Przygotowałam dla Was dzisiaj materiał na temat bardzo interesującego projektu – a także kilka słów na temat kultowego krzesła „The One”. Jest ono według mnie nieodłączną częścią prezentowanego wnętrza – możliwe, że było inspiracją dla jego stworzenia?

Mieszkanie zamieszkane przez rodzinę składającą się z czterech osób usytuowane jest w południowej części Amsterdamu. Wcześniej wnętrze podzielone było wieloma ścianami, które zostały zlikwidowane – co pozwoliło utworzyć przestronne wnętrze pełne światła.

Dolny poziom mieszkania zajmuje strefa dzienna – kuchnia, jadalnia i salon przenikają się ze sobą i trudno jest wskazać wyraźne granice między nimi.

Centralnym punktem aranżacji jest zabudowa z oryginalnym ażurowym wzorem – z jednej strony jest to zabudowa typowo kuchenna, z drugiej –  stanowi regał, na którym dostrzec można książki i segregatory. Wzory we frontach wycięte zostały laserowo, układają się one w niezwykły wzór, jednak nie znajdują się wyłącznie w miejscach przypadkowych – pełnią również rolę uchwytów.

Kolorystyka wnętrza jest bardzo skromna i spokojna – dominuje biel, a oprócz niej w projekcie pojawia się naturalne drewno i kilka czarnych akcentów, w postaci między innymi krzeseł oraz skórzanej sofy.

Jak Wam się podoba ten projekt? Bylibyście w stanie odnaleźć się w takiej wielkiej, otwartej przestrzeni? Zachwyca mnie ona za każdym razem w aranżacjach, które oglądam – jednak w moim własnym otoczeniu preferuję ciut bardziej przytulne pomieszczenia.

To wnętrze nie byłoby według mnie tym samym bez krzeseł „The One” w jadalni. Ich forma nawiązuje to wzoru na frontach zabudowy (a może wzór na zabudowie nawiązuje do ich formy?), dzięki czemu wszystkie elementy tworzą spójną całość. Krzesło One wyróżnia atrakcyjny wygląd  oraz oryginalny design, co nadaje mu miano ponadczasowego. Aluminiowe nogi wraz z lakierowaną proszkowo stalą sprawiają, że jest elementem niezwykle uniwersalnym (doskonale sprawdzi się również w aranżacji na zewnątrz). Siatka tworząca jego oparcie nawiązuje do struktury kryształu.

Jego autorem jest niemiecki projektant,  Konstantin Grcic . Krzesło One powstało w 2004 roku dla firmy Magis i zostało ikoną współczesnej desingu.