Czy istnieje jakiś sprawdzony „przepis na bloga”? Jak go prowadzić, by był chętnie czytany? Czym mój blog jest dla mnie i co dobrego mi przyniósł? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym wpisie, a także… w Cogito – w artykule zawierającym sporo moich wypowiedzi. Gdy redaktorka Cogito zwróciła się do mnie z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka jej pytań – zrobiłam to z wielką przyjemnością, bo sama kiedyś regularnie czytałam ten magazyn, w licealnych czasach. W związku z tym, że regularnie dostaję mnóstwo mejli od innych blogerów z przeróżnymi pytaniami na temat blogowania – poniżej przedstawiam mój punkt widzenia w tej kwestii i mam nadzieję, że Was to zaciekawi.

Jak wyglądały początki Twojego blogowania? Z jakimi problemami się borykałaś? Jak nawiązałaś interakcję z czytelnikami? Jak to się stało, że zaczęło ich przybywać?

– Nie od razu czytało mnie ponad 80 tysięcy osób miesięcznie, przez długi czas była to naprawdę niewielka garstka odwiedzających. Nie traciłam jednak zapału, nie odpuszczałam nawet na chwilę. Od samego początku do swojego bloga starałam się podchodzić bardzo profesjonalnie i tworzyć takie miejsce w sieci, jakie sama chciałabym odwiedzać. Starałam się już od pierwszych wpisów, by były one jak najciekawsze i zilustrowane jak najładniejszymi zdjęciami. Jestem przekonana, że oryginalna i dobrej jakości treść zawsze się obroni. Wielokrotnie od swoich Czytelników słyszałam, że zaczęli regularnie czytać Design Your Life właśnie dlatego, że publikowane przeze mnie wpisy uczyły ich czegoś nowego, pokazywały nowe spojrzenie i zawsze były w 100% dopracowane. Nie stosowałam żadnych specjalnych zabiegów, ani magicznych sztuczek, żeby zachęcić ludzi do odwiedzania mojego bloga. Regularnie pisałam, czytałam inne blogi, chodziłam na spotkania blogerów i nawiązywałam z nimi ciekawe znajomości, wytrwale prowadziłam kanał na YouTube, fanpage na Facebooku i profil na Instrgamie. Po czasie to wszystko procentuje.

Co „daje” Ci blogowanie? Jak je traktujesz?

– Przez długi czas blogowanie było dla mnie wyłącznie zabawą, ale też dawało i wciąż daje mi możliwość dzielenia się z innymi tym, co aktualnie najbardziej mnie interesuje. Zamiast spamować znajomym na Facebooku linkami np. do artykułów z pięknymi wnętrzami, mogłam napisać o tym u siebie i liczyć na zrozumienie swoich zachwytów. Z perspektywy ponad trzech lat blogowania widzę, jak pozytywnie zmieniło się moje życie: poznałam mnóstwo ciekawych osób, odwiedziłam wiele interesujących miejsc i zmierzyłam się z niejednym nowym wyzwaniem. Blog stał się dla mnie „nauką” w temacie organizacji czasu, marketingu, social mediów, czy robienia zdjęć. To właśnie dzięki blogowaniu bliżej zainteresowałam się fotografią, kupiłam lustrzankę i… odnalazłam swoją największą pasję.

Przepis na bloga - Designyourlife.pl

Jakich rad udzieliłabyś osobom, które dopiero chcą wkroczyć w polską blogosferę? Przed czym przestrzec? O co zaapelować? Czym się podzielić ze swojego doświadczenia?

– Po pierwsze: nie zniechęcać się tym, że istnieją już blogi na każdy możliwy temat. Trzeba spróbować podjąć go inaczej, z własnej perspektywy. Po drugie: pisać. Po trzecie: pisać regularnie i nie zniechęcać się! Jeśli od razu nie widzi się efektów swoich działań i ma się wrażenie, że czyta nas wyłącznie własna mama – naprawdę nie można się zrażać. Po czwarte: tworzyć wartościowe treści, które dają coś naszym Czytelnikom, uczą go czegoś nowego, czy też prezentują nasz autorski pomysł. Przed czym chciałabym przestrzec? Zdecydowanie przed próbą zdobycia popularności poprzez kontrowersję. To najgorszy z możliwych sposobów, bo przyciągnie do nas nie tych ludzi, których chcielibyśmy, by nas czytali. Pisałam o tym ostatnio w jednym z moich tekstów: trzeba po prostu ROBIĆ SWOJE i robić to jak najlepiej. I nie przestawać.

Jak sprawić, by blog cieszył się dużą popularnością?

– Bardzo mi przykro, pewnie wielu tutaj rozczaruję, ale nie ma żadnego magicznego sposobu. Wszystko sprowadza się do tego, co już powiedziałam – czyli systematyczności, pomysłowości, konsekwencji. Jeśli coś nas wyjątkowo interesuje, jest naszą pasją, to w naturalny sposób staramy się zgłębiać ten temat. Z blogowaniem powinniśmy postąpić tak samo. Na rynku można znaleźć kilka wartościowych poradników dotyczących blogowania, a nawet e-kursy (sama kiedyś z jednego z nich korzystałam i wiele się dzięki niemu nauczyłam!). Doświadczeni blogerzy chętnie dzielą się swoja wiedzą i sposobami na efektywne blogowanie, tworząc cykle postów na ten temat. Warto je śledzić!

Przepis na bloga - Designyourlife.pl

Jakaś anegdotka związana z blogowaniem?

– To raczej nie anegdotka, jednak już sama myśl wywołuje uśmiech na mojej twarzy: blogowanie przyniosło mi same dobre rzeczy! Wiele się dzięki niemu nauczyłam, a przede wszystkim – po pewnym czasie – zmieniło się również w moją pracę, najlepszą pracę na świecie. Ale to nie koniec pozytywów… Na jednym z blogerskich spotkań poznałam moją „drugą połówkę”. I to jedno wystarcza by powiedzieć, że warto było przed kilkoma laty opublikować na Design Your Life pierwszego, nieśmiałego posta.

Całość artykułu wraz bardzo ciekawymi wypowiedziami moich kolegów z „branży” przeczytacie poniżej.

Artykuł Cogito


Dzięki za lekturę! Jeśli macie jakieś pytania odnośnie mojego blogowania – piszcie w komentarzach. Jeżeli znajdzie się więcej spraw, które Was interesują, to przygotuję dodatkowy wpis na ten temat.