DIY organizer bezapelacyjnie został najbardziej popularnym postem na blogu w 2013 roku i najczęściej wykonywanym przez Was DIY. Od udostępnienia Wam jego pierwszej wersji minęło ponad pół roku i przyszedł czas na kolejną. Przygotowałam 6 różnych szablonów stron do ściągnięcia i samodzielnego wydruku.
Znalazłam organizer idealny
Rzecz jasna – nie w sklepie. Żaden z dostępnych na sklepowych półkach nie zasłużył na to miano. Pół roku temu, zmęczona poszukiwaniem idealnego kalendarza, zabrałam się za projektowanie własnego. DIY organizer okazał się być strzałem z dziesiątkę. Żaden inny z wcześniej posiadanych przeze mnie kalendarzy nie pomagał mi tak dobrze w zarządzaniu czasem.
Czego oczekuję od idealnego organizera i dlaczego zdecydowałam się na stworzenie własnego? Mój kalendarz musi:
– Mieć odpowiedni rozmiar (format A5 jest idealny)
– Być lekki (kalendarz, który widzicie na zdjęciach waży niewiele, bo nie jest wielką i ciężką księgą, wystarczy mi na ok. 3 miesiące codziennego używania)
– Zawierać odpowiednio zaprojektowane wewnętrzne strony, tzn. rozkład godzinowy od 8:00 do 22:00 (a nie od 7:00 do 19:00, jak najczęściej mają sklepowe organizery), a także miejsce na listę rzeczy do wykonania danego dnia, które nie są osadzone w czasie.
– Mieć przewidziane dużo miejsca na moje własne zapiski związane np. z prowadzeniem bloga.
– Pomagać mi w pilnowaniu zdrowej diety i regularnym ruszaniu się.
– Musi być ładny!
Nowy, ulepszony organizer
Podstawowa strona organizera wygląda bardzo podobnie do poprzedniej, zdecydowałam się jednak na wprowadzenie kilku ulepszeń. Obok miejsca przewidzianego na wpisanie daty dodałam kwadraciki z oznaczeniami dni tygodnia do zakreślenia.
Na samej górze dodałam pole do zapisania kilku najważniejszych spraw danego dnia. W to miejsce będę wpisywać sprawy, których wykonanie nie podlega dyskusji, które wykonane muszą zostać (jak wiadomo, z listami zadań różnie bywa, często zdarza mi się przepisywać te same zadania przez kilka kolejnych dni).
Pod planem dnia, na dole w lewej kolumnie, będę zapisywać to, co danego dnia planuję zrobić „dla siebie” , czyli np. urządzić sobie domowe spa ;)
W prawej kolumnie – tak jak dotychczas – będę zapisywać wszystkie drobniejsze zadania, o których powinnam pamiętać, np. telefony, mejle, tematy do sprawdzenia itp.
Jeśli będziecie chcieli, to przygotuję osobnego posta z moimi własnymi sposobami na efektywne prowadzenie organizera. Używany przeze mnie wcześniej kod kolorystyczny pozostał taki sam – tzn. różowy oznacza sprawy okołoblogowe, zielony wyjścia z domu, a żółty zadania na miejscu.
Strony organizera do wydrukowania
Strony organizera tym razem zaprojektowałam w programie Corel Draw (wersja pierwsza wykonana była w Wordzie i oparta na odpowiednio sformatowanej tabeli). Teraz potrzebowałam większej różnorodności.
Przygotowałam sobie 6 różnych szablonów do wydrukowania:
– widok jednego dnia
– widok całego tygodnia (kolumny)
– widok całego miesiąca (kratki)
– widok całego miesiąca (lista)
– plan jadłospisu na cały tydzień
– szablon do planowania publikacji na blogu
Wydruk stron
Strony wydrukowałam na zwyczajnym, białym papierze. Wydrukowałam je w punkcie z ksero w moim mieście – wszystkie szablony przygotowane są do wydruku dwustronnego w taki sposób, by na każdej ze stron A4 sąsiadowały ze sobą dwie strony organizera, co jest bardzo istotne, bo po wydruku każdą kartkę trzeba przeciąć w połowie. Gotowy kalendarz ma format A5, czyli połowę formatu A4.
Każda drukarka jest inna i posiada inne marginesy, więc przed wydrukowaniem całości dobrze jest wykonać próbę.
Wydruk okładki
Okładkę zaprojektowałam w programie Corel Draw. Jej wielkość dostosowałam do formatu A5 i wydrukowałam na kartce o formacie A4 (takiej grubszej – o gramaturze 350), a następnie wycięłam. Projekt okładki oczywiście Wam udostępnię, byście mogli go wykorzystać, jeśli się Wam spodoba (TUTAJ + dodatkowo wersja okładki W KROPKI).
Okładka mojego pierwszego organizera była kolażem ze zdjęć – polecam takie rozwiązanie, jeśli lubicie spersonalizowane gadżety.
Uwaga! Jeśli nie potraficie stworzyć samodzielnie okładki (a dostałam naprawdę dużo mejli z prośbami o pomoc), to mam dla Was radę. Wydrukujcie sobie osobno swoje ulubione zdjęcia, a następnie przyklejcie je do grubszego kartonu za pomocą taśmy dwustronnej lub kleju, tak jak zrobiłam w tym DIY notatniku z okładką z instagramowych zdjęć.
Połączenie stron – metalowa sprężyna zamiast plastikowej
Zdecydowałam się na spięcie wszystkich stron organizera poprzez bindowanie, ale trochę inne niż za pierwszym razem (poprzedni organizer miał grzbiet plastikowy). Aby zbindować strony udałam się do tego samego punktu ksero, w którym drukowałam swoje strony. Pracownik podziurkuje Wam na miejscu wszystkie kartki i założy grzbiet druciany lub plastikowy za pomocą specjalnego urządzenia.
Uparłam się na ten druciany grzbiet i musiałam obejść całe miasto, by znaleźć punkt ksero oferujący taką usługę (grzbiety plastikowe zakładają praktycznie wszędzie). Mam nadzieję, że druciany okaże się trochę trwalszy – no i moim zdaniem lepiej wygląda, jak organizer prosto ze sklepu.
Ile stron pomieści sprężyna?
Wydrukowany kalendarz rzecz jasna nie wystarczy na cały rok – i taka opcja mi pasuje, bo wolę, by był lekki i niezbyt gruby, a za kilka miesięcy mogę wydrukować sobie nową, ulepszoną wersję. Mój organizer jest cienki – połączony został sprężyną o średnicy 8mm, która pomieściła ok. 60 kartek + dwie okładki (przód i tył). W moim punkcie ksero mieli niestety tylko taką cieniutką, więc za jakieś 3 miesiące będę musiała zbindować sobie kolejną porcję stron.
Koszt wydruku organizera
Koszt zależny będzie od:
– ceny wydruku dwustronnego w Waszym punkcie ksero (zwykle to ok. 20-30gr/1 kartkę A4)
– ceny wydruku okładki (zwykle to ok. 2,00zł/1 kartkę)
– ceny bindowania (zwykle to ok 5,00zł)
– wybranej grubości sprężyny
W mojej sprężynie o grubości 8mm, jak już wspomniałam, zmieściło się ok 60 kartek. 1 kartka organizera to 15gr x 60 stron =9,00zł + okładka 2,50zł + bindowanie 5,00zł = 16,50zł. Ilość stron w organizerze wystarczy mi na około 3 miesiące.
Plan dnia
Szablon w jpg otworzy się w większym rozmiarze po kliknięciu na zdjęcie. Informacja na temat plików pdf znajduje się na dole posta.
Plan miesiąca lista/kratki
Szablon w jpg otworzy się w większym rozmiarze po kliknięciu na zdjęcie. Informacja na temat plików pdf znajduje się na dole posta.
Jadłospis na cały tydzień /plan postów na blogu
Szablon w jpg otworzy się w większym rozmiarze po kliknięciu na zdjęcie. Informacja na temat plików pdf znajduje się na dole posta.
Plan tygodnia
Szablon w jpg otworzy się w większym rozmiarze po kliknięciu na zdjęcie. Informacja na temat plików pdf znajduje się na dole posta.
DIY organizer – kalendarz do wydrukowania, poprzednia wersja (opublikowana w lipcu 2013)
Chcesz kupić gotowy organizer?
Po publikacji poprzedniego posta dostałam ogromną ilość pytań o możliwość zakupu gotowego organizera. Niestety, na tę chwilę nie ma takiej możliwości. Produkcja organizerów przy niewielkim nakładzie byłaby zbyt droga, by zarówno dla mnie, jak i dla Was było to opłacalne. Zachęcam do samodzielnego wydruku, a także zaprojektowania własnych stron, które będą w 100% idealne.
Potrzebujesz szablony w PDF?
Jeśli nie satysfakcjonuje Was jakość wydruku z jpg lub macie z nimi jakąś trudność, to przygotowałam dla Was pliki również w pdf. Każdy plik pdf zawiera 2 strony, dzięki czemu łatwiej jest ustawić dwustronny wydruk z lustrzanym odbiciem.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania…
To pytaj w komentarzach. Ale zanim to zrobisz bardzo Cię proszę o przeczytanie tego posta w całości. W poprzednim nazbierało się prawie 300 ciągle powtarzających się pytań, na część których odpowiedź była w treści wpisu. Szanujmy proszę swój czas :) Starałam się opisać wszystkie kwestie naprawdę dokładnie.
Zdecydowałeś/łaś się wykorzystać moje szablony?
Jeśli tak, to chętnie się o tym dowiem! Mejle ze zdjęciami, linkami do postów na Waszych blogach z Waszymi organizerami są BARDZO mile widziane :) Tagujcie mnie też na Instagramie z nazwą użytkownika (@designyourlifepl) lub #organizerDYL albo #designyourlifeplanner .
Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie szablony będą dla Was przydatne – lub też podejmiecie się zaprojektowania własnych, do czego gorąco zachęcam.
Dalej szukasz organizera idealnego?
Jeśli dalej szukasz organizera idealnego, ale nie chcesz zajmować się samodzielnym drukowaniem oraz składaniem kartek i wolisz gotowy produkt – serdecznie zapraszam do mojego sklepu :)
>>> ORGANIZACJA OD ZARAZ <<<