Jednym z hitów (nie tylko!) ostatnich miesięcy na Pintereście jest ścienny organizer – kratka. Gotowy organizer kratka kosztuje niestety sporo, jednak da się go wykonać samodzielnie i to naprawdę niewielkim kosztem.

Bardzo lubię rzeczy proste i użyteczne, dlatego odkąd po raz pierwszy go zobaczyłam, wiedziałam, że chciałabym mieć taki DIY tutorial na Design Your Life. Sama mam już w biurze jeden, trochę inny, o którego pochodzenie często mnie pytacie. Nie wiem niestety skąd jest, bo dostałam go w prezencie. Jednak zamiast tworzyć dla siebie kolejny organizacyjny gadżet – realizację tego DIY powierzyłam Magdzie, która opracowała i przygotowała dla Was instrukcje wykonania kratki.

Kratka jako organizer sprawdzi się nie tylko jako świetny sposób na uporządkowanie domowego biura, ale także jako ciekawa dekoracja kącika do pracy. Można na niej przyczepić wszelkie niezbędne notatki, a także karteczki z inspiracjami czy nawet zdjęcia. W sieci można znaleźć sporo inspiracji, jak wykorzystać organizer kratkę :) Zacznijmy jednak od samej bazy.

Jak zrobić organizer kratkę na ścianę?

Do wykonania organizera wykorzystałam drewniane patyczki do kwiatów. Najwięcej pracy miałam z ich odpowiednim przycięciem i sklejeniem. Potem wystarczyło już tylko pomalować całość…

Przygotowanie organizera kratki nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu nawet osobom, o mniejszych zdolnościach manualnych ;). Natomiast efekt końcowy potrafi naprawdę pozytywnie zaskoczyć!

Materiały potrzebne do wykonania organizera na ścianę:

  • drewniane patyczki (paliki) do kwiatów
  • piłka do drewna lub nożyczki
  • klej na gorąco
  • farba akrylowa lub farba w sprayu

Wszystkie materiały znajdziecie w popularnych marketach budowlanych, a także mniejszych sklepach ogrodniczych.

DIY organizer kratka

 

Jak wykonać organizer na ścianę – instrukcja krok po kroku

Krok 1

Na początku najlepiej przygotować sobie wszystkie niezbędne materiały, rozłożyć patyczki i zrobić z nich kratkę.

Organizer kratka materiały

Krok 2

Teraz trzeba przyciąć patyczki do odpowiedniej długości. Najłatwiej zrobić to za pomocą piłki do drewna. Jeśli jednak nie dysponujecie taką w domu, wystarczy naciąć patyczek nożyczkami lub ostrym nożem, a następnie złamać go w miejscu nacięcia.

Organizer kratka przygotowanie

Krok 3

Moja kratka składa się z 6 patyków o długości 58 cm oraz 7 krótszych o długości 40 cm. Odstępy między patykami wynoszą około 9 cm.

Organizer kratka

Krok 4

Z dwóch dłuższych i dwóch krótszych patyków przygotowujemy ramkę, układając je tak, by krótsze patyki znalazły się na wierzchu. Następnie sklejamy rogi klejem na gorąco. Wszystkie patyki przyklejamy, jak na zdjęciu poniżej, dbając o zachowanie odpowiedniej długości między nimi. Wierzchnia, ładniejsza strona kratki to ta z dłuższymi patykami pod spodem.

Organizer kratka - jak zrobić?

Krok 5

W kolejnym kroku przyklejamy do ramki wszystkie krótsze patyczki. Najlepiej na początku dokleić jedynie ich końce, a po odwróceniu kratki przykleić łączenia w środku. Pamiętajcie o zachowaniu odpowiedniej odległości między patyczkami!

Organizer kratka DIY

Krok 6

Teraz pozostaje już tylko czekać, aż klej wyschnie. Wtedy kratka będzie gotowa do pomalowania. Do tego celu najlepiej nada się farba w sprayu. Jeśli jednak taką nie dysponujecie, starczą zwykłe farby akrylowe, nałożone za pomocą pędzla.

Możecie pomalować swoją kratkę na dowolny kolor. Ja wybrałam jasno-szary mat, który nie zginie na ścianie, ale jednocześnie nie będzie bardzo rzucał się w oczy. Możecie też pomalować swoje dzieło sprayem z metalowym połyskiem. Pięknie prezentuje się organizer kratka w kolorze złotym, srebrnym lub miedzianym.

Organizer kratka w biurze

Krok 7

Kiedy farba już wyschnie, możemy powiesić nasz organizer kratkę na ścianie i udekorować według uznania. I tutaj już można tak naprawdę poszaleć z ozdobami :) Wszelkiego rodzaju klamerki, spinacze, haczyki sprawdzą się doskonale. Możecie je kupić w sklepach z materiałami do scrapbookingu lub w zwykłym papierniczym. No i oczywiście w internecie ;)

Jak wykorzystać organizer na ścianę?

Powodzenia!


O przygotowanie tego tutorialu dla Czytelników Design Your Life poprosiłam…

Magdalenę Armatę, specjalistkę od pięknych DIY, inspirującą do prowadzenia ciekawej codzienności i czerpania radości z tworzenia :)


 

Tu znowu Alina :) Organizer kratka na ścianę jest doskonałą alternatywą dla zwykłej korkowej tablicy. Pięknie się prezentuje i stanowi ciekawy element aranżacji domowego biura. Dajcie koniecznie znać w komentarzach jak Wam się podoba taki pomysł na organizację.
Ciekawa jestem ogromnie jak przypadną Wam do gustu pojawiające się od czasu do czasu wpisy stworzone na Design Your Life przez inne, kreatywne autorki? A może wśród Was są jakieś specjalistki od DIY i niebanalnych, organizacyjnych rozwiązań, które chciałyby nawiązać ze mną współpracę? Czekam na Wasze komentarze!