Styl skandynawski ma wiele odcieni, na co dzień jednak spotykamy się głównie z jego nowoczesną wersją. W dzisiejszym wpisie chciałabym trochę przybliżyć Wam tę równie ciekawą, bardziej tradycyjną odmianę.
Tradycyjny styl skandynawski daleki jest od kojarzonego ze Skandynawią minimalizmu i wrażenia sterylności. Wnętrza tak urządzone są ciepłe w odbiorze, pełne ciekawych akcentów, takie domowe i… do życia :) Prostota łączy się z inspiracją folklorem. Nie znajdziecie tu pastelowych, modnych odcieni, materiałów na wysoki połysk, czy sztucznych tworzyw.
Swoje korzenie tradycyjny styl skandynawski ma w historii szwedzkiego designu i posiada aż 200-letnią tradycję urządzania wnętrz i meblarstwa. Na wykonanych przeze mnie zdjęciach stylizacji staram się pokazać bardziej współczesną jego interpretację.
Styl skandynawski tradycyjny
Styl skandynawski tradycyjny – pierwsza odsłona
Gdybym miała znaleźć określenia najlepiej opisujące tradycyjny styl skandynawski, byłyby to na pewno: szwedzkie dziedzictwo, lite drewno, kunszt, proste detale, folklor, rękodzieło, skupienie się na potrzebach ludzi, wyroby z drewna, rustykalny, wiejski klimat.
Kolorami bazowymi są biel oraz szarość. Ta naturalna baza uzupełniana jest kolorowymi akcentami wziętymi również wprost z natury: czerwonym, żółtym, niebieskim, granatem, ciemnozielonym i czarnym. Wśród tych barw odnajdujemy rękodzielnicze elementy wyposażenia: ręcznie wyszywane, naturalne tkaniny (len, bawełna, wełna), dmuchane szkło, metalowe przedmioty kute przez kowala. Powszechnie stosowanym przez Skandynawów materiałem jest surowe, bądź naturalnie bejcowane drewno.
Haftowana poduszka ze zdjęcia poniżej najlepiej przedstawia wykorzystywaną kolorystykę i folklorystyczne inspiracje.
Czerwień o głębokim, ciepłym odcieniu, żółty i granat w formie kolorystycznych akcentów.
Styl skandynawski tradycyjny – druga odsłona
Słowa, które najlepiej opisują tę odsłonę stylu skandynawskiego to na pewno: inspiracja przemysłem, solidność, lite drewno, naturalne materiały, metal, funkcjonalność, sielski klimat i surowe powierzchnie.
Tutaj mocno widoczne są industrialne inspiracje. Drewno występuje w towarzystwie surowych materiałów, jak np. dobrej jakości stal szczotkowana. Akcesoria wciąż są jak najbardziej proste i funkcjonalne.
Źródło zdjęcia: inspiracje IKEA
Dominującym elementem w jadalni, czy kuchni w klasycznym stylu skandynawskim jest duży, drewniany stół. Wnętrza w tradycyjnym stylu skandynawskim skupione są na potrzebach jego mieszkańców, a ich aranżację można nazwać rodzinną.
Prostota i funkcjonalność rozwiązań pozwalają utrzymywać porządek. Dużą rolę odgrywają wyeksponowane różnego typu elementy do przechowywanie – pojemniki, puszki, kosze, czy szklane słoje.
>>> WIĘCEJ INSPIRACJI <<<
Źródło zdjęcia: inspiracje IKEA
Kolorami bazowymi są czarny, biały i wszelkie jasne, naturalne odcienie. Akcenty kolorystyczne są najczęściej utrzymane w zieleni, czerwieni czy niebieskościach, ale zawsze w takiej lekko wyblakłej, jakby spłowiałej wersji. Najczęściej stosowane materiały to wełna, szkło, lakierowany metal, lite drewno sosnowe.
Rysio, jak widzicie, w takim klimacie czuje się bardzo komfortowo i DOMOWO :)
Co najlepiej charakteryzuje tradycyjny styl skandynawski?
- łatwość w masowej produkcji
- prostota formy
- czystość kolorystyki – barwy natury
- ekologiczne materiały i surowce naturalne
Pościel w tradycyjne wzory // Lampa // Czerwona poszewka
Niezwykle ważną rolę pełni również oświetlenie, pozwalające na zbudowanie we wnętrzu przytulnego klimatu. Lampy w stylu skandynawskim tradycyjnym mają proste, industrialne formy. Lakierowany metal łączy się z surowymi, metalowymi częściami konstrukcji. Koncepcja oświetlenia powinna być tak przemyślana, by maksymalnie rozjaśniać wnętrze, ale jednocześnie kreować przytulny, ciepły klimat.
Wykorzystanie we wnętrzu elementów w stylu skandynawskim tradycyjnym nie oznacza, że całość musi być rustykalna, czy „wiejska” w odbiorze. Czerpanie z tradycji, przy umiejętnym połączeniu akcentów, pozwala na uzyskanie naprawdę fantastycznych efektów.
W tradycyjnym stylu skandynawskim duże znaczenie ma wykorzystanie tkanin. Inspiracja ekologią sprawia, iż pledy wykonane są z naturalnych materiałów, zwłaszcza wełny, czy lnu. Występują na nich charakterystyczne kolory i tradycyjne, ręcznie wykonane hafty.
Pled // Poduszka we wzory // Żółta poduszka
Produkty wykorzystane w przygotowanych przeze mnie stylizacjach pochodzą z nowej kolekcji IKEA, która niedawno weszła do sklepów. IKEA stawia na powrót do tradycji i zachęca do czerpania ze sprawdzonych rozwiązań :)
Jak Wam się podoba styl skandynawski w takiej trochę innej, tradycyjnej odsłonie?
Ja w pierwszej chwili pomyślałam, że nie do końca jest taki „mój”, ale okazało się, że jestem w stanie bez problemu wprowadzić go do wnętrza i czuć się w takim otoczeniu doskonale. Oszczędnie zastosowane tradycyjne motywy, desenie i materiały nadają nowoczesnym formom i bardziej surowym elementom przyjemny, ciepły i domowy charakter. Przyznajcie, że w tych biało-szarych wnętrzach zrobiło się znacznie przytulniej :)
Wpis powstał w ramach współpracy z marką IKEA