To, że uwielbiam fotografię mobilną, nie jest dla Was żadną nowością, jednak nigdy jeszcze nie pisałam o moich ulubionych aplikacjach do obróbki zdjęć na telefonie. Przygotowałam dziś TOP listę 5 foto aplikacji, których stale używam.

Jeśli zauważacie, że Wasze zdjęcia zrobione smartfonem nie są tak ładne i tak „żywe” jak te widywane w sieci, być może to wina pominięcia mega ważnego etapu ich obróbki? Mnie właściwie nigdy nie zdarza się publikować zdjęć bez edytowania ich w foto aplikacjach – każde wymaga obróbki chociażby w niewielkim stopniu ze względu na ograniczenia, jakie wprowadza zastosowany sprzęt. Nie o to jednak chodzi, żeby zdjęcia totalnie przekształcić, ale trochę je „podkręcić” i wyciągnąć z nich wszystko, co najładniejsze :)

  • Snapseed

To moja ulubiona aplikacja, której używam właściwie od zawsze. Miałam ją na swoim Samsungu, Huawei, a teraz mam na Iphone. Jest to według mnie najwygodniejsza i najbardziej wszechstronna aplikacja do edycji zdjęć. Wykorzystuję ją m.in. do kadrowania, poprawiam w niej jasność, kontrast, wyciągam szczegóły z cieni, usuwam jakieś drobne plamki, rysy, czasem zbędne elementy kompozycji. Rewelacyjna jest opcja „selektywnie”, pozwalająca edytować zdjęcie poprzez zaznaczenie fragmentu, a najlepiej plamy konkretnego koloru.

W najbliższym czasie nagram dla Was obiecany film na Youtube, w którym pokażę – krok po kroku – sposób w jaki obrabiam swoje zdjęcia. Umiejętnie łącząc aplikacje z mojej listy można wyczarować prawdziwe cuda!

Aplikacja Snapseed

  • Color Story

Teoretycznie w Color Story mogłabym zrobić to wszystko, co robię w Snapseed, ale tego nie robię, bo tam jest mi po prostu wygodniej.

W Color Story znajdziecie moim zdaniem absolutnie najpiękniejsze filtry do nałożenia na zdjęcia – dla mnie VSCO może się schować (nie ma go na mojej liście, nie lubię go i nie używam). Filtry w Color Story bardzo fajnie można stopniować, potem mieszać ze sobą i zapisywać gotowe receptury. Mam utworzonych kilka swoich ulubionych „przepisów”, dzięki czemu mogę szybciej edytować zdjęcia w spójny sposób.

W aplikacji Color Story chętnie korzystam również z efektów świetlnych i flar, które dodają do zdjęć bardzo ciekawe efekty, aczkolwiek trzeba je stosować bardzo oszczędnie.

Aplikacja Color Story

  • Facetune

Facetune to aplikacja, w której można zrobić istne cuda. W bardzo wygodny sposób pozwala wprowadzić zmiany tylko na fragmencie zdjęcia, a niekoniecznie na całości. Miejscowo rozjaśnia, przyciemna, wyostrza, zmienia kolor… Cokolwiek się Wam wymarzy. Korzystam tutaj z rozjaśniających filtrów, a funkcja Whiten, to najlepsze narzędzie do wybielania tła!

W Facetune możecie też stuningować swoje selfie – nie tylko usunąć pryszcza i wygładzić skórę, ale również powiększyć usta, wyszczuplić twarz, wybielić białka oczu itp., aczkolwiek potraktujcie to raczej jako ciekawostkę. Sama nie bawię się w takie oszukiwanie rzeczywistości, bo i po co – lepiej odpowiednio zapozować i zrobić zdjęcie w dobrym świetle, niż wprowadzać potem tego typu fotoshopowe zmiany.

Aplikacja Facetune

  • A Beautiful Mess 

Był czas, że uwielbiałam tę aplikację i dodawałam do zdjęć jakieś bazgroły, napisy, czy subtelne ramki. Sentyment kazał mi ją umieścić na tej liście. W aplikacji znajdziecie też filtry, czy możliwość przygotowywania kolaży, ale sama raczej z tego nie korzystam.

Aplikacja beautifulmess

Poniżej kilka przykładów wykorzystania bazgrołów z Beautiful Mess na moim Instagramie.

abeautifulmess app

  • Over

Aplikację Over wykorzystuję w podobny sposób, jak Beautiful Mess – do umieszczania na zdjęciach napisów, czy prostych grafik. Mają bardzo bogatą bibliotekę płatnych elementów, ale udostępniają również darmowe grafiki. Trzeba tam często zaglądać i regularnie zapisywać je sobie do własnego katalogu – nigdy nie wiadomo co się przyda w przyszłości :)

Aplikacja Over

Poniżej możecie zobaczyć przykłady jej wykorzystania na moich zdjęciach.

over app

+ BONUS: Blur

Blur to tak proste narzędzie, że głupio było mi umieścić je w TOP 5. W Blur regularnie tworzę sobie tapety na telefon – szczególnie te, które widoczne są spod aplikacji, jakie mamy na swoim smartfonie. Jedyne co możemy zrobić w Blur, to rozmyć nasze zdjęcie na poziomie, który najbardziej nam odpowiada. Moim zdaniem pięknie to wygląda :D

Aplikacja Blur

Korzystacie z aplikacji z mojej listy TOP 5? Któraś z nich jest dla Was nowością? A może na własnej liście macie coś zupełnie innego? Dajcie koniecznie znać w komentarzach, chętnie poznam nowe :)