Cykl Design Your Space powstał w odpowiedzi na Wasze liczne pytania o urządzanie wnętrz, a w dzisiejszej części zajmiemy się pokojem jednej z moich czytelniczek, 21 letniej Kingi. Przeanalizujemy go pod kątem możliwych do wprowadzenia zmian, a wszystko to według przedstawionych przez Kingę wytycznych. Tej właśnie oraz kolejnej metamorfozie patronuje Śnieżka, która przygotowała prezenty dla bohaterek serii Design Your Space.

 

O co chodzi w Design Your Space?

Piszecie do mnie mejle z obszernymi opisami Waszych wnętrz i prośbami o rady, co moglibyście w nich poprawić. Wysyłacie zdjęcia swoich pokoi, licząc na moje komentarze, sugestie i pomysły odnośnie zmian, jakie warto byłoby w nich zaprowadzić.

Gdy ilość takich wiadomości zaczęła być zbyt duża pomyślałam: „Skoro przeznaczam mój czas na udzielanie indywidualnych rad, to przecież mogłyby z nich skorzystać również inne osoby?”

O to właśnie chodzi w Design Your Space. O to, byście to Wy mogli zmienić własne wnętrza samodzielnie. Wygląda na to, że potrzebujecie po prostu odrobiny inspiracji. Pokazania palcem, że TO i TO nadaje się do wymiany, TO może warto byłoby odnowić, a TO jest super i nawet się nie ważcie tego wyrzucać :)

Design Your Space TO NIE JEST PROJEKT wnętrza – to jedynie zbiór inspiracji do samodzielnego wprowadzenia zmian u siebie.

1 post: pokój studentki  //  2 post: salon z jadalnią

Dzisiaj przeanalizujemy pokój kolejnej studentki – co już wiemy?

Kinga napisała mi, że:

– Jej pokój pełni wiele różnych funkcji: jest jej sypialnią, miejscem do nauki, do wypoczynku, garderobą oraz miejscem, w którym przyjmuje gości.
– Nie podoba się jej kolor ścian w pokoju, ponieważ kojarzy się z wnętrzem hotelowym.
– Ma kłopot z przyjmowaniem gości w swoim pokoju: nie mają oni gdzie usiąść, gdzie odstawić filiżanki, czy talerza itp.
– Zależy jej na stworzeniu miejsca, w którym mogłyby się znaleźć wszystkie jej kosmetyki, gdzie mogłaby się wygodnie malować.
– W pokoju musi zostać wolna przestrzeń do ćwiczenia w domu.
– Uwielbia podróże, kocha fotografię i posiada mnóstwo zdjęć, które chciałaby w ciekawy sposób wyeksponować.

Klikając TUTAJ możecie zobaczyć zdjęcia w powiększeniu.

wnetrze1

 

Inspiracje do zmian

Kingę najbardziej inspiruje styl skandynawski i chętnie widziałaby go w swoim pokoju. Podoba się jej prostota uzupełniona kilkoma ciekawymi akcentami.

 

Czas na analizę – co warto byłoby zmienić?

1. KOLORYSTYKA ŚCIAN. Obecny na ścianach żółty kolor faktycznie może przypominać nam wnętrze hotelowe i nie pomaga on we wprowadzeniu do pokoju Kingi skandynawskiego „klimatu”. Tutaj do akcji wchodzi Śnieżka, która przygotowała dla Kingi farby do pomalowania jej pokoju. Najodpowiedniejsze będą te z kolekcji Śnieżka Satynowa.

Propozycja kolorów: złamana biel, czyli „Zagubiony list” na wszystkich ścianach, LUB gdyby Kinga zechciała jedną ze ścian pomalować inaczej (sugeruję tę z telewizorem – wersja 1, w wersji 2 – wzdłuż łóżka) proponuję „Miejski rytm”. Przy takiej szarej ścianie bardzo dobrze będą się prezentowały białe meble.

proponowane kolory

Jaka paleta barw w całym pokoju? Teraz wszystko zależy od Kingi i jej decyzji odnośnie wielkiego czerwonego pufa. Jeśli zechce go zostawić, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak biele i szarości uzupełnić akcentami czerwieni… i może dodatkowo zgaszonego turkusu? W pokoju mamy też obecne ciemne drewno (podłoga, okna, drzwi), z którym już nic nie zrobimy, musimy tylko odpowiednio dopełnić je kontrastowymi kolorami.

proponowane kolory

 

2. PRZEMEBLOWANIE… dwie różne koncepcje

Moim zdaniem przemeblowanie bardzo korzystnie wpłynie na układ pomieszczenia. Obecne rozmieszczenie mebli sprawia wrażenie trochę przypadkowego. Kwestię zakupu nowych mebli pozostawiam do decyzji właścicielce pokoju (chociaż moim zdaniem nowe, większe biurko jest tutaj niezbędne – może pełnić również rolę toaletki). Małą szafkę spod telewizora, po odnowieniu, można wykorzystać np. w roli szafki nocnej, a regał stojący z boku szafy typu Komandor – również po odświeżeniu – można postawić w poziomie, dorobić w nim nowe półki, może dodać nóżki i szafka pod TV gotowa.

TUTAJ plany pomieszczenia w powiększeniu.

KONCEPCJA DESIGN YOUR SPACE

WERSJA 1:

– Przestawienie łóżka wezgłowiem do ściany
– Po lewej stronie łóżka biurko z niewielką szafką (zdjęcie poniżej w propozycjach)
– Po prawej stronie łóżka szafka nocna (wcześniej szafka pod telewizor).
– Duży regał na ścianie z telewizorem (zdjęcie w propozycjach – lub wykorzystanie regału, który był już w pokoju (obok szafy), odmalowanie go lub oklejenie folią i postawienie w poziomie.
– Dodatkowy niewielki stolik przydatny dla gości, a na co dzień – miejsce na ulubione dekoracje.

WERSJA 2:

– Przestawienie łóżka pod przeciwległą ścianę
– Dodatkowy niewielki stolik pełniący rolę nocnej szafeczki
– Wzdłuż ściany, przy której wcześniej stało łóżko obecnie znajduje się biurko z szafką oraz niewielki regał z telewizorem.

Aktualnie biurko stoi w bardzo niekorzystnym, ciemnym miejscu. Przestawienie go na drugą stronę pokoju, w miejsce łóżka,  pozwoli na maksymalne wykorzystanie dziennego światła w czasie pracy.

 

3. UZUPEŁNIENIE BRAKUJĄCYCH MEBLI + PRZECHOWYWANIE

Kinga jest studentką, więc potrzebuje odpowiedniego miejsca do nauki i pracy.

BIURKO. Bez wygodnego biurka ani rusz! Jeśli nie będzie zbyt małe, może pełnić rolę toaletki (do jednej z szuflad mogłyby trafić np. kosmetyki).

SZAFKA Z SZUFLADAMI (wersja 2 ustawienia) Szafka po prawej stronie biurka na zdjęciu poniżej pełniłaby dwie funkcje – miejsca do przechowywania kosmetyków/szkolnych materiałów itp., a także rolę szafki pod telewizor (w wersji 2 ustawienia).

REGAŁ (wersja 1 ustawienia). Regał obrócony w poziomie pełniłby rolę szafki pod telewizor, a także miejsca do przechowywania wszystkich szkolnych materiałów oraz książek.

mebelki

Źródła zdjęć: biurko, szafka na kółkach, regał

KRZESŁO. Przezroczyste i nie „zagracające” wizualnie przestrzeni lub typowe, biurkowe.

STOLIK. Niewielki stolik przyda się, gdy Kingę odwiedzą znajomi, a na co dzień może poustawiać na nim swoje ulubione dodatki i dekoracje.

TOALETKA. Gdyby z jakiegoś względu Kinga uznała, że duże biurko nie jest jej potrzebne, to może zdecydować się na toaletkę, która częściowo przejmie jego funkcję.

mebelki2

Źródła zdjęć: krzesło, stolik, biurko/toaletka

 

4. OZDOBY I DODATKI PASUJĄCE DO SKANDYNAWSKIEGO STYLU

Dla przypomnienia paleta kolorów, do której staramy się dopasować wszystkie obecne w pomieszczeniu elementy.

proponowane kolory22

TEKSTYLIA

Odpowiednio dobrane dodatki, a więc również tekstylia, pozwolą nam utworzyć wskazany przez Kingę skandynawski „charakter” wnętrza. Mile widziane są wszelkie elementy futrzane, z włóczki i grubych materiałów – zestawione z lekkimi i transparentnymi.

tekstylia

Źródła zdjęć: futerko, poduszki: 1, 2, 3, pled

 

OZDOBY, DODATKI, GADŻETY

Poniżej kilka moich propozycji dodatków – znalezionych w sieci.

skandynawskie dodatki

Ozdoby na powyższym kolażu: druciany kosz, zegar, pleciony koszyk, grafika na ścianę, lampa, wazony, latarenka, poduszka, kwiatek, stolik, osłonka doniczki, stojak na biżuterię.

 

WYEKSPONOWANIE ULUBIONYCH ZDJĘĆ

Ściana nad łóżkiem w pokoju aż się prosi o zagospodarowanie. Kinga pisała mi, że uwielbia fotografować i chętnie wyeksponowałaby gdzieś swoje ulubione zdjęcia. Jak to zrobić? Pomysłów jest mnóstwo – i tak się składa, że na moim blogu jest już kilka postów na ten temat. Odsyłam Was do nich, a ostateczną decyzję o sposobie zagospodarowania ściany pozostawiam bohaterce dzisiejszego wpisu.

>>> Różne pomysły na wykorzystanie i wyeksponowanie ulubionych fotografii <<<

POMYSL-NA-ZDJECIA

>>> Pomysł na wyeksponowanie ulubionych zdjęć. <<<

eksponowanie zdjec

 

To już dzisiaj wszystko :) Mam nadzieję, że udało mi się pomóc Kindze tym zbiorem uwag, sugestii i pomysłów, a być może podrzucić również komuś z Was jakiś pomysł na odmianę swojego pokoju :) Kolejny post z serii Design Your Space już za dwa tygodnie!

 Post powstał w ramach współpracy z firmą Śnieżka.