Lektura „At home with Madame Chic” umilająca mi czas przeziębienia w minionym tygodniu – to druga część kultowego poradnika „Lekcje Madame Chic”, którą wielu z Was z pewnością już dobrze zna. Pisałam Wam już o tej książce w poście o książkach z Francją i z Paryżem w tle. Lubię do niej od czasu do czasu wracać, dlatego tak bardzo ucieszyło mnie pojawienie się drugiej części – tym razem skoncentrowanej na domowym życiu.

At home with Madame Chic - Designyourlife.pl

Gdzie kupić „At home with Madame Chic”?

Książka Jennifer Scott „At home with Madame Chic” jest w sprzedaży dopiero od października (2014) i nie ma dotychczas jej polskiej wersji. Dla mnie przestało to stanowić problem, ponieważ staram się regularnie pochłaniać angielskie książki w ramach szlifowania angielskiego i właściwie nawet nie zastanawiam się w jakim języku czytam. Oj, trochę trzeba było się naczytać, by dojść do tego etapu, ale było warto :) Według mnie najlepiej uczy się języka czytając teksty na tematy szczególnie nas interesujące. Chcemy przeczytać nową Madame Chic, więc staniemy na głowie, by to zrobić i by wszystko zrozumieć… to zdecydowanie najprzyjemniejsza z metod nauki języków, zaraz obok oglądania anglojęzycznych seriali no i vlogów na youtube. Zdecydowałam się na ebooka – wersję na Kindle, którą kupiłam na Amazonie – tutaj. Wprawdzie obecnie nie posiadam już Kindle (mój post na blogu: Kindle – must have czy zbędny gadżet?), ale ebooki otwieram z powodzeniem w aplikacji Kindle na moim iPadzie, czy na telefonie. Dwa kliknięcia, kilka sekund i książka już czeka na moim urządzeniu. Takie kupowanie jest zdecydowanie zbyt szybkie!

„At home with Madame Chic” – Jennifer L. Scott

O czym jest ta książka? Najprościej mówiąc o czerpaniu przyjemności z zajmowania się domem, dbania o swoje mieszkanie i o swoją rodzinę, o celebrowaniu każdego, najzwyklejszego nawet dnia. Autorka zachęca do wejścia w rolę koneserów codziennego życia – ach, jak to ładnie brzmi ;)

Na wstępie muszę jednak przyznać, że spodziewałam się czegoś trochę innego. Zaczynając czytanie „At home with Madame Chic” miałam nadzieję na kolejne spotkanie z… Madame Chic! Cieszyłam się na paryski klimat i kolejne barwne opisy życia francuskiego w domu (z tego względu „Lekcje Madame Chic” były mi chyba bliższe). Najwyraźniej zostały już wyczerpująco opisane w pierwszej części… Wszelkie opisy w książce dotyczą życia domu autorki, czyli Jennifer Scott, która dzieli się swoim doświadczeniem w prowadzaniu domu i docenianiu wszelkich jego aspektów.

A czym jest to całe bycie CHIC? W pierwszej części było w budowaniu kapsułkowej szafy, zakazie podjadania, celebrowaniu posiłków, czy wykorzystywaniu każdej możliwości do bycia w ruchu. A jak być chic w domu? Trzeba osiągnąć stan wewnętrznej równowagi i zadowolenia, czyli – tak ogólnie rzecz biorąc – zmywać naczynia, gotować, segregować śmieci i sprzątać kibelek z uśmiechem na ustach i przepełnieniem wewnętrzną radością. W tym wszystkim nie zapomnieć o sobie, jakoś sensownie się ubrać (dresy zabronione*, kurczę!), umalować i uczesać.

Trochę banalnie, ale w sumie… czemu nie. Przecież i tak musimy to wszystko zrobić, no nie? To po co burczeć przy tym, sapać i narzekać.

Nie mogę odmówić „At home with Madame Chic” bycia inspirującą i motywującą do dbałości o dom lepiej, z bardziej pozytywnym podejściem, z uśmiechem. Do traktowania obowiązków zupełnie inaczej, niż często ma się to w zwyczaju. W pewnym sensie uczę się czerpać przyjemność z wykonywania takich czynności, jak np. zmywanie naczyń. Zwykle robię to z niechęcią i smętną miną, tylko co mi to daje? Absolutnie nic, a przecież i tak muszę to zrobić. Dlaczego więc nie z uśmiechem na ustach? Dlaczego nie z miłą muzyką w tle i myślami o czymś przyjemnym? Lubię porządek, lubię pusty zlewozmywak, więc jego widok mnie ucieszy, będę zadowolona, prawda? To ma sens :)

Jennifer Scott namawia do tego, by te wszystkie nielubiane domowe obowiązki traktować jako hmmm… może nie tyle naszą życiową misję, bo to gruba przesada, ale… po prostu jedną z czynności, które wykonuje się po to, żeby w naszym życiu zapanował ład. Porządek i harmonia w naszym domu ma być równoznaczna z porządkiem i harmonią w życiu.

* Nie przekonuje mnie jednak zupełnie zakaz nosze sportowych, wygodnych ubrań w domu. No po prostu nie. Nie będę przez 10 godzin siedzieć we własnym pokoju w dżinsach i eleganckiej koszuli, jeśli nie muszę. Dres nie jest dla mnie równoznaczny z czymś brzydkim i porozciąganym… ja mam ładny dres :D

At home with Madame Chic - Designyourlife.pl

Muszę jednak jasno zaznaczyć, że trudno będzie Wam odnieść do siebie dużą część książki, jeśli całe dnie spędzacie poza domem, czyli po prostu pracujecie i/lub intensywnie się uczycie. Autorka ma wolny zawód (pisze książki?, prowadzi bloga itd.), a w ciągu dnia zajmuje się dziećmi – no i domem, a przynajmniej tak przedstawia sama siebie na kolejnych stronach książki. Stara się odnosić do osób pracujących zawodowo, ale mam wrażenie, że nie do końca zna te realia. Moim zdaniem, włączenie przed wyjściem  z domu pralki z praniem, powieszenie go/wysuszenie w suszarce i poskładanie, następnie włączenie kolejnej i umycie w mopem podłogi w łazience jest trochę nierealne. Sądzę, że wiele z nas musiałoby wstawać o jakiejś chorej godzinie by się z tym wszystkim uporać.

Zastanawiam się, co wyciągnęłam z lektury tej książki dla siebie… Na pewno samo czytanie było dla mnie przyjemnością. Miło jest czytać o miłych rzeczach… W „At home with Madame Chic” ogromnie ważne są rytuały, celebrowanie małych, powtarzalnych czynności. I już tylko czytanie o tym sprawiało mi przyjemność. Na pewno w dużej mierze zmieniłam swoje podejście do zajmowania się domem. Robię sobie – zgodnie z radami autorki – 15 minutowe cykle ogarniania mieszkania, staram się uporządkować wszystko przed pójściem spać, czy przygotować jeszcze wieczorem elementy potrzebne do śniadania i wszystkiego tego, by nasz poranek przebiegł jak najbardziej płynnie, spokojnie i w miłej atmosferze.

Taki przykład: od pewnego czasu staram się każdy dzień zaczynać od szklanki ciepłej wody z miodem i cytryną. Przygotowanie jej zajmuje naprawdę krótką chwilę, ale często z tego rezygnuję, bo… no w sumie to nie mam pojęcia dlaczego, zwykle wtedy, gdy naprawdę się śpieszę. To są 2 minuty, ale jednak. Od pewnego czasu przygotowuję sobie wszystko wieczorem – na kuchennym blacie układam deskę, cytrynę, słoik z miodem, butelkę wody niegazowanej, nóż, a do czajnika nalewam niewielką ilość wody, by rano tylko ją podgrzać. Wszystko czeka już na mnie w kuchni i po prostu nie mogę tego zignorować. Dzięki temu wdrażanie zdrowych nawyków idzie jakoś tak łatwiej. Będę musiała zastosować to samo rozwiązanie by zmotywować się do ćwiczeń – może pomoże spakowanie z wyprzedzeniem torby na siłownię i postawienie jej przy drzwiach? :)

At home with Madame Chic - Designyourlife.pl

Fajny sposób na składanie ręczników… musiałam Wam pokazać :)

At home with Madame Chic - Designyourlife.pl

Pomyślałam, że skoro nie będziecie mieć możliwości, by wziąć książkę w księgarni do ręki i przejrzeć, to może zainteresować Was przegląd zagadnień, które zostały w niej opisane.

Cała książka dzieli się na kilka głównych części: HOME, THE PLEASURES OF THE MORNINGTHE PLEASURES OF THE AFTERNOON, THE PLEASURES OF THE EVENING.

HOME:
-How to fall back in love with your home
-How to make your powder room inviting for guests
-Cleaning lists for stay-at-home or work-at-home moms
-Separate cleaning lists for working people
-The best house plants for your home
-How to fold a towel
-How to keep your home de-cluttered and well organized

THE PLEASURES OF THE MORNING:
-Waking up peacefully
-Finding balance with technology, media, & news
-Affirmations
-Candle scent & music selections for the morning
-Gratefulness
-Ten Item Wardrobe Lists for each season
-Three different makeup routines
-Ten different easy and yet elegant hair styles
-Getting ready suggestions for working women
-Music selections for the morning commute
-Five morning drink/smoothie recipes
-Discussion around elevenses, brunch, and other casual entertaining
-Exercise as a part of life
-Mindfulness

THE PLEASURES OF THE AFTERNOON:
-Music & candle scent selections for the afternoon
-Discussion around working from home
-Bringing beauty to your home (or work) office
-Lunch & Still Moments
-After school schedules & finding the balance with enrichment activities for children
-Beating the energy slumps
-Decluttering chalenge
-Natural cleaner recipe
-Menu Planning
-Afternoon Past times
-Preparing Dinner
-Signature Dishes (& creating your own signature recipe book)
-7 Recipes for afternoon entertaining (casual to more formal)
-Outings
-Mail & paying the bills
-Afternoon tea with a lengthy tea guide giving directions on what times of the day for each tea and how to serve them
-Casual & formal get-togethers as well as afternoon tea-parties
-Discussion about television
-Getting through a difficult day
-Commute home (including music selections)
-Meditation

THE PLEASURES OF THE EVENING
-Cocktail Hour
-Werewolf (Games to Play with friends)
-Music & candle scent selections for the evenings
-Dinner
-Making takeout chic
-Using your best everyday
-Low key dinner party
-Recipe for flour-less chocolate cake
-Changing People (or why not to)
-The Arts (including specific tips for arts fro the stay-at-home mom)
-Cleanup time
-Family Time
-Children’s bedtime routine
-Evening tidying up
-Evening grooming (including instructions for skin care, home manicures, home pedicures, and overnight hair treatments.)
-Exfoliating body scrub recipe
-Pleasure
-Still moments and winding down

At home with Madame Chic - Designyourlife.pl

Macie ochotę na lekturę? Czytaliście pierwszą część Madame Chic?