Dwa miesiące temu przedstawiłam Wam niebanalne pomysły na to, co można umieścić w ramkach, a dzisiaj chcę się zająć bardziej techniczną stroną zagadnienia ściennej galerii. Wpisy z pomysłami na pustą ścianę, a także z pomysłami na ścienną galerię są na blogu jednymi z bardziej popularnych. Jeśli marzy Wam się ciekawa ścienna dekoracja, ale nie wiecie jak ją prawidłowo rozplanować, a później równo powiesić – dzisiejszy post powinien okazać się dla Was pomocny.

Galeria ścienna - Designyourlife.pl

Krok 1: analiza

Na samym początku musimy przeanalizować naszą sytuację, czyli – nie zabieramy się od razu za wbijanie w ścianę gwoździ licząc na to, że jakoś nam to wyjdzie, ale staramy się wszystko dobrze przemyśleć. Po wybraniu konkretnej ściany/miejsca musimy zastanowić się jak duży obszar ma zajmować nasza galeria, na jakim poziomie wisieć. Jej wielkość powinna być odpowiednia względem np. mebla, nad którym wisi.

Galerię ścienną widoczną na zdjęciach w tym poście przygotowywaliśmy w czasie metamorfozy mieszkania w ramach kursu homestagingu – pisałam Wam o tym na Facebooku. Przy jednej ze ścian w salonie stanęła prosta konsola. Przy pomocy rozwijanej miary wyznaczyłyśmy obszar, w którym powinny się znaleźć wszystkie ramki (widzicie go na zdjęciu poniżej). Przykładowo: 2,00m x 1,20m. Co dalej?

Galeria ścienna - Designyourlife.pl

 

Krok 2: planowanie

Wymierzony obszar rozrysowujemy sobie na szarym papierze (prawdopodobnie trzeba będzie ze sobą skleić kilka arkuszy), a następnie na rozłożonym na podłodze papierze zaczynamy tworzenie naszej kompozycji.

Można oczywiście poszukać gotowej inspiracji odnośnie układu – takiej jak np. tutaj – ale myślę, że ciekawiej będzie zająć się tym samodzielnie. Świetnie będą wyglądały ze sobą ramki różnej wielkości, a nawet takie różniące się wyglądem.

W przypadku galerii z tego posta układanie rozpoczęłyśmy od wybrania 4 ramek średniej wielkości, które umieściłyśmy w narożnikach. Celem tego zabiegu było optycznie zamknięcie kompozycji. Następnie zabrałyśmy się za rozmieszczenie pozostałych ramek wewnątrz określonego prostokąta.

Tworzenie kompozycji możemy zacząć również np. od wybrania największej ramki, którą umieścimy na środku lub z boku, jeśli galeria nie ma być symetryczna i ma zaczynać się od narożnika pomieszczenia.

Galeria ścienna - Designyourlife.pl

Jeśli wydaje się Wam, że ułożycie to w kilka minut to niestety, jesteście w błędzie. Najprawdopodobniej będziecie przekładać te ramki dużo, dużo dłużej, aż uda się odnaleźć idealny układ.

Warto jest założyć sobie jednakową odległość pomiędzy sąsiadującymi ramkami – optymalnie będzie to 5-10-15 cm (w zależności od rozmiaru całej galerii, a także wielkości poszczególnych ramek).

Galeria ścienna - Designyourlife.pl

Po ułożeniu ostatecznego układu czas na wybór wypełnienia do ramek: lista pomysłów na to co umieścić w ramkach jest naprawdę długa, na pewno znajdziecie jakąś opcję dla siebie.

Galeria ścienna - Designyourlife.pl

Krok 3: działanie

Jeśli ostateczny układ mamy już zatwierdzony  (uwaga! zrób koniecznie zdjęcie swojego układu, by później wiedzieć w jakim miejscu ma się znaleźć która ramka!) – obrysujemy wszystkie ramki flamastrem, a następnie oznaczamy na papierze miejsce mocowania ramki do ściany (haczyka, linki do wieszania itp.).

Następnie prosimy kogoś o pomoc i przyklejamy nasz papier taśmą malarską w odpowiednim miejscu do ściany. Teraz pozostaje już tylko w zaznaczonych na papierze miejscach wywiercić w ścianie dziury lub wbić gwoździe – w zależności od tego z jakiego materiału jest ściana. W przypadku ściany gipsowej i lekkich ramek najprawdopodobniej wystarczą wbite gwoździe – w przypadku ściany betonowej/murowanej, a także bardzo dużych i ciężkich ram lepiej będzie wywiercić otwory wiertarką i zastosować wkręty/kołki rozporowe.

Ostrożnie zdejmujemy ze ściany papier, wieszamy ramki… i gotowe!

Galeria ścienna

Pozostaje nam już tylko podziwianie efektu końcowego :)

Galeria ścienna - Designyourlife.pl

Myślę, że tym postem oficjalnie wyczerpałam temat ściennych galerii? :)

A tak przy okazji przypominam – dzisiaj  do północy macie ostatnią szansę na zgłoszenie swojego wnętrza do kolejnej edycji metamorfozy Design Your Space ze Śnieżką – wszystkie szczegóły opisane są tutaj.