Nie od dzisiaj wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach, a odpowiednio dobrane dodatki potrafią „zrobić” całe wnętrze. Obrazy na ścianie, rośliny, nakrycia kanap, poduszki, wazony i inne tego typu dekoracje, grafiki na ścianie… lub na podłodze. Zamieszczone przeze mnie zdjęcia są doskonałym przykładem tego, że to właśnie dywan może być tym elementem, który kompletnie odmieni pomieszczenie. Jednolite kolory i tureckie wzory odchodzą na dalszy plan, robiąc miejsce wyjątkowym projektom, które bez wahania można określić mianem sztuki.
Poniżej możecie obejrzeć dywany firmy By Henzel. Ich wyroby są niezwykle oryginalne i łączą w sobie na pozór odległe od siebie style. Na artystycznych kolażach hoskonale widoczna jest inspiracja latami 8o’ (twarze, hasła, symbole). Prace Henzel’a zawierają w sobie styl i szyk połączony z dizajnem z poprzednich dekad.
Dwa poniższe dywany są produktami firmy Top Floor. Działa od 1998 roku i obecnie jest jednym z wiodących producentów dywanów hand-made. Kolekcje Top Floor’s projektowane są przez Esti Barnes, która zajmuje się również projektowaniem dywanów na indywidualne zamówienia klientów prywatnych oraz komercyjnych.
Poniższy dywan jest projektem paryskiego projektanta Samual’a Accoceberry’ego dla Chevalier Edition. Zdecydowany element graficzny tego dywanu pozwala na łatwe dopasowanie do wielu różnych kształtów oraz wielkości. (Źródło: www.interiorzine.com)
Projekty filmy LEM zachwycają wyjątkowym wzornictwem, które zostało nagrodzone „Red dot award” w 2006 roku.
Grupa NK Interior wraz Therese Sennerholt stworzyli ekskluzywną kolekcję graficznych dywanów. Dywany są do kupienia wyłącznie w NK Interior w Sztokholmie. Zdjęcia reklamowe są rewelacyjne – sesja Pia Ulin stylizowana przez Lottę Agaton.
Kolekcja gumowych dywanów jest niesamowicie uniwersalna, ponieważ sprawdzają się we wnętrzach takich jak hotele, restauracje, pokoje dziecięce, ale również na zewnątrz – np. w okolicy basenu czy na plaży. Projekty autorstwa Joel’a Escalona.
Inspiracją dla stworzenia tej kolekcji dywanów Pachamama było koło – idealny kształt reprezentujący boskie sylwetki, wszechświat i nieskończoność. Kolekcja nowoczesnych, skórzanych dywanów „Eclipse” składa się z 15 wyjątkowych wzorów – wszystkie na bazie koła. Dywan nie jest już po prostu dywanem – staje się kawałkiem sztuki położonej na podłodze.
Poniższy dywan jest projektem Sonya’i Winner, będący współczesną, jaskrawą wersją dzieła Matissa, do stworzenia którego użył kolorowych ścinków papieru. Zaprezentowany dywan nosi nazwę After Matisse, jest collage’m składających się z 26 kolorów, które mają sprawiać wrażenie transparentnych.
Jak Wam się podobają powyższe przykłady?