Zdrowy lifestyle – czyli zdrowszy i lepszy styl życia, a zmagania z alergią

Alergia1

Nasze wspólne, wiosenne wyzwanie już za nami, ale tak jak ostatnio wspominałam zdrowy lifestyle zostaje na Design Your Life na stałe. Zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna i pilnowanie odpowiedniej diety, ale również odpowiednia dbałość o swoje zdrowie. Alergia, która dopada obecnie coraz większą część z nas potrafi niezwykle skutecznie uprzykrzyć cieszenie się wiosną, która zdecydowała się nas odwiedzić ze sporym opóźnieniem. Wszystko dookoła pięknie kwitnie, robi się kolorowo, pachnąco, pojawiają się kwiaty – no nic tylko się zachwycać. Tylko jak tu wpadać w zachwyt, gdy oczy puchną, po twarzy leją się łzy i nieodłącznie towarzyszą nam chusteczki higieniczne? Znacie to? ;) Ja niestety aż nazbyt dobrze, bo z alergią zmagam się już od dobrych 15 lat, o ile nie dłużej.

Uczulenie na pyłki to oczywiście tylko jedna z wielu przypadłości, które nas dotykają. Zmagam się również z uczuleniem na kurz, a kiedyś cierpiałam z powodu alergii na kocią sierść (o świnkach morskich i innych stworzonkach nawet nie wspominam). Na szczęście w jakiś magiczny sposób mój kot Ryszard wyleczył mnie z alergii na koty – a właściwie tylko z alergii na siebie, bo towarzystwo obcych kotów działa na mnie uczulająco tak, jak zwykle ;)

Alergia2

Jedno jest pewne: z alergią nie ma sensu się męczyć. Kichanie, łzawienie oczu i duszności nie muszą być naszym pierwszym skojarzeniem z wiosenną aurą :) Istotne jest, aby zainteresować się swoim zdrowiem, poczytać trochę w Internecie, zapytać o radę farmaceutę. Jeśli wizyta u alergologa jest jeszcze przed Wami, warto jest doraźnie poratować się lekami na alergię dostępnymi w aptece bez recepty. Jest ich naprawdę mnóstwo – takich jak np. ZYX Bio, którego producent poprosił mnie o przybliżenie Wam tego bardzo popularnego tematu. Naprawdę nie ma sensu się męczyć i zużywać jakichś kosmicznych ilości higienicznych chusteczek. Leki na alergię działają, a co najważniejsze – przynoszą realną ulgę! Pamiętajcie jednak, aby nie stosować ich dłużej niż 10 dni bez porozumienia z lekarzem.

Alergia3

Przygotowałam dla Was kilka rad, które mam nadzieję ułatwią Wam codzienne zmagania z alergią:

– Po pierwsze i najważniejsze – powinniśmy przywiązywać więcej uwagi do stanu naszego zdrowia, co oznacza dbanie o zdrową dietę, regularne ćwiczenia i odpowiednią ilość snu w ciągu doby. Zdrowy organizm ma więcej siły na walkę z alergią i jest na nią bardziej odporny.

– Po drugie: dużo cierpliwości i działanie metodą prób i błędów. Punktem wyjścia powinny być testy alergiczne, abyśmy posiadali świadomość tego co tak naprawdę nas uczula, a nie działali po omacku.

– Po trzecie: unikać alergenu na tyle, na ile jest to możliwe. Tylko jak tego dokonać?  W przypadku uczulenia na kurz warto zadbać np. o stosowanie w odkurzaczach filtrów i regularne ich wymienianie, aby pyłki i zarodniki nie krążyły po naszym domu wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Dobrze jest również ograniczyć w naszym otoczeniu tzw. „zbieracze kurzu”, takie jak maskotki, suszone kwiaty czy wiszące zasłony, a przy sprzątaniu używać prostej, ochronnej maseczki. Jeśli uczulają nas roztocza musimy pamiętać o regularnym praniu pościeli w wysokiej temperaturze i unikaniu przebywania w wilgotnych pomieszczeniach takich jak np. piwnice. W przypadku uczulenia na pyłki podobno pomocne może być zmienianie ubrań od razu po powrocie do domu i wzięcie szybkiego prysznica, a także unikanie wychodzenia z domu wczesnym rankiem, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest największe (o ile oczywiście mamy taką możliwość).

 

Ciekawa jestem czy Wy tak jak i ja walczycie obecnie z alergią i zmagacie się z mało przyjemnymi jej objawami? A może macie jakieś własne i sprawdzone sposoby na alergię? Obiło mi się o uszy, że wspomagająco podziałać może pyłek pszczeli lub picie ziół, ale nie udało mi się jeszcze zgłębić tematu. Chętnie dowiem się jak to u Was wygląda!

Tekst został napisany w ramach współpracy z ZYX Bio (Biofarm).