Niewielu z nas zadowala stan domowego budżetu, a tymczasem niezaprzeczalny wpływ na rodzinne finanse mają nasze codzienne zwyczaje związane z prowadzeniem domu, a także podejmowanie takich, a nie innych decyzji zakupowych. Podsunę Wam dzisiaj pomysły na dobre nawyki i eko-zwyczaje, jakie warto wprowadzić do swojego codziennego życia. I chociaż do stworzenia dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie firma Roca, to nie ich produkty będą tematem tego artykułu, a ważna kwestia oszczędności w prowadzeniu ekonomicznego gospodarstwa domowego. 

Jakie dobre nawyki i zwyczaje warto wprowadzić do swojego codziennego życia? 

Zebrałam dla Was te najważniejsze, które już sama stosuję i staram się je na bieżąco wdrażać. Mam nadzieję, że zechcecie się podzielić w komentarzach również własnymi pomysłami, bo można za to zgarnąć fajne nagrody :)

Prowadzenie domowego budżetu

Do tematu wydawania pieniędzy zawsze podchodziłam raczej lekko – kiedy je miałam, to wydawałam, a jak nie miałam – to po prostu nie wydawałam. A oszczędzanie jakoś nigdy mi się nie udawało… Wreszcie jednak przyszedł czas by „spoważnieć” – zostałam przedsiębiorcą, wyprowadziłam się od Rodziców i trzeba było wziąć odpowiedzialność za własne utrzymanie. Nie mogę już sobie pozwolić na to, by „nie mieć pieniędzy i ich nie wydawać” – w każdym miesiącu muszę przecież zapłacić ZUS, podatki, rachunki i mnóstwo innych kosztów stałych, bez względu na to, czy za moją pracę Klient zapłaci mi na czas – no i czy w ogóle coś w danym miesiącu zarobię.

Absolutnym przełomem w moim myśleniu o wydawaniu pieniędzy było rozpoczęcie prowadzenia domowego budżetu. Wszystko to za sprawą Michała Szafrańskiego i jego bloga Jak Oszczędzać Pieniądze, na którym od zawsze gorąco zachęca Czytelników do rozsądnego gospodarowania własnymi finansami.  Po przeanalizowaniu dziesiątków jego postów nie mogłam uwierzyć, jak długo żyłam w takim chaosie i beztrosce. Po kolei zaczęłam wprowadzać w życie wszystkie jego rady i rozpoczęłam korzystanie z jego arkusza budżetu domowego. Zachęcam do jego ściągnięcia – znajdziecie go TUTAJ.

Arkusz budżetu domowego

Jak dotąd nie spotkałam nigdzie lepszego narzędzia. Korzystam z niego od kilku miesięcy, dostosowałam go „pod siebie” (zmieniłam opisy w kolumnach itp.) i sprawdza mi się naprawdę rewelacyjnie. Nigdy wcześniej nie miałam takiej kontroli nad swoimi wydatkami – teraz dokładnie wiem ile w jakiej kategorii mogę wydać, aby wszystko udało mi się na koniec miesiąca „spiąć”. Dodatkowo świadomość faktu, że kolejne przekąski na mieście trzeba będzie wpisać do tabeli, zniechęca mnie do wydawania nawet tych mniejszych kwot tak lekką ręką.

Dzięki prowadzeniu domowego budżetu jak na dłoni widzę, ile co mnie kosztuje, ile wydaję, a ile powinnam wydawać na jedzenie, domowe kosmetyki, chemię, rachunki i inne opłaty.

Świadomość ponoszonych przez nas kosztów

Mieszkając z rodzicami najczęściej nie mamy zielonego pojęcia o regularnych i nieregularnych kosztach przeznaczanych na życie. A to naprawdę TRZEBA wiedzieć! Trzeba wiedzieć jakie koszty generuje nasze mieszkanie i nasze codzienne funkcjonowanie… Ostatnio spotkała nas z narzeczonym niemiła nauczka w postaci gigantycznych dopłat do rachunków za wodę i ogrzewanie. A wszystko to przez nasz niefrasobliwy stosunek do użytkowania domowych sprzętów.

Domowe oszczędności

Świadomość rodzaju ponoszonych przez nas kosztów i osobistego wpływu na ich wysokość jest niezwykle ważna! Bo na te koszty składają się wszystkie drobne, codzienne decyzje, o których napiszę za chwilę trochę szerzej – takie jak wybór pomiędzy wanną a prysznicem, montaż bardziej ekonomicznej słuchawki prysznicowej, dbanie o zakręcanie wody w kranie w czasie wykonywania innych czynności…

 

Termostat Z rodzinnego domu wyprowadziłam się półtora roku temu i muszę powiedzieć, że mnóstwo się przez ten czas nauczyłam. Czasami trochę boleśnie :) Nagle zaczęła mi się przypominać Mama chodząca po mieszkaniu i gasząca za nami światło w pustych pomieszczeniach. Nagle przypomniało mi się jak dbała o to, by kaloryfery zawsze były zakręcone w czasie wietrzenia pokoju i naszej dłuższej nieobecności w domu, nie za duży płomień gazu pod garnkiem, a krany dobrze dokręcone.

Dobrze jest przeanalizować za co i ile tak naprawdę w każdym miesiącu płacimy – także za wszelkie dodatkowe usługi i abonamenty, które mogą się okazać nam niepotrzebne.

Oszczędzanie wody, światła i prądu

Do domowych oszczędności nawiązałam już częściowo w punkcie powyżej.
Warto pamiętać o tym, że nasze codzienne nawyki i zwyczaje w użytkowaniu wody, światła i gazu mają bezpośredni wpływ nie tylko na nasz domowy budżet, ale również na środowisko.

Ale nie w tym rzecz, by wszystkiego sobie odmawiać – chodzi o to, aby racjonalnie korzystać z tego, co mamy, czyli zaspokajać swoje podstawowe potrzeby bez powodowania niepotrzebnych strat.

Kapiący kran

Poniżej mam dla Was kilka ciekawostek związanych z użytkowaniem wody, których zastosowanie pozwoli znacząco ograniczyć koszty.

  • Od zawsze logiczne było dla mnie, że kran w czasie mycia zębów zakręca się po ewentualnym zmoczeniu szczoteczki do zębów. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich jest to takie oczywiste – taki głupi nawyk zostawiania odkręconego kranu zauważam zarówno w swoim otoczeniu, jak i w filmach na YouTube z „Morning routine” albo w filmikach pokazujących wieczorną pielęgnację. Przez kilka minut szczotkowania zębów możemy zmarnować aż 15 litrów wody!
  • UWIELBIAM kąpiele i w wannie przesiadywałabym najchętniej codziennie. Godzinami. Jak oszczędzić wodę w takim wypadku? Decydując się na kąpiel warto zastanowić się, czy na pewno musimy nalewać do wanny aż tak dużo wody – tak naprawdę wypełnienie wanny w 1/3 objętości da nam już uczucie przyjemnego komfortu i nie trzeba za każdym razem wypełniać jej po brzegi.
  • Nie muszę chyba mówić, że o wiele ekonomiczniejszy niż kąpiel będzie prysznic? I to nie taki długi i gorący, bo podczas niego zużyjemy podobną ilość wody, co kąpiąc się w wannie. Zakręcenie strumienia wody na czas namydlania się jest nie tylko sensowne, bo nie spłukujemy z siebie od razu myjącego środka, ale pozwala na oszczędność sporej kwoty miesięcznie.
  • Warto zastanowić się nad wymianą słuchawki prysznicowej. Wybór takiej z napowietrzonym strumieniem bąbelkowym (perlatorem) pozwala na zaoszczędzenie nawet 50% zużywanej wody.
  • Czy wiedzieliście, że woda wykorzystywana do spłukiwania toalety stanowi aż 30% codziennego zużycia wody? Tutaj warto zastanowić się, czy nie wybieramy czasem niepotrzebnie tego większego przycisku w spłuczce (większość nowych mechanizmów ma dwie opcje spłukiwania, większą i mniejszą ilością wody). I czy czasem nie przelewamy ogromnej ilości litrów, aby spłukać jedną chusteczkę, którą można by wyrzucić do kosza?
  • Nie miałam pojęcia, że nieszczelny mechanizm spłukujący w toalecie potrafi zmarnować nawet ponad 100zł miesięcznie. Teraz już wiem, że nasza źle działająca spłuczka, z którą „walczyliśmy” przez kilka miesięcy mogła być winna niespodziewanie wysokim opłatom.
  • Dobrze pamiętać, że nowe technologie wspierają oszczędności. Roca w swoich produktach ma m.in. takie rozwiązania jak: bardziej ekonomiczny system przepływu w bateriach, ekonomiczne rozwiązania w mechanizmach spłukujących, czy baterie, które same wyłączają się po określonym czasie. Dodatkowo ceramika ze specjalnymi powłokami jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości, chociaż mnie wyjątkowo zainteresowana umywalka zintegrowana z miską WC, w której uzdatnioną wodę z umywalki wykorzystać można do spłukiwania toalety. To dopiero ciekawostka :)

Jeśli nie wiecie ile zużywa się wody w Waszym domu lub jesteście ciekawi ile litrów wlewacie do wanny w czasie tej długiej, relaksującej kąpieli z bąbelkami… możecie to w bardzo łatwy sposób sprawdzić. Roca we współpracy z Fundacją We Are Water przygotowała specjalne narzędzie. Ich aplikacja dostępna zarówno w Appstore jak i Google Play pozwala na zmierzenie przepływów w bateriach w naszym domu, co pozwoli określić całkowite zużycie w czasie mycia rąk, prysznica, czy kąpieli w wannie. To taka ciekawostka, ale warto to wiedzieć – szczególnie, gdy pomyślimy, że czasem niepotrzebnie przelewamy przez krany nasze własne pieniądze, bo przecież za to wszystko trzeba będzie zapłacić…

Aplikacja „Lubię wodę” jest bezpłatna i można ją znaleźć tutaj: APP STORE // GOOGLE PLAY

Lubię wodę - aplikacja Roca

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę w kontekście domowych oszczędności?

  • Przede wszystkim już wspomniane przeze mnie gaszenie światła w pomieszczeniach, w których przez dłuższy czas nas nie ma.
  • Wymiana żarówek na takie o mniejszym poborze mocy i świetlówki energooszczędne
  • Wyłączanie z prądu nieużywanych urządzeń, nie zostawianie np. przez wiele dni włączonego komputera. Dodatkowo sprzęty w trybie „stand by” również zużywają prąd – niektóre nawet 75% ilości potrzebnej do zwykłej pracy!
  • Inwestycja w energooszczędne urządzenia, czyli np. wybór lodówki o najwyższej klasie energetycznej, zmywarkę do naczyń zużywającą niewielkie ilości wody
  • W przypadku lodówki trzeba pamiętać o regularnym jej rozmrażaniu – oszroniony sprzęt pobiera nawet 10% energii więcej
  • Włączanie takich urządzeń jak pralka czy zmywarka do naczyń tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane, a nie tylko w części.
  • Co jeszcze dodalibyście do mojej listy…?

 

Domowe dobre nawyki i eko-zwyczaje – na czym jeszcze warto oszczędzić? // KONKURS!

Sposoby i rady zebrane w dzisiejszym wpisie to tak naprawdę dopiero początek. Teraz kolej na Was, bo jestem pewna, że już podczas czytania mnóstwo innych pomysłów przyszło Wam do głowy.

Firma Roca przygotowała specjalny konkurs, w którym do wygrania są ufundowane przez nich nagrody: tablet Samsung (7″ Galaxy Tab 3 Lite) za zajęcie 1 miejsca oraz zestawy kosmetyków Organique VIP (grecki balsam shea + pianka grecka 100 ml + mydło double scroll grecki) za zajęcie 2 i 3 miejsca.

Tablet Samung i kosmetyki Organique

W jaki sposób możecie zgarnąć nagrodę? Wystarczy podzielić się w komentarzu swoim własnym, sprawdzonym sposobem na domowe oszczędności oraz wskazać wybraną poradę dostępną w aplikacji „Lubię Wodę” i uzasadnić dlaczego warto stosować ją w domu.

Konkurs trwa do 27 stycznia 2016, do 23:59. Komentarze ze zgłoszeniami opublikowane po upływie tego czasu nie będą brane pod uwagę. Opublikowanie komentarza ze zgłoszeniem jest równoznaczne z akceptacją regulaminu konkursowego.

Regulamin konkursu dostępny jest >>> TUTAJ <<<

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez Roca w ciągu 7 dni od zakończenia konkursu, o czym zostaną powiadomieni indywidualnie + dodatkowo ogłoszeni zostaną w postaci aktualizacji tego artykułu.

Zachęcam Was serdecznie do udziału i do podzielenia się swoimi własnymi sposobami na domowe oszczędności w naszym codziennym życiu. Nauczmy się czegoś od siebie nawzajem :)


 

WYNIKI KONKURSU – 29.01.2015 – czekam na kontakt mejlowy ze zwycięzcami :)

Nagroda 1: tablet – Małgorzata Turniak
Nagrody dodatkowe: zestaw kosmetyków – Ulciakk, Paula98910