Był już taniec, śpiew, gotowanie, sprzątanie, chodzenie po wybiegu… ale czas najwyższy na coś nowego. Świeżego. Tym razem na starcie stają PROJEKTANCI!

 

Kiedy telewizja FOX Life poprosiła mnie o napisanie kilku słów na temat ich nowego talent show dla projektantów mody, zgodziłam się bez wahania. Podoba mi się idea programu, gdzie do pojedynku między sobą stają głównie profesjonaliści. „Projektanci na start” dają szansę na pokazanie się szerokiej publiczności uzdolnionym ludziom, którzy poświęcili mnóstwo czasu na doskonalenie swoich pasji, zdobywanie wykształcenia, czy doświadczenia. Producenci zapowiadają, że będą skupiać się na pokazywaniu utalentowanych osób i ich pracy, a nie na ich osobistych historiach czy dramatach w tle, jak obserwujemy często w podobnych realizacjach. Zobaczymy, jak to się dalej rozwinie :)  Do tej pory pokazywali się zarówno absolwenci szkół artystycznych, prezentując swoje dyplomowe projekty, jak i twórcy bardziej doświadczeni, związani z tą branżą od jakiegoś czasu.

 

Cieszy mnie, że umiejętność projektowania, kreatywnego myślenia i wyrażania siebie poprzez projekty zaczynają być postrzegane jako cenione umiejętności. Że powoli modę postrzegamy nie tylko jako zestawianie ze sobą ubrań, ale zdobywamy świadomość faktu, że każdy element garderoby jest urzeczywistnieniem czyichś wizji, badań, prób i testów. Ciężkiej pracy.

Poniżej możecie obejrzeć infografikę stworzoną na podstawie badań przeprowadzonych przez agencję SW Research. Wyniki są intrygujące.
infografika

A tutaj zapowiedź jednego z odcinków i kilka zdjęć.

projektanci-na-start1

projektanci-na-start2

Muszę Wam się przyznać, że w pewnym sensie identyfikuję się z uczestnikami tego programu, bo… myślę sobie, że też mogłabym tam być :) Wiecie, że pod koniec liceum sama brałam pod uwagę studiowanie wzornictwa i projektowanie ubrań? W ostatniej chwili zmieniłam zdanie. Tymczasem pozostaje mi czekać na program przeznaczony dla projektantów wnętrz. Kilka lat temu oglądałam zagraniczny talent show dla architektów – to było coś! FOX Life, do dzieła! Bo TVN zajmuje się chyba głównie realizacją programów i seriali na licencji? Poprawcie mnie, jeśli się mylę. Warto tutaj zaznaczyć, iż „Projektanci na start” to nasza rodzima produkcja, a nie polska wersja znanego za granicą „Project Runway”.

 

Jak dotąd wyemitowane zostały dwa odcinki przedstawiające etap castingowy. Liczę na to, że prawdziwa akcja dopiero się zacznie. Drugiego odcinka jeszcze nie widziałam, bo nie udało mi się o właściwej godzinie „wprosić” do znajomej na ploty ;) Niestety, jak na razie, tego programu nie da się obejrzeć online, co może być dla zainteresowanych widzów utrudnieniem. Muszę więc koniecznie zapowiedzieć u koleżanki wizytę na dzień, w którym nadawana będzie kolejna powtórka.

 

Oglądaliście? Planujecie oglądać? Ja z pewnością będę z zaciekawieniem obserwować kolejne odcinki i mam nadzieję, że nie pojawi się w nich zbyt wielu „kosmitów”… :)