Nie mogę uwierzyć, że to już cztery miesiące minęły od zaawansowanego kursu home stagingu, w którym brałam udział. Krótką relację „na gorąco” mogliście wówczas przeczytać po pierwszym dniu, natomiast dzisiaj czas najwyższy na bardziej rozbudowany opis części szkoleniowej.
Home staging wciągnął mnie na dobre, stanowiąc „coś” w rodzaju odkrycia. Obok niekończącego się ślęczenia przed monitorem i wielogodzinnego dłubania projektów – ten nowy obszar działania łączy w sobie to, co lubię najbardziej: pracę na „żywym” organizmie, aktywność, możliwość przeprowadzania metamorfoz obiektów zastanych. Abym jednak pewnym krokiem mogła wejść z home stagingiem na rynek nieruchomości, zależało mi na zdobyciu jak najobszerniejszej wiedzy. Dlatego właśnie od razu po pierwszym kursie zdecydowałam się na pięciodniowy kurs zaawansowany organizowany przez firmę House Doctor Polska.
Moja relacja z zaawansowanego kursu home staging
Wielką wartością tego szkolenia była metamorfoza prawdziwego zlecenia home staging, które realizowaliśmy wspólnie ze wszystkimi uczestnikami. Dzięki niemu mogliśmy zobaczyć, jak to wygląda naprawdę i nabrać pewności siebie. Efekty naszej metamorfozy już widzieliście (metamorfoza home staging salonu z kuchnią, metamorfoza home staging sypialni z tarasem, metamorfoza home staging pokoju dziecięcego i łazienki).
Program był bardzo napięty, a każda minuta z tych pięciu dni w pełni wykorzystana, bo regularnie kursowaliśmy pomiędzy salą szkoleniową (gdzie spędziliśmy połowę czasu, uczestnicząc w wykładach), a sklepami i poddawanym metamorfozie mieszkaniem.
Rozpoczęliśmy tematem fotografii wnętrz – niezwykle mi bliskim i bardzo lubianym. Fajnie było się przekonać, jak dużo już wiem i do jak wielu spraw udało mi się dojść samodzielnie, metodą prób i błędów. Szkoła fotografii oczywiście również zrobiła swoje. Zagadnienia zostały omówione bardzo obszernie i na wielu ciekawych przykładach, tak więc uczestnicy niekoniecznie obeznani z tematem fotografii na pewno zdobyli sporą wiedzę.
Kolejnego dnia przygotowaliśmy moodboardy dla poszczególnych pomieszczeń mieszkania, które czekało na metamorfozę. Ta właśnie część szkolenia zainspirowała mnie to stworzenia oddzielnego wpisu na blogu o tworzeniu moodboradów – naprawdę świetna sprawa i warto jest samodzielnie spróbować, gorąco Was do tego zachęcam!
Zgłębialiśmy również tajniki feng shui. Chyba zbyt twardo stąpam po ziemi, by uwierzyć, że niewłaściwy projekt/rzut mieszkania może wpłynąć na relacje domowników i spowodować jakiś rodzinny kryzys, albo że zbiornik wodny zlokalizowany w tylnej części domu jest odpowiedzialny za choroby. Ja patrząc na wnętrze widzę jego kompozycję, kolory, odpowiednie proporcje wykorzystanych materiałów, ergonomię – a nie energię chi, która właściwie lub niewłaściwie się rozchodzi. Ta część była moim zdaniem najsłabsza i nie trafiła do mnie w najmniejszym nawet stopniu, dlatego potraktowałam ją głównie jako ciekawostkę… aczkolwiek byłam w tym odosobniona, ponieważ inne dziewczyny były zachwycone, więc ile osób, tyle opinii.
Największe wrażenie zrobiły na mnie – stanowczo zbyt krótkie – warsztaty florystyczne… dlatego to właśnie w czasie ich trwania zrobiłam najwięcej zdjęć. Te kilka godzin minęło mi w mgnieniu oka, a po zakończeniu miałam ochotę zapisać się na jakiś kolejny, rozbudowany, poświęcony florystyce kurs. Prowadząca warsztaty pokazała nam między innymi jak przygotować idealny bukiet z tulipanów, zdradziła mnóstwo szczegółów na temat pielęgnacji poszczególnych gatunków roślin (wiedzieliście, że bez to pijacki kwiat i uwielbia wódkę?! Pięćdziesiątka w wazonie podobno znacznie przedłuża jego świeżość…) i pokazała jak przygotowywać oryginalne kwiatowe kompozycje. Sami zobaczcie jakie cuda wyczarowała.
W czasie warsztatów z przygotowania dekoracji z tkanin i tapicerowania pracowaliśmy już nad nowymi elementami do „naszego” mieszkania. Okazało się, że odnowienie siedzisk krzeseł naprawdę nie jest trudne. Powstały również ciekawe zasłony do sypialni, które będziecie mogliście zobaczyć przy okazji wpisu o sypialni.
Jeden z wieczorów po pracy poświęciliśmy na dodatkową integrację grupy w czasie klimatycznej kolacji…
To było naprawdę świetnych 5 dni! Ukończenie zaawansowanego kursu home stagingu ułatwia późniejsze zdobycie akredytacji sieci, o którą mam zamiar w przyszłości się postarać.
To już ostatnia część mojej relacji z kursu – prawdę mówiąc nie sądziłam, że wyjdzie aż tak obszernie. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące kursu lub samego home stagingu – piszcie. A ja polecam się na przyszłość jako home stager :)