Rośliny „do góry nogami”

Wbrew wszelkim pozorom powyższe zdjęcie nie jest obrócone „do góry nogami”… Odwrócone są doniczki z kwiatami! Pomysł dla osób lubiących niebanalne rozwiązania. O zieleni w domu, a konkretnie o pomyśle na domowy ogródek ziołowy pisałam w tym poście o systemie Urbio, a dzisiaj przyszedł czas na resztę roślin w domu. Kto powiedział, że ulubione kwiaty mogą tylko stać na parapecie, czy na podłodze? Mogą przecież wisieć – i żeby było jeszcze bardziej nietypowo, mogą wisieć „do góry nogami”.

Za tym ciekawym pomysłem stoi firma Boskke (tutaj macie link do ich strony). Stworzyli oni doniczki Sky Planter, które pozwalają nam na powieszenie roślin korzeniami skierowanymi do góry. Ich konstrukcja jest zaprojektowana w taki sposób, aby ziemia nie spadła nam na głowę, nie grozi nam również woda, ponieważ wlewamy ją od góry do specjalnego zbiornika. Wygląda to bardzo nietypowo.

Doniczkę  Sky Planter można było jakiś czas temu kupić w sklepie internetowym Fabryka Form, obecnie jest niedostępna… jak tylko ją odnajdę, to z pewnością podzielę się z Wami linkiem.

Jak Wam się podoba ta propozycja?

Źródło zdjęć.

 • A tym roślinkom tak dobrze?

 • Agata

  Hmm według mnie jest to rozwiązanie nie koniecznie dobre dla kwiatków, bo które storczyki rosną do góry korzeniam… :) Od samego patrzenia na to kręci się w głowie i osobiście nie podoba mi się. Pozdrawiam :)

 • Jak czują się z tym roślinki to sprawa wątpliwa ;)
  Producent na swojej stronie przedstawił listę gatunków, które nadają się do posadzenia „do góry nogami”, tutaj macie linka: http://www.boskke.com/products/skyplanter/top-plants/
  A więc z pewnością nie wszystkie rośliny dobrze taką pozycję zniosą.

 • ola

  Nie wiem dlaczego, ale taki design wydaje mi się już lekko „naciągany”, to takie na siłe szukanie oryginału który prowadzi do śmieszności.
  Oczywiście nie chcę nikogo obrażać (a już napewno nie autora projektu) ale odnoszę wrażenie że dobre wzornictwo cechuje się czymś więcej niż odwróceniem zwykłego przedmiotu użytkowego „do góry nogami”.
  Nie znam się na botanice, ale czy kwiaty naturalnie nie rosną do góry? :) Pozdrawiam,

  • Alina

   Wyobraźnia projektantów nie zna granic, czasami kończy się to również udziwnianiem na siłę, żeby było inaczej niż zwykle. Ja odbieram to trochę jak żart… jak w gazetach dla dzieci – „znajdź co jest nie tak i nie pasuje na tym obrazku” :)

 • Trochę to zabawne. Ale ja nie skorzystam, wolę jak moje kwiaty rosną standardowo :)

 • Camille Jeaval

  wątpię żeby to było praktyczne. Na jednym ze zdjęć widać, że ziemia jest utrzymywana przez jakąś siatkę… ciekawe co się dzieje, jak zapomni się przez kilka dni podlać kwiatków (jak to ja mam w zwyczaju) – czarny pył sypie Ci się na głowę :D

 • zazulek

  A ja skorzystam na pewno – nie mam w mieszkaniu ani jednego parapetu więc to rozwiązanie dla mnie :D