Uwielbiam podcasty! Rzadko zdarzają mi się dni, w których nie zaliczę chociaż jednego odcinka ulubionego twórcy. Nie zabiera mi to ani odrobiny dodatkowego czasu z mojego dnia, bo zawsze słucham ich gdzieś w tle.

Dlaczego tak bardzo lubię podcasty?

  • Bo mogę słuchać ich w trakcie wykonywania innych czynności. Oczywiście nie wszystkich – tylko tych, które na to pozwalają. Dzięki podcastom nie wkurzają mnie korki na drodze, kiedy dodatkowa, nie do końca stracona godzina, umożliwia mi kontakt z ciekawymi treściami. Dzięki podcastom mycie naczyń, czy wieszanie i składanie prania mijają mi błyskawicznie i nie są (prawie wcale) uciążliwe, a cardio na siłowni mija tak szybko, aż czasem żałuję, że już pora wracać do domu.
  • Bo pozwalają mi na dokładniejsze poznanie ludzi, którzy mnie inspirują. Tak się składa, że podcasty prowadzą zawsze ludzie tacy naprawdę super :D Internetowi twórcy, przedsiębiorcy, autorzy książek. Podcast bywa przedłużeniem dla ich działalności. Po lekturze książki często mam tak, że szkoda jest mi rozstawać się z autorem, najchętniej czytałabym od razu jego kolejne treści – a tak, to mogę mieć ich dalej w słuchawkach.
  • Bo pozwalają szybko pochłaniać wiedzę na interesujące mnie tematy. Od pewnego czasu coraz rzadziej mam w rękach papier. Trudno byłoby mi każdego dnia znajdować kilka godzin wyłącznie tylko na czytanie – niestety nie da się go łączyć z innymi czynnościami. Ten brak czasu często skutkował nie czytaniem żadnych książek przez całe długie miesiące.
  • Bo są darmowe. Każdego dnia parę godzin spędzam ze słuchawkami w uszach i lubię, gdy coś do mnie wtedy gada. Zaczęłam od audiobooków, ale one są niestety bardzo, bardzo drogie. Wydawanie na nie więcej niż 20$ miesięcznie nie mieści się w moim obecnym budżecie, podcasty okazały się być więc doskonałym rozwiązaniem. Dzięki nim kilkadziesiąt godzin wartościowego materiału dostaję totalnie za darmo.

The Minimalists Podcast – Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus

Ten podcast jest moim odkryciem minionego miesiąca. W maju odsłuchałam wszystkie dostępne odcinki, a część z nich nawet dwukrotnie. Pewne historie znam już na pamięć i niecierpliwie wyczekuję kolejnych części. Jak już sama nazwa wskazuje jest to podcast o minimalizmie, który mocno mnie inspiruje. Prowadzą go autorzy bloga TheMinimalists.com. Uwielbiam ich poczucie humoru i 1,5h w ich towarzystwie mija mi po prostu błyskawicznie. Joshua i Ryan o minimalizmie mówią niezwykle prosto, jednocześnie nie zawężając tematu do jednej dziedziny. Inspiruje mnie ich historia, którą dokładniej znam z książki „Minimalizm – Live a meaningful life”. Minimalizm w ich wydaniu to narzędzie, które pomaga w pozbyciu się ze swojego życia wszystkiego co zbędne, by zrobić miejsce na to, co ważne i wartościowe. Brzmi banalnie? Może, ale do mnie trafia to w 100%. Sprawdźcie, czy do Was też.

>>> The Minimalists Podcast <<<

Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – Michał Szafrański

To pierwszy polski podcast, z którym miałam styczność. „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego to podcast na bardzo wysokim, światowym poziomie. Nie wszystkie odcinki mnie tematycznie interesują, ale regularnie znajduję u niego coś dla siebie. Przekrój tematów u Michała jest dosyć szeroki i kręci się wokół finansów osobistych, zarabiania, oszczędzania i przedsiębiorczości. Przymierzając się do zakupu mieszkania przesłuchałam wszystkie odcinki o kredytach hipotecznych i rynku nieruchomości. Wybierając się na konferencję wysłuchałam odcinku o networkingu. Szukając informacji o oszczędzaniu zapoznałam się ze wszystkim, co było możliwe na temat rozsądnego wydawania, ograniczania kosztów życia i spłacania długów. Michał w niezwykle otwarty sposób dzieli się swoją wiedzą. Tak jak i na swoim blogu – nie owija w bawełnę i wali wprost, bez ściemniania podaje liczby, procenty, czy konkretne kwoty. Mówi o przetestowanych przez siebie rozwiązaniach, podając je swoich słuchaczom na tacy i przestrzega przed popełnionymi błędami, do których otwarcie się przyznaje. Polecam gorąco!

>>> Podcast Więcej niż oszczędzanie pieniędzy <<<

The Chalene Show – Chalene Johnson

O podcaście Chalene dowiedziałam się od jednej z moich Czytelniczek. Gorąco mi ją zarekomedowała, za co do dzisiaj jestem jej bardzo wdzięczna. Chalene w swoim podcaście mówi o szeroko pojętym zdrowym stylu życia, o motywacji, czy pewności siebie. Dzieli się swoim bogatym doświadczeniem nabytym przez 20 lat prowadzenia własnych, bardzo różnych firm. Uczy jak prowadzić skuteczny biznes, jak go rozwijać i jak przy tym wszystkim nie zwariować. Odcinki o prowadzeniu własnego biznesu przeplatają się z tymi o sporcie, czy odżywaniu, bez którego autorka nie wyobraża sobie możliwości osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu. Chalene to kolejna niezwykle interesująca, charyzmatyczna postać, a jej największą pasją jest uczenie innych i to daje się odczuć na każdym kroku. W tym wszystkim jest niezwykle szczera i bezpośrednia. Jej podcasty wiele razy motywowały mnie do działania, otwierały oczy na nowe rozwiązania, a oprócz tego po prostu umilały czas i rozbawiały.

>>> The Chalene Show <<

The Lavendaire Lifestyle

Lavendaire to moje najświeższe odkrycie – jej kanał na YouTube, bloga i podcast poznałam zaledwie miesiąc temu i żałuję, że tak późno!  Aileen tworzy podcast o… Jak by to powiedzieć, żeby nie użyć nazwy mojego bloga, hmmm :) „Life is an art. Make it your masterpiece.” – to zdanie, które wspiera wszystko, co tworzy. To powinien być mój podcast! Aileen z podcastem wystartowała stosunkowo niedawno i mam nadzieję, że tego nie porzuci. Jest mi bardzo bliska w swoich poglądach i ciekawie jest dowiadywać się więcej o jej przeszłości i doświadczeniach, o których nie wspomina w swoich filmach na YouTube. Mnie również od wielu miesięcy chodzi po głowie własny podcast, ale nie mam na niego odpowiednio dobrze sprecyzowanego pomysłu. No i kolejna platforma to bardzo, bardzo kiepski pomysł, gdy nie do końca ogarnia się te obecnie posiadane. Ale może kiedyś – przyda mi się na coś ta cała praca nad dykcją!

>>> The Laverdaire Lifestyle <<<

Mała Wielka Firma

Mała Wielka Firma to najpopularniejszy polski podcast o zarządzaniu i marketingu, prowadzą go Marek Jankowski wraz z Pawłem Tkaczykiem. Wiele udało mi się dzięki nim nauczyć i niesamowicie cieszy mnie, że przede mną wciąż mnóstwo odcinków do nadrobienia. Bardzo lubię to, że dzięki temu podcastowi oprócz otrzymywania praktycznych informacji w wywiadach poznaję ciekawe osoby i firmy, o których nie miałam okazji słyszeć. To zdecydowanie nie jest podcast dla wszystkich, bo jego tematyka jest ściśle związana z biznesem, jeśli jednak kogoś interesuje ten temat, to naprawdę warto.

>> Podcast Mała Wielka Firma <<<


Powyżej mogliście poznać moją TOP 5. Poza wymienionymi regularnie słucham też Pata Flynna i jego „Smart Passive Income”, bardzo lubię Ariadnę Wiczling i jej „Po nitce Ariadny”, a także podcast Tima Ferrisa, autora kultowego „4 godzinnego tygodnia pracy”. Założyłam sobie jednak, że obszerniejsze opisy zachowam dla ulubionej piątki.

Koniecznie dajcie mi znać kogo jeszcze powinnam poznać. Wartościowych autorów przybywa i chciałabym wiedzieć o ich istnieniu :)