We wcześniejszym wpisie przedstawiłam Wam darmowe programy do projektowania wnętrz on-line, dzisiaj czas na bardziej zaawansowane rozwiązania. Mam na myśli programy, które w swojej pracy wykorzystuje większość znanych mi projektantów wnętrz. Nie są to niestety rozwiązania darmowe, jednakże większość z nich możemy przetestować bezpłatnie przez 30 dni i na tej podstawie wybrać najlepszy program do projektowania dla siebie. Studenci kierunków związanych z projektowaniem mają możliwość korzystania z bezpłatnych (w większości) wersji edukacyjnych tych programów.




Najlepsze programy do projektowania wnętrz 

Idealnie byłoby korzystać tylko z jednego rozwiązania i zrobić w nim projekt od A do Z: zbudować model 3D i go wyrenderować, przygotować rysunki techniczne i ustalić ich kolorystykę, a na koniec wszystko razem przygotować do wydruku. W praktyce rzadko udaje się to zrobić w taki sposób i najczęściej konieczna jest współpraca kilku różnych programów, ponieważ każdy z nich jakąś część pracy wykorzystuje lepiej, inne też może mieć ograniczenia. Trzeba znaleźć taki program do projektowania wnętrz i tworzenia wizualizacji 3D, który pozwoli nam oszczędzić jak najwięcej czasu.

ArchiCAD

Z ArchiCADa korzystałam przez większą część moich licencjackich studiów i całkiem dobrze mi służył. Już na I-szym roku ukończyłam kilkumiesięczny kurs z jego obsługi, co bardzo pomogło mi na samym starcie. Teoretycznie ArchiCAD pozwala na tak zorganizowaną pracę, jak odpisałam w poprzednim akapicie. Rysunki 2D powstają w nim równocześnie z tworzeniem modelu 3D, co jak dla mnie jest zaletą i wadą równocześnie. Dlaczego? Bo rysunki 2D nie wyglądają od razu na początku tak, jak byśmy sobie tego życzyli, więc tak czy siak trzeba spędzić nad nimi sporo czasu, pozbyć się zbędnych elementów, ustalić właściwe grubości linii itd.

Nigdy nie opanowałam tej sztuki w 100% i ostatecznie wybierałam rysowanie w Autocadzie, które przy odrobinie praktyki, znajomości skrótów klawiszowych i wcześniej przygotowanych ustawień (style wydruku, własne warstwy, bloki itp.) szło mi naprawdę ekspresowo. Rendery w ArchiCADzie również nie są idealne – teksturowanie i ustawienia świateł o wiele wygodniej robi się w Artlantisie. Pracując w ArchiCADzie zawsze denerwowało mnie również to, że nie mogę, ot tak, narysować sobie ażurowej, skośnej ścianki, tylko muszę kombinować z narzędziem „profile”, a później sprawdzać, czy łatwiej będzie mi pochylić ścianę, słup czy belkę, aby uzyskać żądany efekt.

ArchiCAD to program, który powinien wypróbować każdy projektant – być może zakochacie się w nim jak wiele osób, które znam i nie będziecie chcieli się „przesiadać” na żaden inny program, bo wszystko sprawnie sobie w nim przygotujecie, wraz z arkuszami do wydrukowania.

archicad

 

Artlantis

Artlantis jest programem do wizualizacji 3D, w którym możemy wyrenderować sobie model przygotowany w innym programie – np. w ArchiCadzie czy Sketchupie. Jest on zaskakująco prosty i intuicyjny, nie ma zbyt wielu ustawień, za które nie będziemy mieli pojęcia jak się zabrać (jest tak np. w przypadku silnika renderującego v-ray). Jak już wspomniałam – ustawienia świateł, czy teksturowanie przebiega w nim szybko i sprawnie. Jak najbardziej polecam jego przetestowanie.

artlantis studio

 

AutoCAD

AutoCAD to program, z którego korzystają architekci, budowlańcy i inni specjaliści. W nim można zaprojektować tak naprawdę… wszystko, bo to głównie linie. Autocad jest dla mnie przede wszystkim wirtualną deską kreślarską – nigdy bowiem nie korzystałam w nim z modelowania 3D, aczkolwiek mój znajomy pracował w nim w ten sposób z dużym powodzeniem. Przez projektantów wnętrz wykorzystywany jest stosunkowo rzadko, niemniej ja nie wyobrażam sobie kreślenia w jakikolwiek inny sposób, chociaż w mojej pracy prawdopodobnie wykorzystuję zaledwie kilka procent jego możliwości. Obsługi tego programu nauczyłam się samodzielnie, no dobra… z kilkoma podpowiedziami brata (architekta), który pracuje w nim na co dzień. Pokazał mi różnego rodzaju skróty i triki, dzięki którym mogłam przyspieszyć sobie pracę. Znajomość Autocada jest moim zdaniem niezwykle ważna, szczególnie gdy pracujemy w biurze projektowym i przy projektach współpracujemy z projektantami specjalistami z innych branż (instalacje, oświetlenie, projekty budowlane itp.).

Autocad ma też swoje, różnego rodzaju, tańsze wersje stworzone przez konkurencyjne firmy. Miałam okazję korzystać z programu nazywającego się Zw Cad i… tyle, co ja się wtedy nadenerwowałam, to tylko ja wiem. No i siedzące obok mnie koleżanki w pracy. Nie polecam ;)

autocad

 

Sketchup

Na wstępie muszę powiedzieć Wam, że uwielbiam Sketchupa! Jeszcze przed rozpoczęciem studiów korzystałam z darmowego Google Sketchup (obecnie nazywa się on Sketchup Make) i traktowałam to głównie jako zabawę. Nie sądziłam, że z czasem okaże się dla mnie wygodniejszy niż ArchiCAD – stworzyłam w nim praktycznie wszystkie projekty, które realizowaliśmy na pierwszym roku magisterki. Moim zdaniem jest naprawdę świetny, bo rysujemy w nim ot tak, po prostu to, co przyjdzie nam do głowy – bez konieczności wybierania narzędzia „ściana”, „belka”, „mebel”, czy „okno”. Po prostu je rysujemy, albo wybieramy z niezwykle bogatej biblioteki stworzonej przez użytkowników programu. Znajdziecie w niej WSZYSTKO. W samym Skechupie nie stworzymy jednak wizualizacji, konieczne będzie jakieś rozszerzenie do renderowania (jak np. Podium czy V-ray) lub dodatkowe oprogramowanie (jak wspomniany Artlantis czy Lumion).

sketchup

 

Cad Decor

Na oprogramowaniu firmy CAD Projekt K&A działałam przez jakiś czas w mojej ostatniej pracy i bardzo miło je wspominam. Korzystałam wtedy z CadDecor z zaawansowanym silnikiem renderującym, który pozwalał na stworzenie naprawdę świetnych wizualizacji kuchni (i nie tylko kuchni) dosłownie w kilka sekund. Istnieje również specjalny moduł do układania płytek, baza urządzeń AGD wielu producentów i inne bajery. Program automatycznie generował też różnego rodzaju techniczne rysunki i zestawienia, co znacznie skracało czas pracy. To moim zdaniem idealne rozwiązanie np. dla studia mebli kuchennych, czy studia projektowania łazienek, ale nie tylko. Chętnie kiedyś do niego wrócę – a tymczasem nie mogę odżałować, że istnieje wyłącznie wersja na Windowsa.

caddecor

 

3ds Max

3ds Max to prawdziwa machina i prawdopodobnie najlepsze narzędzie, które wraz z silnikiem renderującym pozwala na stworzenie fotorealistycznych wizualizacji (i animacji też). Niestety, aby nasze wizualizacje faktycznie zaczęły być fotorealistyczne czeka nas wiele, wiele miesięcy ciężkiej pracy i zarwane noce spędzone na oglądaniu kolejnych tutoriali. Nie znam innego programu, który pozwala na tak zaawansowane modelowanie w 3D, a stworzyć można w nim dosłownie wszystko – nawet małego kotka, wraz z napuszoną sierścią na grzbiecie. No, ale nie o kotkach miało być, a o wnętrzach. Modyfikatory w 3dsMaxie pozwalają na znacznie więcej niż np. Sketchup.

Jeśli macie czas na długą naukę, posiadacie super wypasiony komputer i możecie sobie pozwolić na to, by jeden render tworzył się kilka-kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin – to warto się nim zainteresować. Znajomość 3ds Maxa to dla Was ogromny plus u przyszłego pracodawcy. Mnie samej nigdy nie udało się go opanować, bo najzwyczajniej w świecie nie mam na to czasu. Wybieram narzędzia, w których praca przebiega szybko i sprawnie – nawet gdy odbywa się to kosztem jakości wizualizacji, które niestety fotorealistyczne już nie będą. Coś za coś.

3dsmaxx

 

Cinema 4D Studio

Osobiście nigdy nie korzystałam z Cinema 4D, ale mam na roku znajomą, która tworzy w nim świetne wizualizacje. Wcześniej przedstawiano mi go głównie jako program do tworzenia zaawansowanych animacji. To również bardzo skomplikowane narzędzie, w którym nie pracuje się szybko, ale efekty, jakie mamy szansę uzyskać są rewelacyjne. Jeśli ktoś z Was pracuje w Cinema 4D, to będę wdzięczna jeśli doda coś na jego temat od siebie w komentarzach, będę mogła trochę uzupełnić tutaj jego opis.

cinema4d

 

Interi Cad

Z programem InteriCad spotkałam się podczas prezentacji, którą przedstawiciel firmy demonstrował na mojej uczelni. Muszę przyznać, że zrobił na mnie wtedy duże wrażenie i mocno skojarzył się z Cad Decor, ze względu na podobne możliwości. Na stronie producenta znajdziemy informację, że Intericad umożliwia w przeciągu godziny zamodelowanie pomieszczeń, ich umeblowanie oraz wykonanie fotorealistycznego renderingu, animacji, panoramy 360st. oraz rysunków wykonawczych. System jest kompletnym, zintegrowanym narzędziem obejmującym środowisko modelowania architektury, potężną bibliotekę modeli 3D oraz dwa silniki renderujące. Muszę przyznać, że program mocno mnie zainteresował i w niedalekiej przyszłości mam zamiar go przetestować. Tutaj również mile widziane będą refleksje jego użytkowników.

intericad

 

Powyższa lista zawiera programy do projektowania wnętrz i tworzenia wizualizacji 3D, z których sama korzystałam lub wiem, że korzystają z nich znajome mi osoby. Jeśli chcielibyście coś do niej dodać, to piszcie śmiało. Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie zestawienie będzie dla wszystkich pomocne!