Jeśli zależy Ci, by Twoje zdjęcia robione telefonem były jak najlepsze – zapraszam do obejrzenia mojego najnowszego filmu na Youtube :)

Lepsze zdjęcia telefonem w 5 prostych krokach

Podzielę się z Tobą dzisiaj moimi sposobami na to, by jak najwięcej wyciągnąć z każdego posiadanego sprzętu. Wiele z nich można zastosować również przy fotografowaniu aparatem cyfrowym, czy lustrzanką.

KROK 1 – ZADBAJ O CZYSTY OBIEKTYW

To coś naprawdę banalnego, ale: zadbaj o czysty obiektyw! Smarfona ciągle trzymamy w dłoniach i przykładamy go do twarzy. Przed zrobieniem każdego zdjęcia naprawdę warto przetrzeć obiektyw aparatu czystą chusteczką, albo – jak robię najczęściej – bawełnianą koszulką, którą akurat mam na sobie. To robi ogromną różnicę. Brudny obiektyw popsuje każdą, najpiękniejszą nawet scenę.

KROK 2 – ZADBAJ O ŚWIATŁO

To dzienne jest najlepsze, ale nie takie ostre, słoneczne, tylko światło odpowiednio rozproszone. Jeśli mamy taką możliwość, to fotografowaną scenę, czy przedmiot przenieśmy gdzieś na zewnątrz pomieszczenia lub jak najbliżej okna.

A co, jeśli światła mamy po prostu za mało? Wtedy fantastycznie spisuje się blenda, powierzchnia odbijająca światło. Taką jak moja (zobacz w filmie) kupisz w każdym sklepie ze sprzętem foto za kilkadziesiąt złotych, ale to wcale nie jest koniecznie. Przez pierwsze trzy lata mojego blogowania i kręcenia filmów korzystałam z kawałka styropianu i dużego brystolu. Tak naprawdę każda gładka, biała powierzchnia się tu sprawdzi. Zdarzało mi się nawet odbijać światło białym talerzem… :) Blenda pozwala nam doświetlić zdjęcie i rozjaśnić cienie.

KROK 3 – ZADBAJ O SWÓJ KADR

Kompozycja na zdjęciu nie może być przypadkowa. To, co chcemy pokazać na naszej fotografii niekoniecznie musi się znajdować się w centrum kadru, ale na przykład w tzw. mocnym punkcie. Dajcie znać, czy powinnam przygotować osobny film na ten temat. No i trzymajmy telefon prosto, szczególnie, gdy na zdjęciu widoczna jest linia horyzontu.

Na zdjęciu warto też „posprzątać”, czyli pozbyć się zbędnych przedmiotów, szczególnie gdy nie robimy typowego stylizowanego zdjęcia, jak ja w filmie, tylko po prostu uwieczniamy bieżącą chwilę. Warto jest pozbyć się takich rzeczy jak: brudne kubki, przypadkowe elementy, papierki, śmieci.

KROK 4 – ZADBAJ O OSTROŚĆ ZDJĘCIA

Nieostre zdjęcia najczęściej nadają się do wyrzucenia, dlatego zawsze, zawsze, ale to zawsze ustawiajmy odpowiednio punkt ostrości. W większości telefonów wystarczy „stuknąć” w ekran, by ustawił ostrość w tym wybranym miejscu. Przytrzymanie ekranu dłużej blokuje nam ostrość w konkretnym miejscu i możemy wtedy przesunąć kadr. Ostrość wcale nie musi być ustawiona centralnie, czy na obiekcie, który jest najbliżej. Często stosuję to rozwiązanie, bo pozwala na uzyskanie ciekawych efektów.

KROK 5 – ZADBAJ O OBRÓBKĘ ZDJĘCIA

Całe szczęście, że kadr zawsze można poprawić i przyciąć zdjęcie, a krzywą perspektywę wyprostować. Zdjęcia zrobione telefonem zawsze obrabiam również na telefonie. Mam kilka ulubionych aplikacji, takich must have, o których chętnie przygotuję osobny materiał. Odpowiednio wykadrowane zdjęcia zawsze rozjaśniam, poprawiam kontrast, lekko poprawiam kolorystykę, wyostrzam, stosuję ulubione filtry, czy dodaję napisy. Bardzo lubię zdjęcia z białym tłem, które możecie zobaczyć na moim Instagramie, więc odpowiednia obróbka jest konieczna :)

To tyle dzisiaj – potraktujmy to jako WSTĘP, takie wprowadzenie do foto-poradnika, który w najbliższym czasie na pewno rozwinę. Wkrótce pojawi się też wpis i film o moich ulubionych aplikacjach do obróbki zdjęć na telefonie.

No i dajcie znać jakie zagadnienia z tematu fotografii interesują Was najbardziej :)