W dzisiejszym poście pokażę Wam w jaki sposób możecie zrobić sobie samodzielnie torebkę kopertową, etui na iPada, telefon, czy inne noszone w torebce drobiazgi. Umiejętność szycia jest zbędna, bo nic nie będziemy zszywać! Zapraszam do oglądania, to łatwiejsze, niż sądzicie :)

 

Kilka dni temu, w czasie robienia porządków, w ręce wpadł mi kawałek skóry, który pozostał po szyciu tej DIY torebki z kokardą autorstwa mojej mamy. Zawsze chciałam sobie sama zrobić kopertówkę, ale w dalszym ciągu nie opanowałam umiejętności szycia na maszynie. Uparłam się, że mimo wszystko JAKOŚ ją zrobię i oto, co udało mi się wykombinować…

DIY skórzana kopertówka

 

Potrzebne materiały:

–  skóra, filc, lub inny materiał (ja użyłam kawałka tłoczonej skóry w kształcie prostokąta o wymiarach: 46x30cm); o skóry pytajcie w sklepach z materiałami, hurtowniach skór (mi udało się zdobyć za półdarmo trochę ścinków), oraz w internecie (allegro, nie polecę żadnego konkretnego sklepu)

– narzędzie do robienia dziurek (mój zestaw do robienia dziurek i nabijania nitów kupiłam jakiś czas temu w Lildu, podobne pojawiają się czasem również w sklepie Tchibo). Takie narzędzie będzie niezbędne, jeśli zdecydujecie się na wykorzystanie skóry. Jeśli zamiast niej użyjecie filcu lub miękkiego materiału, to z powodzeniem poradzicie sobie z ręcznym szyciem igłą z nitką.

– rzemień ze skórki ekologicznej (na całkowite „obszycie” mojej kopertówki zużyłam 4 metry rzemienia)

– zapięcie: opcja 1: zapięcie-zatrzask, opcja 2: pasek ze skórki, za który będziemy wkładać klapkę w celu zamknięcia, opcja 3: dekoracyjny guzik

– linijka, długopis, nożyczki

potrzebne materiały

 

Etapy wykonania torebki/etui

1. Skośnie ścięłam narożniki krótszego boku prostokąta, który ma zostać klapą torebki.

2. Przy użyciu linijki i długopisu zaznaczyłam sobie kropkami miejsca do przedziurkowania – mniej więcej 1 cm od krawędzi, co ok 12mm.

3, 4. Narzędziem do robienia dziurek… robimy dziurki :)) wzdłuż wszystkich krawędzi, oprócz tej jednej krótkiej, nie dociętej.

5, 6. Przeplatamy nasz rzemień przez otworki najpierw w jednym kierunku dookoła torebki, a później „zawracamy” i owijamy w przeciwnym kierunku, dzięki temu na krawędziach utworzą się nam takie trójkątne ząbki.

DIY-etapy

 

Co z zapięciem?

Opcja 1: za pomocą widocznego na pierwszym zdjęciu narzędzia nabijamy zapięcie. Jeśli jednak nie dysponujemy zestawem do nabijania zatrzasków mam dla Was również opcję 2: w czasie obszywania krawędzi mocujemy do torebki paseczek, za który będziemy zakładać klapę w celu jej zamknięcia. Opcja 3: naszym zapięciem może zostać dekoracyjny guzik.

DIY skórzana kopertówka

 

Używamy i się cieszymy ;)

Jak widzicie nie było to ani odrobinę trudne. Zrobiłam już sobie kilka takich niewielkich saszetek, dzięki którym w mojej torebce zapanuje idealny porządek: iPod i słuchawki dostały własne etui,  podręczne kosmetyki również. Sądzę, że takie samodzielnie uszyte etui nada się również na telefon, tablet (radziłabym środek wyłożyć np. miękkim filcem), czy plączące się po całej torebce drobiazgi.

DIY skórzana kopertówka i etui

DIY skórzana kopertówka

DIY skórzane etui

:)