Kto z nas nie chciałby, by wnętrza jego domu czy mieszkania sprawiały wrażenie przytulnych i przyjaznych? Dlatego właśnie często staramy się wprowadzać do naszych czterech ścian naturalne materiały, stosować, naturalną i stonowaną gamę kolorystyczną (również w zestawieniu z bielą, by złagodzić wrażenie sterylnej czystości i zimna). Inspiracji warto poszukać w naturze, dlatego w dzisiejszym poście napiszę Wam o projekcie Brzoza POLSKA, który mam nadzieję Was zainteresuje.

 

Post powstał w ramach współpracy z portalem Foorni.pl, który z pewnością znacie, jeśli tak jak i ja interesujecie się wnętrzami, designem i lubicie być na bieżąco :)

 

Czym jest projekt BRZOZA polska?

Pfleiderer Grajewo S.A. wprowadził na rynek płyty laminowane w dekorach powstałych w ramach projektu „Brzoza POLSKA!”. Są one efektem współpracy Pfleiderera wraz projektantami ze Studia Rygalik oraz firmą Interprint.

To interesująca propozycja, nie tylko ze względu na charakter samego projektu, ale również dzięki zgodności z aktualnymi światowymi trendami w dziedzinie wzornictwa.

Jeśli jesteście ciekawi czym jest wspomniany tajemniczy projekt, to tutaj znajdziecie więcej informacji na temat akcji „Brzoza POLSKA”.

 

Inspiracje prosto z natury

Podoba mi się, że projektanci szukając pomysłów na nowe wzory i dekory sięgają prosto do natury, bo projekt powstał z inspiracji niezwykle rzadkim, ściśle chronionym na terenie Polski gatunkiem drzewa – Brzozą Ojcowską. Coraz bardziej ceni się elementy o lokalnym charakterze, specyficzne dla danego miejsca, regionu, czy kraju. Istotna jest autentyczność i oryginalność, jednakże niezwykle ważne jest, by tradycja została zinterpretowana w nowoczesny sposób.

3_b25f8300ffd87caea6faee8f3a0f2524

Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć inspirację do stworzenia nowej kolekcji:

Lotnicze - meandry Prądnika. Fot. R.Cieślik

A tak wyglądają zaprojektowane dekory

tekst-pfleiderer

 

Jak stosować dekory z kolekcji Brzoza POLSKA?

Tomek Rygalik, współtwórca projektu „Brzoza POLSKA!” zaznacza, że dekory opracowane w jego ramach zostały stworzone, aby ze sobą współgrać i w taki sposób zachowują się na meblach lub we wnętrzu. Mają tak neutralny, a zarazem subtelny charakter, że można je zastosować w meblach do strefy dziennej, sypialni, pokoi dziecięcych i kuchni. „Brzoza Ojców jest dekorem głównym o uniwersalnym zastosowaniu, Zieleń i Kora mają charakter dekorów uzupełniających, idealnych w proporcji ok. 20 % do brzozy. W przypadku Zieleni ten stosunek można też odwrócić: to ona może być dekorem dominującym, a Brzoza Ojców dekorem akcentowym.”

Istotną zaletą serii dekorów Ojców jest także zdaniem Tomka Rygalika ich bezpośrednie nawiązanie do Natury. „Brzoza Ojców pokazuje naturę taką, jaka ona jest – to odwzorowanie wyglądu drzewa walczącego o przetrwanie w trudnych warunkach. Zieleń Ojców jest bardzo neutralna, taka jak zieleń liści, trawy czy mchu. Nawet Korę odbieramy podświadomie jako naturalny wzór. To sprawia, że te dekory budują bardzo przyjazne dla użytkowników otoczenie, otoczenie w którym dobrze się czujemy.”

Zastosowanie dekorów z tej kolekcji zestawionych razem pozwala na stworzenie bardzo stonowanego, łagodnego i przytulnego wnętrza – sami zobaczcie :

Private House London United Kingdom 2009

Co myślicie o dosłownym inspirowaniem się przez projektantów naturą – taką, jaka jest? Jak Wam się podoba ta kolekcja?