Czy design przemija? Dzisiaj chcę Wam przekonać do tego, że absolutnie NIE. Ze światem designu jest trochę jak z modą – nieustannie pojawiają się nowości i pewne topowe egzemplarze, które każdy chce mieć; pewne produkty wprost należy posiadać, jeśli zależy nam, aby być na czasie. Niestety bardzo często kończy się to tak, że rozchwytywane egzemplarze po kilku sezonach stają się nieciekawe i chcę tutaj nawiązać do słów wypowiedzianych przez Coco Chanel: Moda przemija, styl pozostaje. 

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że najbardziej znane krzesła, sofy i inne meble zostały zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu, a często i jeszcze dawniej?

Projekt Barcelony powstał w 1929 roku, a nie powstydziłby się go największy znawca designu. Zobaczcie sami! Na zdjęciu sofa dwuosobowa, czarna skóra.

„Barcelony” zaprojektowane zostały przez Ludwiga Mies’a van der Rohe w 1929 – na zamówienie;  stanęły w niemieckim pawilonie na wystawie w Barcelonie. Jego cechy charakterystyczne to powyginana w kształcie litery x podstawa oraz pikowana w kwadraty skóra. W kolekcji Barcelona możemy znaleźć: sofę 2 osobową, sofę 3 osobową, fotel z podnóżkiem, stolik oraz ławkę. Są to wzory bardzo chętnie powielane – nie ma co ukrywać, niewiele osób może pozwolić sobie na zakup oryginału.

Barcelona absolutnie się nie starzeje. Nowatorki projekt z 1929 zachwyca również dziś i często pojawia się w wielu aranżacjach. Zobaczcie sami!

Na tym zdjęciu z kompozycją z ramek, która wpadła mi w oko. Czarny fotel, 100% klasyki.

Urzekło mnie poniższe zestawienie starego z nowym. Gładkie, białe ściany, typowe halogeny w suficie, prosty i minimalistyczny stolik – wraz z  stylizowanym fotelem, zdobionymi ramami obrazów… no i z Barceloną!

W nowoczesnej aranżacji – pasuje jak ulał.

Ciekawa stylizacja wnętrza.

 

Jak się Wam podoba ten klasyk – w Waszym guście, czy absolutnie nie? Zauważyłam, że wzbudza kontrowersje :)