Składane parawany (czyli przenośne ścianki o połączonych zawiasami, ruchomych skrzydłach) to obecnie we wnętrzach elementy mało oczywiste i rzadko się pojawiające. Sama chyba nie widziałam tego „wynalazku” jeszcze u nikogo. Tymczasem – jest to element o zaskakująco wielu funkcjach. Jakich? Zapraszam do lektury i obejrzenia przygotowanej przeze mnie galerii.

 

Po co mieć w domu parawan?

Parawan możemy potraktować jako element typowo użytkowy i zastosować go do wydzielenia strefy w pomieszczeniu, czy też do przesłonięcia nieciekawego elementu w mieszkaniu, którym nie chcemy się chwalić (grzejnik, kaloryfer, rurki w ścianie). Parawan możemy potraktować również jako przedmiot wyłącznie dekoracyjny – na zdjęciach poniżej zobaczycie, że może stanowić oryginalne dzieło sztuki i pomóc w zagospodarowaniu mało ciekawego kąta w mieszkaniu.

 

Wydzielenie parawanem strefy w mieszkaniu

Ustawienie parawanu we wnętrzu pozwoli nam na wydzielenie w nim osobnej strefy – oddzielić nim możemy np. kąt do pracy stworzony w sypialni (ach, magia małych mieszkań, w których chciałoby się przecież upchnąć wszystko!), „strefę telewizyjną” od całości dziennego pokoju (a tak serio, to chodzi po prostu o kanapę i telewizor), czy wannę od innych urządzeń sanitarnych w łazience, by nie były widoczne od razu po wejściu do pomieszczenia.

Parawan we wnętrzu - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

Parawan w sypialni - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

 

Urozmaicenie nieciekawego kąta

Często po umeblowaniu pomieszczenia mamy wrażenie, że czegoś w nim brakuje. Wtedy wieszamy obrazy, lustra i kombinujemy JAK OZDOBIĆ PUSTĄ ŚCIANĘ… Macie z tym problem? To koniecznie zajrzyjcie do podlinkowanego posta. W moim zastawieniu zabrakło wtedy parawanów, które sprawdzą się tu znakomicie – dodadzą brakującego „smaczku” (nie cierpię tego sformułowania, ale jak to inaczej nazwać?), rozweselą kolorem, a nawet pozwolą całkowicie odmienić charakter. Wnętrze z lustrzanym parawanem od razu będzie się nam wydawało bardziej glamour, a drewnianym – bardziej naturalne, czy nawet rustykalne.

Parawan we wnętrzu - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

Parawan we wnętrzu

Źródła zdjęć: 1, 2

Parawan we wnętrzu - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

Parawan lustrzany - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

 

Parawan na balkonie

Parawany powinny się znaleźć również w moim zestawieniu z POMYSŁAMI NA MAŁY BALKON W BLOKU. To chyba najprostszy sposób na oddzielenie się od spojrzeń sąsiadów – bez zabudowywania balustrady i tworzenia specjalnych ścianek.

Parawan na balkonie - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2, 3

 

Po prostu dekoracja

Tak właściwie, to dlaczego parawan nie miałby, ot tak sobie, stać w pokoju tylko dlatego, że jest ładny? Szczególnie, że wiele z nich wygląda jak dzieło sztuki samo w sobie – przykład na zdjęciu nr 3. Moim faworytem jest jednak nr 2 kojarzący się z ulubionym stylem art deco.

Parawan jako dekoracja

Źródła zdjęć: 1, 2, 3

 

Parawan jako zagłówek łóżka

W sumie… to nie bardzo rozumiem w jakim celu ma się tam znaleźć, ale po przejrzeniu setek zdjęć można odnieść wrażenie, że to jakiś trend :)  Skoro w zagłówku łóżka możemy mieć farbę tablicową albo drewnianą paletę, to dlaczego nie parawan (po więcej pomysłów odnośnie sypialni odsyłam do posta POMYSŁ NA SYPIALNIĘ).

Parawan jako zagłówek łóżka - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

Parawan jako zagłówek łóżka - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

 

Ażurowe cuda

To właśnie ażurowe, składane parawany urzekły mnie najbardziej, dlatego wyróżniam je w osobnym akapicie. Prezentują się niezwykle lekko, nie zasłaniają dostępu światła i pozwalają na wykreowanie lekko romantycznego klimatu. Cudne. Aż mi zaczął chodzić po głowie osobny post z pomysłami na wydzielenie przestrzeni w pomieszczeniu parawanami, które przy okazji totalnie odmienią jego charakter… :)

Parawan ażurowy - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

Parawan ażurowy - Designyourlife.pl

Źródła zdjęć: 1, 2

 

Parawany okazały się być bardziej obszernym tematem, niż początkowo przewidywałam – szykuje się kontynuacja. W jednym z następnych postów podzielę się z Wami ciekawymi pomysłami na parawanowe DIY, a także zestawieniem najładniejszych parawanów, które dostępne są na polskim rynku.