Mam ostatnio małego świra na punkcie designerskich krzeseł i chcę Wam przedstawić moich pięciu ulubieńców. Są one powszechnie rozpoznawane i bardzo często pojawiają się proponowanych przez architektów aranżacjach, z czasem zaczęły być uważane za ikony designu. Poniższa piątka jest na liście moich marzeń :)


Louis to ultra nowoczesna wersja krzeseł w stylu Ludwika XV. Wykonane jest z przezroczystego i kolorowego poliwęglanu. Według mnie idealnie dopasowuje się do każdego wnętrza – zarówno tego urządzonego w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, jak i tym o lekko vintage charakterze.


DSW Chair/ projektant: Charles & Ray Eames/producent: Vitra / (DSW= Dining Height Side Chair Wood (Krzesło bez podłokietników na drewnianych nóżkach).

DSW zostało wyprodukowane przy współpracy z Zenith Plastic dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Jorku i było pierwszym fabrycznie wyprodukowanym krzesłem z plastiku. Występuje w wielu różnych wersjach kolorystycznych. UWIELBIAM DSW i chętnie widziałabym je we własnej jadalni.

 


Egg Chair/ projektant: Arne Jacobsen

Egg Chair to już wiekowy model, jego projekt powstał w 1958 roku dla sieci hoteli Radisson SAS w Kopenhadze. Jest symbolem duńskiego wzornictwa. Występuje wielu różnych wersjach kolorystycznych i idealnie dopełnia najzwyklejsze nawet wnętrze.


Vegetal Chair / projektant: Ronan & Erwan Bouroullec /producent: Vitra

Krzesło Vegetal to krzesło o uproszczonej organicznej formie, która jest rezultatem studiów projektantów nad budową roślin liściastych. Dochodzę do wniosku, że Vitra produkuje najciekawsze krzesła :) Najbardziej podoba mi się wersja w kolorze zielonym.

The One Chair / projektant: Konstantin Grcic

Krzesło One powstało w 2004 roku dla firmy Magis i zostało ikoną współczesnej desingu. Krzesło One wyróżnia atrakcyjny wygląd  oraz oryginalny design, co nadaje mu miano ponadczasowego. Aluminiowe nogi wraz z lakierowaną proszkowo stalą sprawiają, że jest elementem niezwykle uniwersalnym (doskonale sprawdzi się również w aranżacji na zewnątrz). Siatka tworząca jego oparcie nawiązuje do struktury kryształu.

 

Jak Wam się podobają zaprezentowane przeze mnie krzesła? Jak wyglądają Wasi ulubieńcy?