Czas na moje rozliczenie z kolejnego etapu Projektu D.O.M. Melduję, że porządki w szafie również mam już za sobą! Pozbyłam się wszystkich zbędnych rzeczy, a to co zostało na nowo sobie poukładałam i zorganizowałam. Codzienne wybory stroju stały się dla mnie o wiele przyjemniejsze niż dotychczas!

Projekt D.O.M. czyli Domowa Organizacja Minimalistyczna (nie utożsamiaj jednoznacznie z minimalizmem). W ramach tej nowej serii robię dokładny przegląd moich rzeczy – pokój po pokoju, miejsce po miejscu. Chcę uprościć swoje otoczenie i usunąć to, co zbędne. Po co? Wszystko wytłumaczyłam w pierwszym wpisie z tej serii. Czuję, że mój Projekt D.O.M. już stał się dla wielu z Was inspiracją do zrobienia porządków u siebie :)

Zobacz poprzednie wpisy:

Druga część mojego Projektu D.O.M., czyli porządkowanie i organizacja w SZAFIE

Cały ten „proces” dokumentuję we vlogach na moim kanale na YouTube, a dodatkowe zdjęcia i opisy znajdziecie oczywiście w tym wpisie, poniżej.

Moje ubrania, a także wszelkie akcesoria i dodatki (torebki, biżuteria itd.) mieszczą się w dwóch metrowych szafach. Mam znacznie więcej przestrzeni do przechowywania niż potrzebuję, bo w szafach jest sporo pustego miejsca, jednak nie zamierzam ich z tej racji „wypełniać” :)

Mój generalny przegląd szafy pokazuję dokładniej w zamieszczonym vlogu. Zabrałam się za porządki z głębokim przekonaniem, że szybko i łatwo się z nimi rozprawię, bo nie jest to przecież moje pierwsze podejście, tylko trzecie, czy czwarte. Mam przecież tak niewiele ciuchów, prawie wszystko noszę, więc może nazbieram jakiś niewielki stosik zbędnych rzeczy. Rzeczywistość tradycyjnie okazała się być trochę inna… Taki psikus!

Porządki i organizacja w szafie

Porządki w szafie zabrały mi kilka długich godzin… W połowie sprzątania oczywiście trochę mi się odechciało i miałam ochotę to wszystko takie rozbebeszone zostawić. Spięłam się jednak w sobie! Białe pojemniki na półkach były na szczęście w większości puste lub prawie puste.

Porządki i organizacja w szafie

Było kilka trudnych decyzji, jak np. z bluzką ze zdjęcia poniżej. Lubię ją, ogromnie podoba mi się jej wzór i kolory, ale przez ostatnie kilka lat miałam ją na sobie zaledwie kilka razy i zawsze „coś” mi w niej nie pasowało. Zbyt duży, denerwujący mnie dekolt, straszliwie gniotący się materiał… Postanowiłam więc się z nią rozstać.

Porządki i organizacja w szafie

Wieczorem, już prawie na finiszu roboty, dopadła mnie głupawka. Przy energetycznej muzyce, która miała za zadanie zmobilizować mnie do pracy nie dało się nie tańczyć :)

Porządki i organizacja w szafie

Dopiero następnego dnia rano posegregowałam wszystkie odłożone ubrania i spakowałam je do worków. Zdecydowałam, że spróbuję sprzedać tylko trzy sukienki, resztę oddam potrzebującym.

Porządki i organizacja w szafie

Organizacja w szafie i przechowywanie ubrań

A tak oto moja Szafa nr 1 prezentuje się obecnie po skończonych porządkach. Większość rzeczy trzymam na wieszakach. Tak jest mi najwygodniej, bo bardzo nie lubię składania ubrań, a poza tym rzadziej muszę dzięki temu prasować.

Porządki i organizacja w szafie

Akcesoria niepotrzebne na bieżąco umieściłam w białych tekstylnych pojemnikach (zamykanych na zamek błyskawiczny) na półkach:

  • Kapelusze – mieszczą się w nim, uwaga uwaga, dwie sztuki
  • Czapki, szaliki, rękawiczki – obecnie został opróżniony (zima na horyzoncie)
  • Lato – odłożyłam tu kilka par krótkich spodenek i koszulek
  • 36 – no sami wiecie… Większości rzeczy, z których ostatnio „wyrosłam” jednak się pozbyłam. Tak w ogóle cały ten pojemnik jest dla mnie jednym wielkim wyrzutem sumienia, chociaż kilku rzeczy i tak nie miałam serca wyrzucić, wciąż wierzę, że kiedyś się w nie wcisnę ;)
  • Plażowe – kostiumy kąpielowe, narzutki, chusty itp.
  • Podróżne – kosmetyczki, poduszka na szyję, śpiwór…

Porządki i organizacja w szafie

Układając w szafie ubrania na nowo celowo powiesiłam wszystkie wieszaki odwrotnie. Dlaczego? Gdy jakiś ciuch zdecyduję się założyć – wieszak odwrócę w „normalnym” kierunku. Dzięki temu za kilka miesięcy będę mogła dokładnie ocenić, które ubrania są w stałym użytku, a których przez cały sezon nie miałam na sobie ani razu.

Porządki i organizacja w szafie

Oczywiście, że wszystko poukładałam sobie kolorystycznie, nie mogłam się oprzeć :)

Porządki i organizacja w szafie

Oczywiście nie wszystko wisi na wieszakach. Niektóre np. swetry bardzo tego nie lubią i lepiej jest je poskładać.

W górnej szufladzie, w białych materiałowych przegródkach, mam poukładaną bieliznę – nie poupychane, wszystko z przyjemnym „luzem” pomiędzy :)

Porządki i organizacja w szafie

W drugiej szufladzie przechowuję spodnie dżinsowe, legginsy, spodnie dresowe i stroje do ćwiczeń oraz paski.

Porządki i organizacja w szafie

W trzeciej szufladzie mam grube, zimowe swetry, bluzy oraz piżamy.

Porządki i organizacja w szafie

Pozostałe ubrania mieszczą się w Szafie nr 2. Tutaj mam kilka żakietów i lekkich kurtek, a także wszystkie moje sukienki: zarówno te bardziej eleganckie, codzienne na jesień i zimę, jak i te lekkie i zwiewne na lato. Nie chowałam ich do pojemników, bo mogą się przydać na jakieś imprezy nawet zimą. Grubsze okrycia wierzchnie wiszą w szafie w przedpokoju (pokazałam to w filmie).

Porządki i organizacja w szafie

Porządki i organizacja w szafie

Muszę przyznać, że ostatnio z przyjemnością staję rano przed otwartą szafą wybierając mój strój dnia. Wszystko ma swoje miejsce, a do tego pięknie wizualnie się ze sobą komponuje. Mam zamiar przetrwać całą jesień i zimę bez jakichkolwiek ubraniowych zakupów, liczę na to, że się uda, bo naprawdę nie potrzebuję nic więcej. Mam dokładnie tyle, ile potrzebuję.

Jak tam u Was? Zabieracie się za porządki w szafie, a może macie je już za sobą?

PS: Aaa! I pamiętajcie o naszym hasztagu – #PROJEKT_DOM :)