Jedną ze stron ORGANIZERA Design Your Life jest uniwersalny formularz „Moje tygodniowe zestawienie”. Dostałam sporo pytań o ten właśnie rodzaj arkusza, więc w dzisiejszym wpisie podpowiem Wam kilka różnych sposobów na jego wykorzystanie – oraz dodatkowo… udostępniam do wydrukowania tym z Was, którzy chcą go przetestować, a na co dzień korzystają z zupełnie innych narzędzi.

Planowanie tygodniowe – dlaczego warto?

W kalendarzach i plannerach często brakowało mi stron, które pozwalałyby na planowanie w ujęciu tygodniowym – ale nie w tym głównym, tygodniowym harmonogramie, tylko gdzieś zupełnie osobno, jakby obok. Ujęcie tygodniowe pozwala właśnie na elastyczne planowanie i bieżące dbanie o to, by prowadzone przez nas projekty posuwały się do przodu.

Jedno zestawienie na różne potrzeby

Wszystkie arkusze w organizerze zostały zaplanowane w taki sposób, aby można było je wykorzystywać na rozmaite sposoby. Każdy z nas prowadzi inne życie i zupełnie inne sfery są dla niego priorytetowe – planowanie jadłospisów, treningów, własnych projektów, czy aktywności z rodziną. Również i te arkusze celowo nie posiadają zatytułowanych, narzuconych nagłówków, po to, by każdy mógł samodzielnie zadecydować, co w nich umieści.

Nie o to jednak chodzi, aby teraz zacząć szczegółowo planować wszystkie te sfery życia, które wymieniłam poniżej, bo to byłoby jakieś niewiarygodne szaleństwo. Musimy wybrać sobie własną wersję, a co najlepsze – w każdym tygodniu można przetestować inną i sprawdzić, która z nich najbardziej nam odpowiada.

Opcja 1 – tygodniowy jadłospis

Arkusz z jadłospisem przyda się osobom, które chcą mieć pod kontrolą swoje menu. Ja używam go na dwa sposoby, w zależności od tego na ile zorganizowana w tym względzie jestem w tygodniu.

  • albo planuję w nim posiłki z wyprzedzeniem
  • albo traktuję go jako dziennik diety, w którym zapisuję, co pochłonęłam na konkretne posiłki – to zwykle w te gorsze dni ;)

Zauważyłam, że gdy nie zaplanuję sobie jadłospisu z wyprzedzeniem, to moje tygodniowe menu prezentuje się znacznie gorzej i wpadają do niego jakieś totalnie przypadkowe i niekoniecznie zdrowe posiłki, czy przekąski.

Jak wypełniać arkusz? Kolejne cyfry rzymskie oznaczają w tej wersji trzy (lub cztery) większe posiłki, rozpisane różnie, w zależności od tego, ile ich zwykle w ciągu dnia spożywamy plus dwie-trzy mniejsze przekąski razem, w jednym polu.

  • I   – śniadanie
  • II  – obiad (lub II śniadanie)
  • III – kolacja (lub obiad)
  • IV  – przekąski (lub kolacja)

Tygodniowy jadłospis

Opcja 2 – plan treningów 

Plan treningów przyda się osobom, które ze szczególną uwagą chcą planować lub rejestrować swoją codzienną aktywność. Ale co z czterema nagłówkami? Przecież chyba nikt nie ćwiczy 4 razy dziennie…

Linie w arkuszu zostały zaplanowane i rozmieszczone w taki sposób, aby można było po prostu pisać poziomo na całą szerokość strony – i niekoniecznie oddzielać od siebie 4 różne pozycje (nie ma tutaj wyraźnego podziału kolumn)

Lub – cztery różne strefy związane ze zdrowym życiem, przykładowo:

  • aktywność fizyczna na dziś
  • ilość zjedzonych kalorii
  • ilość kroków w ciągu dnia (nie trzeba mieć nawet specjalnego krokomierza – wszystko zliczają nasze telefony!)
  • coś specjalnie dla siebie

Plan treningów

Opcja 3 – dziennik pozytywnych myśli

O docenianiu małych rzeczy  i pozytywnych chwil, które zdarzają się w ciągu każdego dnia pisałam już nie raz. Zainteresowanych tematem szczęśliwego życia odsyłam do cyklu wpisów Design Your Happy Life – pisałam tam między innymi o Five Minute Journal, w którym codziennie rano i wieczorem zapisuje się rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni w naszym życiu, a także pozytywne momenty, które wydarzyły się konkretnego dnia.

Tygodniowe zestawienie również może się tu sprawdzić – mamy przecież rozpiskę kolejnych dni i cztery osobne pola… I tutaj możemy zapisać sobie codziennie 4 nasze radości, albo po prostu jedną, wybraną, pozytywną myśl dnia, czy pozytywny cytat. Wracanie do takiej strony wielokrotnie w ciągu tygodnia wprowadza w bardziej pozytywny nastrój i pomaga się na chwilę zatrzymać nad tym, co dobre.

Dziennik wdzięczności

Opcja 4 – tygodniowy budżet

Obecnie prowadzę budżet domowy wersji elektronicznej, w specjalnym arkuszu w Excelu (pisałam o tym w ostatnim wpisie o dobrych nawykach), ale zanim wdrożyłam u siebie to rozwiązanie, eksperymentowałam też z rejestrowaniem moich wydatków na papierze. Każdego kolejnego dnia wpisywałam swoje codzienne wydatki do jednej z kategorii:

  • I   – JEDZENIE (do domu, na mieście, na wynos)
  • II  – DOM (chemia, kosmetyki, domowe wyposażenie, naprawy itp.)
  • III – WŁASNE wydatki (kosmetyki, książki, ubrania, gadżety, hobby, przyjemności)
  • IV  – FIRMOWE/dodatkowe (ZUS, podatki, opłaty, paliwo, parkingi, bilety, wydruki, noclegi, nieplanowane wydatki itp.)

Raz w miesiącu robiłam podsumowanie i przez pewien czas sprawdzało się to całkiem dobrze, bo wiedziałam dokładnie ile pieniędzy pochłonęły wydatki na jedzenie, na chemię, domowe elementy wyposażenia, czy moja firma.

Budżet tygodniowy

Opcja 5 – planner prywatnego czasu

Opcja piąta jest dla osób, które chciałyby ściśle oddzielić od siebie swoje służbowe/zawodowe aktywności od tych własnych, związanych z czasem wolnym. Posiadając ORGANIZER można więc w Planie tygodnia (dwie sąsiednie strony „Dzień za dniem…”) umieszczać  wyłącznie swoje obowiązki służbowe, np. ważne zadania, czy spotkania, wszystko zależy od specyfiki pracy. Dzięki temu – planner rozłożony np. przy innych osobach nie „zdradzi” im, że planujemy udać się na manicure, albo wieczorem pamiętać o 30 minutowej maseczce z jajek i miodu na włosy, bo te zapiski znajdują się po drugiej stronie kartki :)

Wiem z doświadczenia, że takie różne „własne” aktywności również dobrze jest zaplanować, bo dzięki temu zwiększamy prawdopodobieństwo, że zostaną one zrealizowane.

Jeśli więc NA CO DZIEŃ jesteśmy poważnymi kobietami, to na takich w 100% własnych stronach możemy sobie np. zaszaleć z kolorowymi karteczkami i naklejkami, a koleżanki czy koledzy z pracy nie pomyślą, że mamy 13 lat :D

Taki sposób potraktowania tej „odwrotnej” strony Planu tygodnia jest zresztą odpowiedni przy każdej z zaproponowanych przeze mnie opcji!

Plan tygodnia

Opcja 6 – plan naszego projektu lub plan nauki

Tygodniowe zestawienie może się nam przydać również wtedy, gdy realizujemy jakiś konkretny, podzielony na mniejsze etapy projekt, który związany jest z podejmowaniem kolejnych kroków kolejnego dnia.

Podobnie będzie więc np. z planem nauki angielskiego – każdego dnia tygodnia możemy sobie zaplanować słówka do powtórzenia, ilość tekstu do przeczytania, materiał filmowy do obejrzenia, czy powtórkę z gramatyki.

Tygodniowy plan nauki

Opcja 7 – planner domowy lub rodzinny

Jeśli nasze gospodarstwo liczy kilka osób – być może dobrze byłoby mieć pod kontrolą również aktywności wykonywane przez nich? Zajęcia pozalekcyjne dzieci, wieczorną pracę naszego partnera, wywiadówki, czy obiecane wspólne aktywności i plany poza domem? To od nas zależy, co lubimy i uważamy za sensowne, by planować.

Tygodniowe zestawienie do wydrukowania

Tygodniowe zestawienie do wydrukowania

Jadłospis tygodniowy do wydrukowania

Jadłospis do wydrukowania

Plan tygodnia do wydrukowania

Organizer Design Your Life - plan tygodnia

Na blogu znajdziecie również całą zakładkę DARMOWE PLIKI PDF do wydrukowania – w niej znajdują się zebrane wcześniej udostępniane na blogu darmowe arkusze. Będę dodawać tam również te nowe, więc wszystko będzie pod ręką w jednym miejscu (oprócz plannerów miesięcznych z datami).


Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis okazał się przydatny zarówno obecnym użytkownikom ORGANIZERA Design Your Life, jak i wszystkim tym, którzy mają ochotę zorganizować się lepiej, bez względu na wykorzystywane w obecnej chwili narzędzia :) A może macie jeszcze jakieś pomysły na wykorzystanie takiego ZESTAWIENIA TYGODNIA?