Czym jest moodboard? Jak i po co go tworzyć? Przyznaję, kiedyś wydawał mi się czymś zbędnym, zajęciem dla przedszkolaków – ot, takie tam wycinanki – a teraz nie wyobrażam sobie lepszego startu do kreatywnej projektowej pracy. Do stworzenia tego artykułu zainspirowały mnie warsztaty, w których brałam ostatnio udział podczas kursu homestagingu. Właśnie w homestagingu moodboardy wykorzystuje się bardzo często, bo jest to najlepszy – i wymagający stosunkowo małego nakładu pracy – sposób na przedstawienie naszej koncepcji zmian we wnętrzu.

Czym jest moodboard?

A czym tak wogóle jest ten moodboard? Jest on wizualnym przedstawieniem koncepcji projektowej, formą tablicy inspiracji. W dosłownym tłumaczeniu moodboard to „tablica nastroju”, co nie jest wcale takim głupim określeniem, ponieważ idealnie określa jego istotę.

Nie jest to projekt. Moodboardy tworzy się najczęściej na etapie koncepcji. I nie myślę tu wyłącznie o projektowaniu wnętrz – moodboardy tworzą również osoby zajmujące się projektowaniem ubrań, stron internetowych, reklam, wystaw sklepowych itp.

Moodboard dla wnętrza - Designyourlife.pl

Po co tak właściwie tworzyć moodboardy?

Moodboard jest idealnym wstępem do projektu. Tworzyć je można zarówno na własne potrzeby, jak i w celu obrazowego zaprezentowania koncepcji klientom, czy bliskim, z którymi omawiamy pomysł na remont własnego mieszkania. Na moodboardzie mamy możliwość uporządkowania naszych pomysłów. Zestawiając ze sobą na płaskiej kartce (lub ekranie komputera) wybrane kolory, wzory, tkaniny, materiały i przedmioty mamy szansę sprawdzić, czy dobrze się ze sobą komponują. To takie zweryfikowanie naszych wyobrażeń i utwierdzenie się w przekonaniu, że nasza koncepcja jest dobra… lub nie :)

Tworząc moodboard gromadzimy wycinki/zdjęcia wszystkich elementów, które się nam podobają. Będą to zarówno meble, dodatki, kolory podłóg, ścian, próbki farb, wzorniki płytek, tkaniny, dekoracje ścienne. Następnie wszystkie te elementy staramy się ze sobą połączyć i drogą eliminacji odrzucamy to, co nie pasuje, co „gryzie” się z całą resztą.

Moodboard pomoże nam również wtedy, gdy mamy w głowie kompletną pustkę i nie wiemy jak zabrać się za stojące przed nami zadanie… Szukamy wtedy zdjęć wszystkiego, co się nam podoba i pasuje do konkretnej realizacji, a następnie usiłujemy znaleźć ich wspólny mianownik: zarówno jeśli chodzi o styl znalezionych przedmiotów, jak i konkretną kolorystykę.

W jaki sposób/w jakim programie stworzyć moodboard?

„Fizyczna” wersja tablicy inspiracji ma swój własny urok. Przyklejając do wybranego tła (kartki papieru, kartonu, kawałku sklejki) wybrane próbki – np. płytek, drewna, tkanin, zdjęcia z gazet i katalogów – tworzymy ciekawą i lekko przestrzenną kompozycję. Przygotowanie takiego moodboardu jest bardzo czasochłonne, ale robi świetne wrażenie.

Tablicę inspiracji wykonać możemy również w programach graficznych na komputerze – w taki sam sposób, jak kolaż ze zdjęć. Przygotowałam dla Was jakiś czas temu tutorial: Jak stworzyć kolaż ze zdjęć? Programy komputerowe, w których możemy je wykonać to np. Photoshop, Photoscape, a nawet systemowe Paint czy PowerPoint, lub darmowy edytor online.

Moodboard dla wnętrza - Designyourlife.pl

Moodboard dla wnętrza - Designyourlife.pl

Kilka rzeczy o których warto pamiętać przy tworzeniu moodboardów:

• Przedstawiając koncepcję dla wnętrza warto na moodbordzie zastosować wybrane kolory w takiej proporcji, w jakiej mają się one pojawić we wnętrzu (przykładowo: 60 do 30 do 10%).

• Dobrze jest korzystać z obrazów prawdziwych przedmiotów – takich, jakie dostępne będą do zakupu. Tak więc jeśli mamy skromny budżet to nie wybieramy do koncepcji designerskiej lampy za kilka tysięcy złotych, tylko wybieramy coś estetycznego w IKEA lub w BRW. Nieodpowiedni wybór sprzętów może być dla klientów mylący. Po co mamy im prezentować koncepcję opartą np. o płytki, których nie będziemy w stanie nigdzie kupić?

• Wybór tła (na moim Instagramie wywiązała się ciekawa dyskusja odnośnie wyboru koloru tła dla moodboardów) – chodzi o to, by kurczowo nie trzymać się koloru białego. Warto eksperymentować również z innymi kolorami teł, np. z szarościami, czy czernią. Trzeba jednak wybierać je świadomie: wszakże koncepcji jasnego, pełnego światła wnętrza nie przedstawimy na grafitowej kartce.

• A przede wszystkim: bawmy się i nie ograniczajmy. Ciekawym wyzwaniem/ćwiczeniem może być wybranie jakiegoś niezbyt pięknego elementu w nieciekawym kolorze i stworzenie wokół niego całej koncepcji: dobranie neutralizującej go kolorystyki itp. Taki zabieg często stosuje się w home stagingu, gdy musimy bazować na elementach, które już w mieszkaniu są. Odpowiedni wybór kolorów i dodatków pozwala na ukazanie zastanych przedmiotów w nowym, lepszym świetle.

Moodboard dla wnętrza - Designyourlife.pl

Ciekawa jestem, czy udało mi się skłonić kogoś z Was do przygotowania własnego moodboardu… a może w dalszym ciągu kojarzą się Wam one wyłącznie z przedszkolnymi wycinankami?