Przechowywanie roweru w niewielkim mieszkaniu stanowi nie lada problem – szczególnie, gdy nie mamy do dyspozycji piwnicy, komórki, pomieszczenia gospodarczego, czy garażu. Dzisiejszy post powstał z… potrzeby. Rowerowy sezon w pełni, a mnie do szału doprowadzają dwa rowery stojące na środku dużego pokoju. No dobra, tak naprawdę stoją pod ścianą, a nie na środku, ale SĄ. I naprawdę bardzo, bardzo rzucają się w oczy. Zaczęłam wątpić, czy pokój, w którym stoi rower może wyglądać dobrze, rozpoczęłam więc poszukiwania jakiegoś sensownego rozwiązania… Gdzie trzymać rower w mieszkaniu?

Zrobić z roweru element aranżacji

W wielu sytuacjach rower gdzieś wisi, ale nigdy nie jest to miejsce przypadkowe. Dzięki przemyślanej lokalizacji rower staje się intrygującym elementem przyciągającym uwagę, a nie przeszkodą. Niektóre opcje wyglądają pięknie, nie we wszystkich przypadkach jednak mnie to przekonuje. Po pierwsze: rower jest brudny i nie wyobrażam sobie mycia go po każdym powrocie z przejażdżki, by następnie „ozdabiać” go przeróżnymi przedmiotami/przewieszać przez niego fantazyjnie szalik itp. itd. Rower musi być przede wszystkim łatwo dostępny, musi dać się go łatwo zawieszać i z danego wieszaka zdejmować. Kolejną sprawą jest fakt, że zwykle na takie eksponowanie roweru w niewielkich mieszkaniach możemy nie mieć miejsca.

Gdzie trzymać rower w mieszkaniu? Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2, 3

Gdzie trzymać rower w mieszkaniu? Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2, 3

Gdzie trzymać rower w mieszkaniu? Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2, 3

 

Zintegrować rower z meblami

To chyba najciekawsza opcja :) Szafka z wpuszczonymi kołami lub cała zabudowa ściany przeznaczona na przechowywanie rowerów wyglądają naprawdę nieźle, niestety niewiele jest na rynku tego typu mebli. Najprawdopodobniej trzeba by zlecić wykonanie specjalnej szafki na zamówienie.

Gdzie trzymać rower w mieszkaniu? Designyourlife.pl

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4

Postawić na stojaku

Jest to całkiem niezłe rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy rowerów mamy w mieszkaniu kilka – możemy je postawić na stojaku piętrowo, jeden nad drugim. Wygląda to tak-sobie i wymaga wygospodarowania kawałka pustej ściany. W Polskich sklepach trudno jest znaleźć tak ładne modele jak drugi i trzeci (podlinkowałam pod zdjęciami zagraniczne sklepy). Stojak nr 1 dostępny jest na allegro.

Gdzie trzymać rower w mieszkaniu? Designyourlife.pl

Źródło zdjęć: 1, 2, 3

Powiesić na wieszaku

Okazuje się, że rower powiesić możemy na kilka różnych sposobów – zależnie od jego typu i kształtu ramy, bo inaczej zawiesimy rower górski, czy kolarzówkę, a zupełnie inaczej miejski. Na zdjęciach zobaczyć możecie kilka ciekawych rozwiązań z wieszakami.

Wieszak na rower - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2, 3 – wieszak-biblioteczka jest do kupienia tutaj.

Stojak na rower - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2 – zielony wieszak jest do kupienia tutaj.

Znalazłam mnóstwo fajnych pomysłów, ale wszystkie są bardzo kosztowne. Nie wydam 200, 100, ani nawet 60 euro na designerski wieszak na rower, plus do tego oczywiście koszt przesyłki. Wieszaków dostępnych w polskich sklepach designerskimi nazwać nie można, więc jeśli marzy się nam jakieś drewniane cudo, to konieczne będzie tu pomysłowe DIY.

W dalszym ciągu najchętniej pozbyłabym się roweru z pola widzenia, ale zdecyduję się najprawdopodobniej na taki wieszak i powiesimy dwa rowery obok siebie, w kącie, równolegle do jednej ze ścian. Jej powierzchnię trzeba będzie odpowiednio dodatkowo zabezpieczyć. Mam tylko nadzieję, że ściąganie roweru z takiego zaczepu nie będzie szczególnie uciążliwe.

Jeśli macie jakieś doświadczenia w tym temacie to napiszcie koniecznie, ciekawa jestem, jak inni radzą sobie z rowerowym „problemem” :)