Dzisiaj mam dla Was odpowiedź na jedno z najczęściej pojawiających się w mejlach pytań, czyli: w jakim programie można sobie stworzyć własny projekt wnętrza? Na co dzień pracuję w innych programach (dużo bardziej skomplikowanych i niestety nie darmowych) i kiedyś o tym napiszę obszerniej. Dzisiaj chcę przedstawić kilka internetowych narzędzi, które pozwolą Wam stworzyć prostą wizualizację wnętrza samodzielnie.

Darmowe programy do projektowania wnętrz online

Kilka z tych programów jest naprawdę wartych uwagi i są banalnie proste w obsłudze! Sprawdziłam. Nie każdy przecież potrzebuje fotorealistycznej wizualizacji stworzonej przez architekta. Przy okazji muszę dodać, że urządzanie wnętrz w taki sposób, to po prostu świetna zabawa. Myślicie, że odbieram sobie klientów? Ja myślę, że nie. W końcu po pomoc w projektowaniu, czy dekorowaniu zwracamy się do specjalisty po to, by podzielił się z nami swoimi pomysłami, wiedzą i doświadczeniem.

Są to darmowe programy do projektowania – więc, co zrozumiałe – ograniczone… Projektując w nich możemy wybierać elementy z ogromnej, gotowej bazy, ale najczęściej nie możemy zmieniać ich rozmiaru, czy koloru gotowego obiektu (kanapy, krzesła, stołu, kwiatów, rozmiaru wzoru na tapecie itp.). Udało mi się znaleźć kilka wyjątków, ale najczęściej będziemy musieli sporo naszukać się w bibliotece obiektów, by znaleźć dokładnie takie meble i dodatki, jakie chcemy.

Nie mogę się zdecydować, który z programów został moim faworytem… Waham się ciągle pomiędzy pierwszym i drugim. Sami możecie ocenić z jakim narzędziem bardziej podoba Wam się rezultat pracy.

 
 

Roomstyler – 3D room planning tool

Program dostępny jest TUTAJ. Bardzo przyjemny i intuicyjny w obsłudze, a stworzone za jego pomocą projekty prezentują się całkiem nieźle.

Roomstyler - darmowy program do projektowania wnętrz

Aby móc skorzystać z wszystkich jego funkcji, czyli zapisać stworzony projekt i zrobić „zdjęcie 3D” musimy się zarejestrować. Przygotowaną wizualizację dostaniemy na mejla. Dla potrzeb tego posta stworzyłam dla Was w nim, w kilka minut, prostą sypialnię. Rzut prezentuje się wizualnie naprawdę fajnie. Wybieramy wielkość pomieszczenia, rozmieszczamy drzwi i okna – trochę „na oko”, wybieramy kolor podłogi i ścian, a meble i dodatki do naszego projektu wybieramy z dostępnej po lewej stronie biblioteki. Projekt widzimy zarówno na rzucie, jak i okiem obiektywu kamery (to ta miniaturka po prawej stronie), którą sami sobie w dowolnym miejscu ustawiamy. Aby uzyskać dokładniejszy widok musimy kliknąć „take a 3D photo”.

Roomstyler - darmowy program do projektowania wnętrz

Jak prezentuje się to nasze zdjęcie 3D? Górne, lewe zdjęcie pokazuje co dokładnie zobaczyła ustawiona przeze mnie kamera. Jak Wam się podoba ta jakość? Gotowy widoczek możemy pozostawić jako prywatny lub dodać go do galerii projektów na stronie. Jak widzicie poniżej – niektóre są po prostu świetnie!

roomstylersample

 

Autodesk Homestyler

Program dostępny jest TUTAJ. Okazuje się, że Autodesk, oprócz profesjonalnych programów, takich jak AutoCAD czy 3DS MAX, stworzył również darmowy, prosty program dostępny dla każdego, dający nam możliwość zaprojektowania własnego mieszkania, biura, czy… ogrodu.

homestyler

Zaczynając nasz projekt możemy pracować na „czystej kartce” lub podłożyć sobie pod spód wgrany rzut naszego mieszkania i to na nim wybudować wszystkie ściany.

homestyler

Homestyler działa na podobnej zasadzie jak Roomstyler, ale ma trochę więcej różnych funkcji – np. różne opcje zapisywania naszego widoku 3D. Tutaj również konieczna jest rejestracja w serwisie.

homestyler

Oprócz widoku 2D mamy dostępny od ręki podgląd 3D, jednakże mocno uproszczony. Bardziej realistyczny widok w perspektywie dostępny jest dopiero po wybraniu opcji „snapshots” i trzeba poczekać cierpliwie kilka minut, aż będzie gotowy.

homestyler

A poniżej, po lewej stronie, możecie zobaczyć jak wygląda wyeksportowany widok ze stworzonego przeze mnie na szybko pokoiku. Oprócz niego – naprawdę efektowne projekty dostępne w galerii na stronie. Przy większym nakładzie pracy niż moje kilka minut można w Homestylerze osiągnąć naprawdę dobre rezultaty.

homestyler

 

SweetHome 3D

Program dostępny jest TUTAJ. Muszę przyznać Wam lojalnie, że nie przetestowałam tego programu online, ze względu na Javę, która nie jest wspierana w produktach Apple. Usiłowałam ściągnąć sobie jakieś specjalne wtyczki, program po długiej walce w końcu mi się załadował, ale nie byłam w stanie nic w nim zrobić.  Na szczęście można go również ściągnąć na dysk naszego komputera. Dodatkowy plus – dostępny w języku polskim. Poniżej kilka screenów, byście mieli wyobrażenie o tym, jak wygląda.

Sweet Home 3d - darmowy program do projektowania wnętrz

Sweet Home 3d - darmowy program do projektowania wnętrz

Źródło zdjęć: 1, 2

 

Ikea home planner

Program dostępny jest TUTAJ. Czy wymaga komentarza? Sądzę, że znają go wszyscy. Najbardziej ograniczony ze wszystkich powyższych propozycji, bo do dyspozycji mamy tylko meble z Ikea… ale przecież ich produkty wypełniają domy wielu z nas, więc nie chciałam go pomijać. Osobno projektuje się kuchnie, a osobno zestawy szafek. Dodatkowym plusem jest to, że wybrane przez nas do projektu meble zostaną automatycznie wycenione.

ikea home planner - darmowy program do projektowania wnętrzikea home planner

 

Jeśli powyższe narzędzia są według Ciebie zbyt proste i szukasz czegoś bardziej zaawansowanego – odsyłam do wpisu o profesjonalnych programach do projektowania wnętrz.

 

A wiecie, co jest najlepsze? Że to jeszcze nie koniec możliwości, jakie oferuje nam Internet. Na dzisiaj jednak wystarczy, o kilku innych narzędziach napiszę Wam następnym razem. Będziecie je testować, czy wolicie, by ktoś to zrobił za Was? :)