W poście o moich planach i celach na 2014 rok pisałam Wam, że planuję zająć się trochę moją dietą. Chyba pierwszy raz w życiu poświęcam jej więcej uwagi nie po to, by schudnąć, ale po to, by być zdrowsza i czuć się lepiej. Zmiany staram się wprowadzać powoli, krok po kroku i bez szalonych zrywów, bo nie chcę odmawiać sobie wszystkiego, co smaczne, by później po raz kolejny wrócić do starych przyzwyczajeń.

 

Planuję zrobić sobie niedługo testy na nietolerancję pokarmową, a w międzyczasie staram się na własną rękę wytropić składniki, które mi szkodzą. Bo coś ewidentnie mi nie służy i pomimo leczenia mój biedny układ pokarmowy jest w opłakanym stanie. Naczytałam się o mleku i całym nabiale – i na dobry początek postanowiłam je odstawić. Staram się nie demonizować żadnego ze składników żywieniowych – nie lubię, gdy ktoś mi mówi, że np. mleko czy mięso są ZŁE. Wolę przekonać się na samej sobie, czy dostrzegę korzyści z ich odstawienia. Problem z tym, że uwielbiam wszelkiej maści owsianki (taka ugotowana na wodzie mi nie smakuje…), kawę z mlekiem oraz różnego rodzaju koktajle (na bazie mleka, czy jogurtu). Z tego względu postanowiłam poszukać roślinnej alternatywny dla mleka i okazało się, że wybór jest zaskakująco szeroki.

Nie chcę się dzisiaj rozpisywać zbyt szeroko o tym, dlaczego warto lub nie warto pić takiego, czy inne mleko. Co powinno się jeść, a czego nie. Lepiej będzie, gdy każdy z Was zrobi sobie własny research, zwłaszcza że ilość publikacji w internecie na ten temat jest naprawdę duża. Mam do przeczytania kilka książek i dużo informacji do przyswojenia :)

Oprócz mleka krowiego dostępne są mleka roślinne:

– mleko kokosowe
– mleko ryżowe
– mleko słonecznikowe
– mleko z orzechów nerkowca
– mleko sezamowe
– mleko migdałowe

Wszystkie przygotowuje się w taki sam sposób – łącząc 1 szklankę namoczonych nasion z 3-4 szklankami wody źródlanej lub przegotowanej. Prawdę mówiąc byłam zdziwiona, jak bardzo jest to proste. Gotowe mleka roślinne są dostępne w niewielu sklepach, a gdy są – są bardzo drogie (litr kosztuje nawet kilkanaście złotych). Znacznie bardziej opłaca się zrobić je w domu samodzielnie.

 

Przepis na mleko migdałowe

Ze 150g migdałów uzyskujemy około 1 litra gotowego mleka, które można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Minimum 8h przed przygotowaniem mleka zalewamy szklankę migdałów (ok. 150g) chłodną wodą – najlepiej jest zrobić to na noc. Na zdjęciach możecie zobaczyć moje migdały przed i po namoczeniu, pięknie napęczniały. Nie trzeba ich obierać – chociaż jeśli ktoś woli tak zrobić, to oczywiście może (trzeba to jednak zrobić po około kwadransie od zalania gorącą wodą).

Przepis na mleko migdałowe - Designyourlife.pl

Po 8h wodę z migdałów odlewamy, płuczemy migdały na sitku i przekładamy do blendera. Następnie dolewamy wodę przegotowaną lub źródlaną i blendujemy.

Przepis na mleko migdałowe - Designyourlife.pl

To wszystko! Pozostało nam już tylko przelać zblendowaną miksturę przez sitko wyłożone gazą, a następnie mocno odcisnąć masę.

Przepis na mleko migdałowe - Designyourlife.pl

Przygotowując mleko kierowałam się m.in. wskazówkami z Kotlet.tv i łączyłam migdały z każdą szklanką wody osobno. Naczynie od mojego blendera jest niewielkie, więc tak było najwygodniej. To znaczy:

– zblendowałam wszystkie migdały z 1 szklanką wody, przelałam przez sitko z gazą, odcisnęłam
– zblendowałam wcześniej rozdrobnione migdały z 2 szklanką wody, przelałam przez sitko z gazą, odcisnęłam
– zblendowałam wcześniej rozdrobnione migdały z 3 szklanką wody, przelałam przez sitko z gazą, odcisnęłam
– zblendowałam wcześniej rozdrobnione migdały z 4 szklanką wody, przelałam przez sitko z gazą, odcisnęłam

Na innych blogach widziałam, że można zmiksować wszystkie migdały z 4 szklankami wody jednocześnie (jeśli mamy odpowiednio duże naczynie). Niektórzy również obierają migdały przed połączeniem ich z wodą – aczkolwiek nie jest to koniecznie, więc wolę iść na łatwiznę i tego nie robić. Skórki nie zabarwiają mleka.

Teraz muszę jeszcze wymyślić jak wykorzystać „papkę” z migdałów, która mi została. Macie może jakiś pomysł?

Przepis na mleko migdałowe - Designyourlife.pl

Dzisiejszy post jest wstępem do kolejnego, który pojawi się na blogu już jutro rano. Przedstawię Wam moje dwa ulubione przepisy na pożywne śniadanie. Jeśli macie ochotę przygotować sobie jutro coś pysznego, to czym prędzej zalewajcie migdały wodą ;)

Przepis na mleko migdałowe - Designyourlife.pl

Próbowaliście kiedyś mleka roślinnego, macie swoje ulubione? A może pijecie sojowe? Czytałam trochę o soi i wzbudza ona sporo kontrowersji. Trudno jest znaleźć ostatnio składniki, które byłyby aprobowane wszędzie i przez wszystkich… Chwilami już naprawdę nie wiadomo czym się kierować!