Chcesz robić lepsze zdjęcia, ale nie masz lustrzanki? Większość poradników w sieci skierowanych jest do ich posiadaczy, dlatego dzisiaj chcę przedstawić temat fotografowania w oderwaniu od tych wszystkich “cyferek” określających wartości przysłony, ISO, czy czas otwarcia migawki. Przez długi czas miałam do dyspozycji tylko telefon z aparatem i aparat kompaktowy i jakoś dawałam radę, starając się wycisnąć z nich maksimum.

 

Jak robić lepsze zdjęcia? To proste, trzeba po prostu…

Więcej myśleć przed zrobieniem zdjęcia. Obserwować, eksperymentować i porównywać osiągane rezultaty.

Jeśli taka odpowiedź Cię nie satysfakcjonuje, to zachęcam do lektury całego posta. Jednakże to właśnie myślenie, obserwowanie i eksperymentowanie powinniśmy mieć na uwadze przez cały czas i na każdym etapie wykonywania zdjęcia.

 

Kilka słów na początek

Zdjęcia lubiłam robić właściwie od zawsze. Lustrzanką fotografuję od roku, ale dopiero teraz, po dobrych kilkudziesięciu tysiącach wciśnięć spustu migawki czuję się kompetentna na tyle, by móc omawiać ten temat. Nie chcę przepisywać Wam teorii z książek, bo takich postów powstało już na innych blogach wystarczająco dużo.

Na początku chciałabym byście pamiętali, że to nie aparat robi zdjęcia. Zdjęcie robimy my, fotografujący i to, w jaki sposób będzie się ono prezentowało – zależy od nas. Bardzo możliwe, że wcale nie będziecie potrzebowali lustrzanki by robić zdjęcia, z których będziecie zadowoleni. Moja cyfrówka wystarczała mi przez naprawdę długi czas.

Długo nie wiedziałam o co chodzi z tym całym ISO i jak właściwie powinnam go używać. Jak w takiej sytuacji mogłabym docenić możliwości, jakie oferuje lustrzanka z pełną klatką? To taki kolejny poziom wtajemniczenia – zdobywa się je krok po kroku, powoli.  Dopiero teraz patrzę na moje zdjęcia i widzę, że to co mam obecnie, już mi w 100% nie wystarcza. Dostrzegam zniekształcenia, których świadomości nie miałam wcześniej i ograniczenia, których chciałabym się pozbyć.

 

 Wyczucie, komponowanie zdjęcia jak obrazu i własny sposób patrzenia

Dzisiaj chcę napisać Wam o wyczuciu, które warto jest w sobie rozwijać, o komponowaniu kadru, który będzie się nam podobał i o własnym poczuciu estetyki. Każdy z nas może mieć swój własny styl. Nie będę pisać o trzymaniu się zasad, chcę skupić się nad odnoszonym WRAŻENIEM. Dla mnie w fotografowaniu ogromnie ważne jest by patrzeć na powstające zdjęcie, jak na obraz.

Wszystkie zdjęcia w tym poście (oprócz tego tytułowego) zostały wykonane aparatem cyfrowym Sony Cyber Shot. Chcesz wiedzieć czym zwykle robię zdjęcia? Odsyłam do posta: Mój sprzęt FOTO, czyli aparaty i obiektywy, których używam.

Na dobre zdjęcie składa się wiele czynników. O tym w jakie sposób je ocenimy składają się drobne niuanse. Takie dobre niuanse, na które wielu fotografujących nie zwraca uwagi, a które mają wpływ na to, czy jakieś zdjęcie określimy jako dobre/ładne, czy słabe/takie sobie.

 

JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA APARATEM CYFROWYM I TELEFONEM?

Po pierwsze: SZUKAJ ŚWIATŁA

Zawsze. To światło jest odpowiedzialne w dużej mierze za ostateczny efekt. To samo zdjęcie będzie wyglądało inaczej w zależności od kierunku padania światła. Najprościej mówiąc powinniśmy szukać najlepszego światła, jakie jesteśmy w stanie znaleźć – dlatego właśnie wiele z moich zdjęć powstaje w bliskiej okolicy okna. Cyfrówka to bardzo ograniczone urządzenie – musimy dać jej światło. Jasny plan zdjęciowy = niskie ISO = krótszy czas = lepsze zdjęcie.

Jeśli plan zdjęcia będzie zbyt ciemny, aparat automatycznie podniesie nam wartość ISO, by móc zachować odpowiednio krótki czas otwarcia migawki, co pozwoli na zrobienie nie poruszonego zdjęcia.  Nie będzie to korzystne, bo wysokie ISO w kompakcie najczęściej oznacza szumy i ziarno. Co to takiego? Możecie dostrzec je np. na poniższym zdjęciu, szczególnie w najciemniejszych jego miejscach.

Jak robić lepsze zdjęcia?

 

Zdjęcie po lewej: nieciekawe światło, zbyt długie cienie, zlewające się z przedmiotami tło i brudna nakrętka podkładu.

Zdjęcie po prawej: mniej cieni dzięki zbliżeniu się do okna, ładniejsze tło, wyczyszczona zakrętka, ułożenie kosmetyków w taki sposób, by wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po drugie: MYŚL O KOMPOZYCJI

Co robić? Trzeba obserwować! Warto jest patrzeć na zdjęcie jak na malowany przez nas obraz. Typów kompozycji jest oczywiście wiele (a na zdjęciu są takie elementy jak mocne punkty itd, proporcja 2/3 do 1/3 będzie wyglądała najlepiej itd.), nie chcę się w to jednak dzisiaj zagłębiać.

Co możemy zrobić, by kompozycja naszych zdjęć była lepsza? Możemy na nim na przykład

– Posprzątać :)
– Szukać linii i skosów, bo najlepiej porządkują  one przedmioty na zdjęciu. Skośnie linie dodają zdjęciu dynamiki, nie chodzi mi tu jednak o celowe przechylanie aparatu, by dodać zdjęciu dramatyczności. Mam raczej na myśli szukanie linii w naturze.
– Ostrożnie posługiwać się kolorem, bo barwne plamy (w szczególności czerwień) najmocniej przyciągają wzrok.

Załóżmy, że chcę sfotografować moje otoczenie. Siedzę sobie, planuję właśnie TEN fotograficzny poradnik, oglądam telewizję, jem ciastka. Właśnie wyczyściłam zabrudzone okulary i zaraz zabieram się za drugie śniadanie. Po lewej stronie widzicie zdjęcie, jakiego nigdy nie wrzuciłabym do sieci. Trzeba na nim posprzątać! Odłożenie kilku niepotrzebnych przedmiotów jest w stanie znacznie poprawić efekt końcowy.

Zdjęcie po lewej: niepotrzebne są na nim bluza na krześle, opakowanie po ciastkach, wstążka i niebieska ściereczka.

Zdjęcie po prawej: ujęcie posprzątane, chociaż wciąż panuje na nim kreatywny chaos. Mogłam jeszcze odłożyć na bok książkę lub pilot od telewizora.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po trzecie: DOBIERZ ODPOWIEDNIE TŁO

Załóżmy, że dostaliśmy piękne kwiaty, które chcemy uwiecznić i pochwalić się nimi światu. Super. Możemy jednak zrobić zdjęcie takie, jak po lewej, albo takie, jak po prawej. Ściśle łączy się to z dobieraniem do zdjęcia odpowiedniego tła, o czym napisałam już osobny artykuł.

Zdjęcie po lewej: kiepski kadr, bałagan (kable, niepotrzebne drobiazgi), nieciekawe kolory, mało światła.

Zdjęcie po prawej: kwiaty są wyeksponowane, tło jest estetyczne i czyste.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po czwarte: KADRUJ

Kadrowanie jest bardzo, ale to bardzo ważne – najlepiej już na etapie robienia zdjęcia, a nie dopiero podczas jego obróbki. Po co dodawać sobie pracy i niepotrzebne czy puste fragmenty zdjęcia odcinać w programie do edycji zdjęć? Lubię, gdy moje zdjęcia od razu mają harmonijną kompozycję i wydają się być “czyste”. Dlatego właśnie staram się komponować je tak, by nic nie zakłócało “sposobu” pokazania przedmiotu.

 

Zdjęcie po lewej: moim zdaniem ma zbyt wiele szczegółów.

Zdjęcie po prawej: kompozycja jest spokojniejsza, wystarczy obrócić aparat o dosłownie kilka stopni i zbliżyć się o kilka centymetrów, by z kadru zniknęła wisząca na ścianie szafka, czy stojący telewizor (rozmowy w toku, ale obciach).

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Zdjęcie po lewej: kadr jest przypadkowy, na beżowej podkładce widać zniekształcenie, krawędź krzesła jest zbyt blisko prawej krawędzi zdjęcia.

Zdjęcie po prawej: kadr jest bardziej przemyślany, wokół kwiatów jest odpowiednia ilość wolnej przestrzeni.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po piąte: UNIKAJ LAMPY BŁYSKOWEJ

Prawdopodobnie nigdy jeszcze nie udało mi się przy użyciu lampy błyskowej zrobić zdjęcia, z którego byłabym zadowolona (oczywiście poza tymi robionymi w studiu). Wbudowana lampa błyskowa, moim zdaniem, ma swój sens tylko przy robieniu zdjęć pod światło… i w czasie imprez, na których chcemy po prostu utrwalić dany moment i zrobić kilka szalonych ujęć, gdy zrobienie ostrego zdjęcia bez lampy graniczyłoby z cudem.

Zdjęcie po lewej: zdjęcie z lampą błyskową, kolory są przerysowane, cienie ostre, haczyk wygląda nieciekawie, jak nieproszony gość (obserwujmy nasze kadry!)

Zdjęcia po prawej: zdjęcie bez lampy błyskowej, kolory są naturalniejsze, światło na świecy układa się bardziej miękko, cienie są łagodne,

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

Po szóste: PODDAJ ZDJĘCIA OBRÓBCE

Trudno jest zrobić we wnętrzu aparatem kompaktowym idealnie jasne zdjęcie. W takich sytuacjach niezastąpione są programy graficzne, w których zdjęcia można poddać obróbce. Do prostej edycji – czyli do zwiększenia jasności, podniesienia kontrastu, do kadrowania – wystarczą np. edytor online Pixl lub edytor online Fotor. Inne darmowe programy do edycji zdjęć to np. Gimp lub Photoscape.

Zdjęcie po lewej: jest estetycznie skomponowane, ale trochę zbyt ciemne.

Zdjęcie po prawej: po rozjaśnieniu i podniesieniu kontrastu.

Jak robić lepsze zdjęcia - Designyourlife.pl

 

 

Wiecie co? Na dziś wystarczy :) O fotografowaniu mogłabym pisać bez końca. Mam nadzieję, że post okaże się być dla Was przydatny. I dajcie koniecznie znać o czym jeszcze chcielibyście przeczytać!