Restauracja, sklep, mieszkanie, a nawet klub w… KOŚCIELE?! Zupełnie nowe wykorzystanie obiektów sakralnych

Za pierwszym razem był to niewątpliwie wielki szok. Zmiana funkcji budynków sakralnych dziś już w zachodniej Europie nikogo nie dziwi. W Holandii i Niemczech coraz częściej stare kościoły, kaplice i klasztory zostają przekształcane na obiekty o charakterze mieszkalnym, a nawet rozrywkowym. W Polsce jednak jest to jeszcze trochę „nie do pomyślenia” – może ewentualnie przekształcić kościół w muzeum lub galerię sztuki, ale żeby w coś zupełnie komercyjnego?

Skąd więc taki zaskakujący temat na Design Your Life? Już wyjaśniam: to wszystko przez moją pracę dyplomową i Panią promotorkę, która chciała skłonić nas do zaprojektowania czegoś totalnie odjechanego. Swoje poszukiwania tematu zaczęłam od gabinetów stomatologicznych, restauracji, a później hotelu i SPA, ale to wciąż i wciąż nie było TO. Nawet stary szyb kopalni nie okazał się wystarczająco oryginalnym miejscem do nadania mu zupełnie nowej funkcji.

Nie zdradzę Wam jednak, czym dokładnie będę zajmować się w ramach mojej pracy magisterskiej, ale pokażę research, jaki zrobiłam sobie badając temat i szukając inspiracji.

W krajach zachodniej Europy ( m.in. we wspomnianej Holandii, Niemczech, Francji czy Norwegii) regularne praktykowanie swojej religii deklaruje już tylko ok. 20% mieszkańców, a rola kościoła przestała być tak znacząca. Co więc dzieje się z wszystkimi tymi okazałymi gmachami, które stoją puste? Czy mają tak sobie popadać w ruinę?

Mieszkanie w kościele – Utrecht, Holandia

Architekci w ostatnich latach podejmują się coraz to ciekawszych adaptacji nieużywanych budynków sakralnych. Pierwszym przykładem, jaki chcę Wam przybliżyć jest zaaranżowanie we wnętrzach kościoła luksusowego mieszkania – mieści się ono w Utrecht, w Holandii.

Mieszkanie w kościele

Źródło: archdaily.com

mieszkanie-w-kosciele

Źródło: archdaily.com

mieszkanie-w-kosciele4

Źródło: archdaily.com

Klub w kościele  – Denver, USA

Teraz coś bardziej szokującego – w USA, w Denver kościół zaadaptowano na klub „The Church”. Jak widać na zdjęciach, to typowo imprezowe miejsce. Zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony klubu.

klub-w-kosciele3

Źródło: coclubs.com

klub-w-kosciele

Źródło: coclubs.com

klub-w-kosciele2

Źródło: coclubs.com

Skatepark w kościele – Caterham, Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii stworzono coś równie nieoczywistego – kościół zamieniono w skatepark. Dla ciekawych – oficjalna strona obiektu.

skatepark-w-kosciele1

Źródło: vamshare.com

skatepark-w-kosciele-2

Źródło: silvertipfilm.co.uk

Restauracja w kościele – Portland, USA

To jeszcze nie koniec nowych zastosowań obiektów sakralnych. W Portland w kościele mieści się restauracja…

restauracja-w-kosciele

Źródło: restaurantgrace.com

restauracja-w-kosciele2

Źródło: restaurantgrace.com

Księgarnia w kościele – Maastricht, Holandia

Przy tych pozostałych księgarnia w kościele w Maastricht w Holandii wygląda prawie całkiem normalnie ;)

ksiegarnia-w-kosciele

Źródło: inhabitat.com

ksiegarnia-w-kosciele2

Źródło: inhabitat.com

Pomimo iż dla wielu z nas powyższe „obrazki” mogą być szokujące, nie sposób zaprzeczyć, że taka całkowita zmiana funkcji budynków sakralnych pozwala na uratowanie tych bezcennych zabytków przed popadnięciem w ruinę. Miejsca kultu religijnego zamieniają się w „świątynie wielbicieli dobrej muzyki”, czy luksusowe apartamenty.

Co myślicie o takich adaptacjach? Uważacie, że to odpowiedni sposób na rozwiązanie problemu z coraz większą ilością niszczejących kościołów, czy raczej ostre przegięcie? No i czy wyobrażacie sobie podobne rzeczy u nas w Polsce? Hmm…