Jeśli sztukateria kojarzy się Wam z klasycznymi lub stylizowanymi wnętrzami – to bardzo niesłusznie! Nie tylko wnętrza przypominające pałacowe czy stylizowane na styl angielski mogą zawierać w sobie tego typu elementy dekoracyjne. Udowodnię Wam dzisiaj, że sztukateria – czyli takie elementy jak dekoracyjne listwy czy cokoły świetnie prezentują się we wnętrzach o nowoczesnym charakterze i nowocześnie urządzonych.

Na początek kilka słów teorii – kiedyś sztukateria wykonywana były z gipsu, obecnie „rządzą” listwy poliuretanowe, które są zdecydowanie praktyczniejsze ze względu na lekkość materiału i odporność np. na wilgoć. Wybór listem poliuretanowych jest na prawdę ogromny, proponują je m.in. tacy producenci jak NMC czy Orac. Umiejętnie użyte potrafią kompletnie odmienić całe wnętrze i zmienić jego charakter. Są idealne do szybkiej metamorfozy, szybkie i proste w montażu.

Zapraszam do mojej małej galerii zdjęć nowoczesnych wnętrz z sztukaterią w tle.

Jak widać użycie sztukaterii wcale nie narzuca nam żadnego konkretnego stylu i nie ogranicza wyboru dodatków. Nowoczesna forma kanapy na zdjęciu poniżej, proste ramy obrazów i oryginalny stolik świetnie dopełniają się z obfitymi dekoracjami przy suficie.

 

Przy pomocy dekoracyjnych listew na ścianie stworzyć możemy boazerię.

 

Czy sztukateria (np. ta przy suficie) to rozwiązanie dla każdego wnętrza? Tak, ale odpowiednio dobrana i użyta w sposób wyważony. Przy 2,40-2,60 cm wysokości w bloku niezbyt dobrze będą prezentowały się rzeźbione listy. Przyznajmy szczerze: będą wyglądały trochę śmiesznie :) Małej klitki nigdy nie przekształcimy w mały pałac ;) Jednakże profile niewielkie i skromne będą świetnym uzupełnieniem i wykończeniem prostego sufitu.

 

A teraz coś specjalnego: zdjęcia znalezione na profilu ZIEŃ HOME, które absolutnie mnie oczarowały. Sztukateria jest tu użyta w sposób bardzo oszczędny i subtelny, co dodaje pomieszczeniom elegancji. Tak w ogóle to wszystkie pokazowe wnętrza Zienia są przepiękne! :)

Jak widać również i tutaj sztukateria (i to w całkiem sporej ilości!) występuje w zestawieniu z nowoczesnymi kanapami oraz grafikami na ścianie – co niczemu nie przeszkadza, a wprost przeciwnie – prezentuje się bardzo stylowo.

Jak Wam się podobają zebrane inspiracje? Udało mi się Was przekonać – że sztukateria jak najbardziej pasuje do nowoczesności? :)