Styl skandynawski ma wiele odcieni, na co dzień jednak spotykamy się głównie z jego nowoczesną wersją. W dzisiejszym wpisie chciałabym trochę przybliżyć Wam tę równie ciekawą, bardziej tradycyjną odmianę.

Tradycyjny styl skandynawski daleki jest od kojarzonego ze Skandynawią minimalizmu i wrażenia sterylności. Wnętrza tak urządzone są ciepłe w odbiorze, pełne ciekawych akcentów, takie domowe i… do życia :) Prostota łączy się z inspiracją folklorem. Nie znajdziecie tu pastelowych, modnych odcieni, materiałów na wysoki połysk, czy sztucznych tworzyw.

Swoje korzenie tradycyjny styl skandynawski ma w historii szwedzkiego designu i posiada aż 200-letnią tradycję urządzania wnętrz i meblarstwa. Na wykonanych przeze mnie zdjęciach stylizacji staram się pokazać bardziej współczesną jego interpretację.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Styl skandynawski tradycyjny

Styl skandynawski tradycyjny – pierwsza odsłona

Gdybym miała znaleźć określenia najlepiej opisujące tradycyjny styl skandynawski, byłyby to na pewno: szwedzkie dziedzictwo, lite drewno, kunszt, proste detale, folklor, rękodzieło, skupienie się na potrzebach ludzi, wyroby z drewna, rustykalny, wiejski klimat.

Kolorami bazowymi są biel oraz szarość. Ta naturalna baza uzupełniana jest kolorowymi akcentami wziętymi również wprost z natury: czerwonym, żółtym, niebieskim, granatem, ciemnozielonym i czarnym. Wśród tych barw odnajdujemy rękodzielnicze elementy wyposażenia: ręcznie wyszywane, naturalne tkaniny (len, bawełna, wełna), dmuchane szkło, metalowe przedmioty kute przez kowala. Powszechnie stosowanym przez Skandynawów materiałem jest surowe, bądź naturalnie bejcowane drewno. 

Haftowana poduszka ze zdjęcia poniżej najlepiej przedstawia wykorzystywaną kolorystykę i folklorystyczne inspiracje.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Czerwień o głębokim, ciepłym odcieniu, żółty i granat w formie kolorystycznych akcentów.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Styl skandynawski tradycyjny – druga odsłona

Słowa, które najlepiej opisują tę odsłonę stylu skandynawskiego to na pewno: inspiracja przemysłem, solidność, lite drewno, naturalne materiały, metal, funkcjonalność, sielski klimat i surowe powierzchnie.

Tutaj mocno widoczne są industrialne inspiracje. Drewno występuje w towarzystwie surowych materiałów, jak np. dobrej jakości stal szczotkowana. Akcesoria wciąż są jak najbardziej proste i funkcjonalne.

Styl skandynawski tradycjny

Źródło zdjęcia: inspiracje IKEA

Dominującym elementem w jadalni, czy kuchni w klasycznym stylu skandynawskim jest  duży, drewniany stół. Wnętrza w tradycyjnym stylu skandynawskim skupione są na potrzebach jego mieszkańców, a ich aranżację można nazwać rodzinną.

Prostota i funkcjonalność rozwiązań pozwalają utrzymywać porządek. Dużą rolę odgrywają wyeksponowane różnego typu elementy do przechowywanie – pojemniki, puszki, kosze, czy szklane słoje.

>>> WIĘCEJ INSPIRACJI <<<

Styl skandynawski tradycjny

Źródło zdjęcia: inspiracje IKEA

Kolorami bazowymi są czarny, biały i wszelkie jasne, naturalne odcienie. Akcenty kolorystyczne są najczęściej utrzymane w zieleni, czerwieni czy niebieskościach, ale zawsze w takiej lekko wyblakłej, jakby spłowiałej wersji. Najczęściej stosowane materiały to wełna, szkło, lakierowany metal, lite drewno sosnowe.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Rysio, jak widzicie, w takim klimacie czuje się bardzo komfortowo i DOMOWO :)

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Co najlepiej charakteryzuje tradycyjny styl skandynawski?

    • łatwość w masowej produkcji
    • prostota formy
    • czystość kolorystyki – barwy natury
    • ekologiczne materiały i surowce naturalne

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Pościel w tradycyjne wzory // Lampa // Czerwona poszewka

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Niezwykle ważną rolę pełni również oświetlenie, pozwalające na zbudowanie we wnętrzu przytulnego klimatu. Lampy w stylu skandynawskim tradycyjnym mają proste, industrialne formy. Lakierowany metal łączy się z surowymi, metalowymi częściami konstrukcji. Koncepcja oświetlenia powinna być tak przemyślana, by maksymalnie rozjaśniać wnętrze, ale jednocześnie kreować przytulny, ciepły klimat.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Wykorzystanie we wnętrzu elementów w stylu skandynawskim tradycyjnym nie oznacza, że całość musi być rustykalna, czy „wiejska” w odbiorze. Czerpanie z tradycji, przy umiejętnym połączeniu akcentów, pozwala na uzyskanie naprawdę fantastycznych efektów.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

W tradycyjnym stylu skandynawskim duże znaczenie ma wykorzystanie tkanin. Inspiracja ekologią sprawia, iż pledy wykonane są z naturalnych materiałów, zwłaszcza wełny, czy lnu. Występują na nich charakterystyczne kolory i tradycyjne, ręcznie wykonane hafty.

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Pled // Poduszka we wzory // Żółta poduszka

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Produkty wykorzystane w przygotowanych przeze mnie stylizacjach pochodzą z nowej kolekcji IKEA, która niedawno weszła do sklepów. IKEA stawia na powrót do tradycji i zachęca do czerpania ze sprawdzonych rozwiązań :)

Styl skandynawski tradycyjny Ikea

Jak Wam się podoba styl skandynawski w takiej trochę innej, tradycyjnej odsłonie?

Ja w pierwszej chwili pomyślałam, że nie do końca jest taki „mój”, ale okazało się, że jestem w stanie bez problemu wprowadzić go do wnętrza i czuć się w takim otoczeniu doskonale. Oszczędnie zastosowane tradycyjne motywy, desenie i materiały nadają nowoczesnym formom i bardziej surowym elementom przyjemny, ciepły i domowy charakter. Przyznajcie, że w tych biało-szarych wnętrzach zrobiło się znacznie przytulniej :)


Wpis powstał w ramach współpracy z marką IKEA