Zapach we wnętrzu to ważna sprawa… Co zrobić, by w naszym mieszkaniu zawsze ładnie pachniało? Ja wykorzystałam pusty flakon po perfumach i przygotowałam sobie DIY dyfuzor zapachowy, który wypełniłam zapachową miksturą z olejkiem eterycznym.

Flakony perfum są takie piękne! Szkoda wyrzucać. Jako że od pewnego czasu staram się walczyć z chęcią chomikowania tego typu „bezużytecznych” przedmiotów, zawsze staram się znaleźć im jakieś funkcje poza byciem po prostu dekoracją.

Skończył mi się ostatnio flakon moich ukochanych perfum (Bombshell od Victoria’s Secret) i aż mi serce pękało na myśl o tym, że miałabym wyrzucić go do śmieci. Jest taki uroczy ;) W ostatniej chwili przypomniał mi się tutorial DIY, który pokazywałam Wam kilka miesięcy temu w poście z serii W poszukiwaniu D.I.Y., więc czym prędzej zabrałam się do roboty…

DIY dyfuzor zapachowy

Zaczęłam od „rozbrojenia flakonu” – tego obawiałam się najbardziej – ale dałam radę bez większego problemu. Porządne kleszcze, trochę siły i po krzyku. Najpierw zdjęłam ozdobną osłonkę szyjki flakonu (tę część ze wstążeczką), a potem usunęłam metalową nasadkę. Trzeba było nad nią trochę się namęczyć, ale się udało.

DIY dyfuzor zapachowy - zapach do wnętrz - Designyourlife.pl

Potem poprosiłam Tatę, żeby przewiercił korek na wylot. Próbowałam wypalić ją rozgrzanym drutem, ale nie wyglądało to zbyt estetycznie. Mój Tata użył wiertła do drewna, które pozwoliło na wywiercenie otworu o dużej średnicy (u mnie 12mm). Potem krawędzie otworu w korku wygładziłam metalowym pilnikiem.

I… gotowe :)

DIY dyfuzor zapachowy - zapach do wnętrz - Designyourlife.pl

DIY zapach do wnętrz

Pozostało mi już tylko przygotować zapachową miksturę. Na początek zdecydowałam się wykorzystać najprostszy przepis, na jaki natknęłam się w sieci. Do przygotowania zapachowej wody użyłam:
– 50 ml wody
– 1 łyżeczkę sody oczyszczonej
– ok. 15 kropel olejku eterycznego

Soda oczyszczona ma zachować wodę w czystości i wzmocnić zapach olejku.

Do napełnionego flakonu wkładamy patyczki – w sklepach można kupić specjalne, rattanowe i takie właśnie najlepiej jest wykorzystać.  Ja użyłam takich, jakie akurat miałam w domu, czyli zwykłe patyczki do szaszłyków. Czy to działa? Tak, ale nie do końca tak, jak powinno :) Zapach nie roznosi się sam z siebie – aby wypełnić pomieszczenie zapachem trzeba obracać namoczone przez jakiś czas patyczki na drugą stronę i wtedy pomieszczenie na dobrych kilka godzin wypełnia się zapachem. Tak czy siak, niedługo zaopatrzę się w specjalne patyczki.

Co do zapachu – wykorzystałam olejek różany, ale chcę kupić sobie jeszcze jakieś inne, by stworzyć własne zapachowe kompozycje. Macie może pomysły na jakieś ciekawe zapachowe połączenia? 

W sieci znalazłam również inne przepisy na zapachy do wnętrz, które bazowały na:
– oleju mineralnym
– alkoholu (np. czystej wódce)
– olejku eterycznym

Te również trzeba wymieszać w odpowiednich proporcjach. Ciekawa jestem, czy jest jakaś różnica w intensywności rozchodzenia się w pomieszczeniu zapachu – czy działa to lepiej, czy gorzej. Macie może w tej kwestii jakieś doświadczenia?

Pojęcia nie macie jak bardzo teraz żałuję, że powyrzucałam wszystkie stare flakony, które przez jakiś czas zbierałam, zrobiłabym sobie takie dyfuzory do każdego pomieszczenia :)

DIY dyfuzor zapachowy - zapach do wnętrz - Designyourlife.pl

DIY dyfuzor zapachowy - zapach do wnętrz - Designyourlife.pl

Skusicie się na zrealizowanie takiego mini projektu DIY? :)