Czekałam na tę imprezę przez okrągły rok. Już w czasie oglądania w sieci streamingu z poprzedniej edycji wiedziałam, że będę starała się pojawić na Blog Forum Gdańsk 2013. Udział w BFG ujęłam nawet na swojej liście planów na rok 2013 :)

 

Wydarzenie miało miejsce w sobotę i niedzielę (16-17.11), ale dla nas, czyli dla wyruszającej wspólnie ze Śląska w drogę ekipy bloSilesia Blog Forum zaczęło się już w piątek. Chwilę po wchodzie słońca wpakowaliśmy się w piątkę w Polskiego Busa i ruszyliśmy na północ. Poprzedniej nocy spałam tylko niecałe dwie godziny, spodziewałam się więc, że usnę w sposób natychmiastowy i uda mi się trochę zregenerować. Nic z tego, od razu zaczęliśmy nasze żywe dyskusje, dzięki którym 9h jazdy minęło mi w sposób – nie powiem, że błyskawiczny, ale – w sposób bardzo przyjemny.

Na zdjęciu poniżej, gdzieś w połowie drogi, z Dagmarą.

blogforumgdansk2013

 

Przeczytałam już w sieci kilka relacji z Blog Forum Gdańsk 2013, więc moją publikuję trochę spóźniona. Na początek odsyłam Was do kanału BFG na YouTube, gdzie jest możliwość obejrzenia prelekcji z konferencji. Bardzo fajnie czytało się relacje na blogach: StyleDigger, Kameralna, Slow Day Long, Więcej Luzu, Black Dresses.

 

Pierwsze słowo, które pojawia się w mojej głowie, gdy staram się podsumować BFG 2013, to LUDZIE. To ONI byli moją główną motywacją do pojawienia się na konferencji. Możliwość ich poznania, uczenia się od nich i spędzenia wspólnie czasu. Nie zawiodłam się w moich oczekiwaniach, a dwa dni w towarzystwie tak interesujących i inspirujących osób minęły w mgnieniu oka.

Wspaniale było spotkać blogerów, których regularnie czytam, których szanuję, cenię, podziwiam.

 

Całkiem sporo tych LUDZI, hm? :)

blogforumgdansk2013

 

Może i było mi trochę za zimno, na koncercie odpadały mi nogi od stania, a po sesji Q&A drugiego dnia (kto był, lub oglądał relację, ten wie o co chodzi) poczułam lekki niesmak, ale jestem przekonana, że Organizatorzy wyciągną ze wszystkich komentarzy uczestników wnioski i z każdym kolejnym rokiem Blog Forum Gdańsk będzie stało na jeszcze wyższym poziomie.

 

O zarabianiu na blogowaniu w ostatnim czasie zostało powiedziane już chyba wszystko. Nie widziałam jeszcze wywiadu, w którym nie pojawiłoby się pytanie o pieniądze. Nie czytałam artykułu, w którym temat nie zostałby w jakiś sposób przemycony. Nawet na BFG w kilku momentach nie dało się tego uniknąć. Ale świetne było to, że wszyscy prelegenci skupiali się na pasji, doskonaleniu się, rozwijaniu jako twórca i mówili również o społecznej odpowiedzialności. Mam wrażenie, że tegoroczna konferencja miała być przypomnieniem o co w tym całym blogowaniu tak na prawdę chodzi.

 

Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu blogowanie i pieniądze w żaden sposób nie szły w parze, a teraz niemożliwym wręcz jest je rozłączyć. Jeśli dziennikarze pytają blogerów o zarobki z powodu braku pomysłu, to mam tu dla nich kilka przykładowych pytań, po zadaniu któych z pewnością mogliby dowiedzieć się czegoś interesującego:

– Czy uważasz, że blogowanie w jakiś sposób Cię rozwinęło (np. jako autora?)? Jeśli tak, to w jaki sposób?
– Czy uważasz, że bloger może wykorzystać swoją wpływowość w kontekście innym, niż zarabianie?
– Czy wpisałbyś/wpisałabyś sobie swojego bloga w CV?

 

blogforumgdansk2013

blogforumgdansk2013

 

Okej, ale wracając do tematu. Wysłuchałam wielu świetnych prezentacji. Kilku prelegentom miałam ochotę przybić piątkę. Wiele razy klaskałam jak szalona. Na jednej prezentacji po policzkach prawie popłynęły mi łzy. Czułam się dumna z tego, jak niesamowite osoby tworzą blogosferę.

Cieszę się, że są takie wydarzenia. Nie przemawiają do mnie komentarze o nadmuchanych balonach. Róbmy swoje i róbmy to jak najlepiej. Stawiajmy na jakość i dbajmy o nasz rozwój. Poniżej wybrałam dla Was 3 prezentacje, które spodobały mi się najbardziej.

 

 

Ładny Gdańsk :)

blogforumgdansk2013

 

Na koniec podziękowania należą się wspaniałej ekipie BloSilesia, dzięki której w dużej części wypad był dla mnie tak bardzo fajny, czyli: Basi ze Słonecznego balkonu, Dagmarze z SilesiaStreetLook, Tomkowi z Zajadam, oraz Mateuszowi z Bóg, Honor & Rock’n’roll.

Specjalne pozdrowienia dla autorów blogów: Styledigger, Lovingit, Venila Kostis, From Movie to the Kitchen, Black Dresses, Stay Fly i JestKultura. Genialnie poznaje się ludzi, których od dłuższego czasu się czyta!

blogforumgdansk2013

 

Byliście? Oglądaliście streaming? Widzimy się za rok? :)