Ze światem designu jest trochę jak z modą, bo podobnie jak w modzie, tak i w designie pojawiają się chwilowe trendy i nowości, które zainteresowani tematem muszą posiadać chcąc być na czasie. Pewne mody po kilku sezonach stają się nieciekawe, powszednie, pospolite. Znane wszystkim „Moda przemija, styl pozostaje” Coco Chanel, z łatwością odnieść można do świata projektowania, designu, czy stylistyki mebli. Są jednak pewne ikony, których sylwetki nie powszednieją nam pomimo mijających lat – w dzisiejszym poście chciałam napisać Wam kilka słów na temat kultowych krzeseł Eames’ów.

 

Czy wiecie, że najbardziej znane krzesła, sofy i inne meble zostały zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu, a często i jeszcze dawniej? Dotyczy to zarówno Barcelony, jak i kultowych projektów, o których napiszę dzisiaj.

Mówiąc o „krzesłach Eames’ów” mam na myśli znane na całym świecie projekty pary projektantów, Charlesa i Ray Eames’ów. Są oni jedną z najbardziej znanych i oryginalnych par w historii światowego designu.

 

Słynna para projektantów

Ray i Charles Eames wspólnie stworzyli wiele projektów mebli uznanych po latach za ikony designu. Łączy je wszystkie charakterystyczny i powszechnie rozpoznawalny styl.

Zbierając informacje na temat ten słynnej pary projektantów wyczytałam, że to Charles – z wykształcenia architekt – był głównym odpowiedzialnym ze wszelkie szczegóły techniczne, produkcyjne i surowcowe, a jego żona Ray, która studiowała malarstwo, zwracała większą uwagę na estetykę oraz formę. Wygląda na to, że idealnie się uzupełniali :)

 

Moim absolutnym faworytem wśród ich projektów jest model DSW (Dining Height Side Chair Wood – krzesło bez podłokietników na drewnianych nóżkach). DSW zostało wyprodukowane przy współpracy z Zenith Plastic dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Jorku i było pierwszym (!) fabrycznie wyprodukowanym krzesłem z plastiku. Występuje w wielu różnych wersjach kolorystycznych. Wiecie, że jego projekt powstał w roku 1950 specjalnie na konkurs „Low Cost Furniture” (czyli coś w stylu „Mebli na każdą kieszeń”, co w chwili obecnej nie do końca ma przełożenie na realia, bo ich projekty są raczej drogie).

 

Krzesło DSW i DAW

Krzesła DSW i DAW to połączenie plastikowego siedziska z drewnianymi nogami. Początkowo  produkowane były z włókna szklanego, dziś używa się wysokiej jakości polipropylenu.

Krzesło DSR i DAR

Krzesła DSR i DAR to połączenie plastikowego siedziska z oryginalną geometryczną konstrukcją metalowych prętów stanowiących nóżki, inspirowane wieżą Eiffla.

Lounge Chair i La Chaise

Jednym z najlepiej rozpoznawalnych mebli jest Eames Lounge Chair – klasyczny fotel klubowy zaprojektowany w 1956 roku.

 

Plywood i Elephant

Poniższe modele powstały przy wykorzystaniu technologii giętej sklejki.

 

Aluminium Office i Aluminium Group

Kolejny materiał i kolejna ikona designu to linia krzeseł biurowych, których charakterystycznym elementem konstrukcyjnym jest rama wykonana z aluminium.