Alergia1

Nasze wspólne, wiosenne wyzwanie już za nami, ale tak jak ostatnio wspominałam zdrowy lifestyle zostaje na Design Your Life na stałe. Zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna i pilnowanie odpowiedniej diety, ale również odpowiednia dbałość o swoje zdrowie. Alergia, która dopada obecnie coraz większą część z nas potrafi niezwykle skutecznie uprzykrzyć cieszenie się wiosną, która zdecydowała się nas odwiedzić ze sporym opóźnieniem. Wszystko dookoła pięknie kwitnie, robi się kolorowo, pachnąco, pojawiają się kwiaty – no nic tylko się zachwycać. Tylko jak tu wpadać w zachwyt, gdy oczy puchną, po twarzy leją się łzy i nieodłącznie towarzyszą nam chusteczki higieniczne? Znacie to? ;) Ja niestety aż nazbyt dobrze, bo z alergią zmagam się już od dobrych 15 lat, o ile nie dłużej.

Uczulenie na pyłki to oczywiście tylko jedna z wielu przypadłości, które nas dotykają. Zmagam się również z uczuleniem na kurz, a kiedyś cierpiałam z powodu alergii na kocią sierść (o świnkach morskich i innych stworzonkach nawet nie wspominam). Na szczęście w jakiś magiczny sposób mój kot Ryszard wyleczył mnie z alergii na koty – a właściwie tylko z alergii na siebie, bo towarzystwo obcych kotów działa na mnie uczulająco tak, jak zwykle ;)

Alergia2

Jedno jest pewne: z alergią nie ma sensu się męczyć. Kichanie, łzawienie oczu i duszności nie muszą być naszym pierwszym skojarzeniem z wiosenną aurą :) Istotne jest, aby zainteresować się swoim zdrowiem, poczytać trochę w Internecie, zapytać o radę farmaceutę. Jeśli wizyta u alergologa jest jeszcze przed Wami, warto jest doraźnie poratować się lekami na alergię dostępnymi w aptece bez recepty. Jest ich naprawdę mnóstwo – takich jak np. ZYX Bio, którego producent poprosił mnie o przybliżenie Wam tego bardzo popularnego tematu. Naprawdę nie ma sensu się męczyć i zużywać jakichś kosmicznych ilości higienicznych chusteczek. Leki na alergię działają, a co najważniejsze – przynoszą realną ulgę! Pamiętajcie jednak, aby nie stosować ich dłużej niż 10 dni bez porozumienia z lekarzem.

Alergia3

Przygotowałam dla Was kilka rad, które mam nadzieję ułatwią Wam codzienne zmagania z alergią:

– Po pierwsze i najważniejsze – powinniśmy przywiązywać więcej uwagi do stanu naszego zdrowia, co oznacza dbanie o zdrową dietę, regularne ćwiczenia i odpowiednią ilość snu w ciągu doby. Zdrowy organizm ma więcej siły na walkę z alergią i jest na nią bardziej odporny.

– Po drugie: dużo cierpliwości i działanie metodą prób i błędów. Punktem wyjścia powinny być testy alergiczne, abyśmy posiadali świadomość tego co tak naprawdę nas uczula, a nie działali po omacku.

– Po trzecie: unikać alergenu na tyle, na ile jest to możliwe. Tylko jak tego dokonać?  W przypadku uczulenia na kurz warto zadbać np. o stosowanie w odkurzaczach filtrów i regularne ich wymienianie, aby pyłki i zarodniki nie krążyły po naszym domu wraz z wydmuchiwanym powietrzem. Dobrze jest również ograniczyć w naszym otoczeniu tzw. „zbieracze kurzu”, takie jak maskotki, suszone kwiaty czy wiszące zasłony, a przy sprzątaniu używać prostej, ochronnej maseczki. Jeśli uczulają nas roztocza musimy pamiętać o regularnym praniu pościeli w wysokiej temperaturze i unikaniu przebywania w wilgotnych pomieszczeniach takich jak np. piwnice. W przypadku uczulenia na pyłki podobno pomocne może być zmienianie ubrań od razu po powrocie do domu i wzięcie szybkiego prysznica, a także unikanie wychodzenia z domu wczesnym rankiem, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest największe (o ile oczywiście mamy taką możliwość).

 

Ciekawa jestem czy Wy tak jak i ja walczycie obecnie z alergią i zmagacie się z mało przyjemnymi jej objawami? A może macie jakieś własne i sprawdzone sposoby na alergię? Obiło mi się o uszy, że wspomagająco podziałać może pyłek pszczeli lub picie ziół, ale nie udało mi się jeszcze zgłębić tematu. Chętnie dowiem się jak to u Was wygląda!

Tekst został napisany w ramach współpracy z ZYX Bio (Biofarm).