Za każdym razem, gdy na blogu pojawiają się moje wishlisty czy posty takie jak np. ten o modzie fitness, dostaję od Was mnóstwo wiadomości z pytaniami w jaki sposób przygotowuję moje kolaże ze zdjęć. Jeśli nie wiecie jak je przygotować, albo jesteście ciekawi w jaki sposób ja je tworzę, to zapraszam do czytania :)
Od czego zaczynamy tworzenie kolażu?
Aby zacząć potrzebna Wam będzie umiejętność podstawowej obsługi programu typu Photoshop (lub np. tego edytora online, który jest do niego podobny, a jego poziom zaawansowania wystarczy do wykonania takiej wishlisty). Do wykonania własnego kolażu potrzebujemy zdjęć, które – o ile będzie taka możliwość – będą miały białe tło. W dalszej części powiem Wam również w jaki sposób radzę sobie ze zdjęciami, które tego białego tła nie mają.
Jak usunąć tło z obrazka?
Przy tej czynności pomocne będzie narzędzie „różdżka”, które zaznacza jednokolorowe powierzchnie po jednym kliknięciu myszki. Jest to na prawdę banalnie proste :) Po zaznaczeniu białego tła klikamy prawym przyciskiem myszy i zaznaczamy „odwróć zaznaczenie” (lub „zaznacz odwrotnie”, w zależności od używanego programu). W tym momencie zaznaczony mamy tylko obiekt bez jego tła, możemy go więc „przeciągnąć” nie zwalniając lewego przycisku myszy na stworzony obszar roboczy, na którym przygotowywać będziemy nasz kolaż.
Może się okazać, że konieczne będzie dopasowanie wielkości obrazka – wybieramy więc edycja – przekształć – skaluj, po czym zmieniamy wielkość obrazka z wciśniętym shiftem, aby nie zmieniła się nam proporcja wymiarów obiektu.
Co zrobić, jeśli wybrane przez nas obiekty nie mają białego tła?
Mam w tej sytuacji dwa sposoby. Jeśli macie trochę cierpliwości, to możecie wybrane przez siebie elementy wyciąć narzędziem „lasso” – odcinek po odcinku obrysować nim obiekt. Osobiście rzadko korzystam z tego sposobu, ponieważ zwykle najzwyczajniej w świecie nie chce mi się przez pięć minut wycinać obrazka, a aby dobrze wyglądał i abyśmy przypadkiem go krzywo nie poucinali, trzeba temu poświęcić chwile czasu. Ja najczęściej wybieram drugą opcję – wycinam obiekt niedokładnie, kilka milimetrów od jego krawędzi – podoba mi się ten sposób, ponieważ obrazki zaczynają wyglądać jak wyciski z gazety… :) Sami musicie porównać która z wersji bardziej Wam odpowiada. Poniżej możecie zobaczyć gotowy efekt (ja dodatkowo dodałam „wycinkom” cienie).
Jak urozmaicić nasz kolaż?
Aby kolaże były „bardziej Wasze” warto dodać do nich różnego rodzaju podpisy, obrazki czy małe strzałki. Do tego celu używam tabletu graficznego Bamboo (pisałam Wam o nim w moim ostatnim poście, „FAQ: w jaki sposób dodać odręczne pismo oraz obrazki do zdjęć?„).
Jeśli swój kolaż będziecie wstawiały na bloga, a tło na Waszym blogu jest białe – to możecie zapisać kolaż z tłem w formacie jpg., ponieważ nie będzie ono widoczne na stronie. Ja niestety nie mogę postąpić w ten sposób, ponieważ tło mojego bloga jest lekko szarawe, o fakturze betonu ;) Dlatego wyłączam warstwę tło i zapisuję obraz w formacie png.
Mam dla Was jeszcze jeden prosty trik – obrazy w formacie często sporo ważą (więcej niż jpg.), co może spowalniać ładowanie się strony głównej Waszego bloga. Warto „przepuścić” gotowy png przez stronę http://tinypng.org/ , która w znaczy sposób zmniejszy jego wagę :) To już wszystko, gotowe!
Mam nadzieję, że udało mi się tym postem zaspokoić Waszą ciekawość odnośnie powstawania moich kolaży i grafik, ale jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to oczywiście piszcie :)
Na koniec dodaję linki do rzeczy z mojej wishlisty: 1. Sandały // 2. Macbook Pro // 3. Sukienka // 4. Bikini // 5. Buty Nike