawowego. Fotografuje niemal każdy z nas: do rodzinnego albumu, na Instagram i na Facebooka. Również na własnego bloga, na bloga firmowego, na fanpage firmy, w której pracuje… I po prostu dla siebie. Warto jest pochylić się nad tym tematem i postarać, by robione przez siebie zdjęcia były jak najlepsze.

W tej nauce z wielką przyjemnością ja Wam pomogę :) Na blogu znajduje się cały dział FOTOGRAFIA, w którym znajdziesz moje fotograficzne poradniki. Być może zainteresują Cię…

A dzisiaj – zapraszam Cię na film, w którym opowiadam w jaki sposób uczyłam się fotografii. Dowiesz się z niego:

 • kiedy zaczęła się moja „przygoda z fotografią” (to było jeszcze na długo przed rozpoczęciem blogowania!)
 • na jakim sprzęcie uczyłam się robić zdjęcia (i nie była to lustrzanka)
 • o szkole fotografii, do której chodziłam
 • w jakich plenerach i warsztatach brałam udział
 • czy będę zajmowała się fotografią ślubną i jakie mam nastawienie do zawodu fotografa
 • jaką rolę pełni fotografia w mojej codziennej działalności

Wszystko zilustrowane jest moimi zdjęciami, a duża ich część nie była publikowana na blogu nigdy wcześniej. Zobaczycie więc drogę, jaką przeszłam…

Faktyczną „historię” zaczynam opowiadać od 2:13, więc jeśli nie masz ochoty na długie wstępy (przecież właśnie go czytasz!), to możesz sobie przewinąć :)

W FILMIE WSPOMINAM O:

Playlista z moimi filmami na temat fotografii

► Moja pierwsza lustrzanka – Canon 600D, nowszy odpowiednik tego modelu to Canon 750D

► Świetny, niedrogi obiektyw 50mm 1.8, którym zrobiłam większość moich zdjęć przez ostatnie lata (to właśnie z jego użyciem możesz stworzyć ten bajkowy efekt rozmytego tła!)

► Aparat, którego aktualnie używam do fotografowania to lustrzanka Nikon D750

► Mój ulubiony obiektyw do Nikona to obiektyw Sigma 50mm 1.4 ART

► Książka o fotografii, którą Wam polecam – „Fotografia kulinarna – od zdjęcia do arcydzieła” – nie tylko o fotografii kulinarnej! Pisałam o niej też kiedyś na blogu – ZOBACZ TUTAJ.

► Szkoła fotografii – Fotoedukacja w Katowicach

► Warsztaty fotograficzne w Złodziejewie

► Warsztaty fotograficzne u Pawła Uchorczaka

► Vlog z warsztatów na moim kanale, o właśnie ten…

Z wielką przyjemnością podzieliłam się z Wami moimi refleksjami i doświadczeniami. Mam nadzieję, że temat był dla Was interesujący i udało mi się kogoś zainspirować do tego, by również nauką fotografii trochę bardziej się zająć :)


 

 • Tez robie zdjecia nikonem d750, dlugo na niego oszczedzalam i był to mój aparat marzeń.Z kolei ulubiony obiektyw to zdecydowanie nikkor 50mm 1.4 – uwilebiam jasne obiektywy <3

  • Testowałam ten obiektyw przez jakiś czas, ale ostatecznie wybrałam Sigmę. W Nikkorze baaaardzo podobała mi się jego waga i niewielkie rozmiary! Chwilami żałuję, że ostatecznie wybrałam Sigmę, szczególnie po kilku godzinach z aparatem w ręce… Absolutnie uwielbiam ten obiektyw, ale wiele bym dała, by cały sprzęt foto był lżejszy i poręczniejszy :D

  • Mam ten sam model i jestem zachwycona! :)

 • Mam Canona 1000D, a obiektyw kit. Używam go od wielu lat już. Do dziś dnia nie ogarniam trybów, wciąż eksperymentuje, ale tryby auto są mi obce, bo z nich nie korzystam. Od początku próbowałam trybów manualnych. Niestety do dziś dnia mam problem ze zgraniem iso, przysłony i parę innych. Jak w miarę radzę sobie z poszczególnymi co za co odpowiada to niestety nie potrafię zgrać w taki sposób aby te zdjęcia były piękne. Dopiero w ostatnim czasie zaczęłam się interesować nieco bardziej. Wiele, ale to wiele pracy przede mną. Co więcej odkąd zaczęłam zwracać uwagę i przykuwać swój czas do tego zauważyłam, że liczba statystyk wzrosła na blogu! Chciałabym osiągnąć wiele w tej dziedzinie. Sprzęt jedno, a technika drugie. :)
  Byłaby możliwość abyś stworzyła film właśnie o technikach ustawiania parametrów, mniej więcej jakie w jakich okolicznościach, na przykładzie tego jak wspomniałaś o 1,8 w tłach. :)

  • Postaram się przygotować dla Was coś takiego… Tylko najpierw chyba musiałabym zrobić odcinki wyjaśniające co oznaczają poszczególnie parametry i za co odpowiadają. Hmmm, muszę się zastanowić jak to ugryźć :) Dzięki za komentarz!

 • Zakupiłam ostatnio Canona 80D i jestem z niego ogromnie zadowolona. Zmusił mnie do totalnego przejścia na tryb manualny. Może się to wydawać śmieszne, ale manual na nim jest dla mnie łatwiejszy niż kiedy indziej :)
  Niby mam uporządkowaną wiedzę na temat fotografii i uwielbiam uczyć się robiąc zdjęcia, ale chyba wybiorę się na jakiś dobry kurs. Czasami wydaje mi się, że niekoniecznie wstrzelam się z przesłoną albo ISO. Jeśli miałabyś jeszcze raz wybierać, poszłabyś na ten sam kurs foto?

  • Też po pierwszym zderzeniu z lustrem robiłem full manual, ale jak już się trochę tak popstryka, to warto przejść jednak na automat. Za dużo uwagi się poświęca ustawieniom, a za mało kompozycji i kadrowi. Polecam tryb A i może też jakieś AutoISO (ale nie wiem czy w 80D jest jakiś sensowny autoISO).

 • Oooo, świetnie! Piękna, fotograficzna droga :)

 • Alina muszę przyznać, że kolejne filmy o fotografii to coś na co ja bardzo czekam. Właśnie chcę zacząć przygodę z nauką i chłonę to co już jest u Ciebie na youtube czekając na więcej :)

 • Mnie cały czas zachwyca głębia ostrości i ustawiania parametrów. Co prawda, nie da się uzyskać tak pięknie rozmytego tła obiektem kitowym a nie wiem czy jej sens dokupowania obiektywu do mojej wysłużonej już lustrzanki Sony Alpha 330, model staruszek. Bardzo ją lubię i mimo swojego wieku nadal świetnie działa.