Przechowywanie biżuterii bywa kłopotliwe. Gdy dysponujemy trzema bransoletkami i jednym wisiorkiem – problem ten nie istnieje, prawdziwe schody zaczynają się, gdy biżuterii zaczyna przybywać! Jeśli czytacie mnie od jakiegoś czasu, to wiecie, że jestem prawdziwą kolekcjonerką – na szczęście doszłam już do perfekcji w organizowaniu biżuterii i mimo posiadania stosunkowo niewielkiej powierzchni do zagospodarowania – udało mi się znaleźć jej dobre miejsce. Przygotowałam dwa Was moje własne 10 sposobów na przechowywanie i zorganizowanie biżuterii, wszystkie są sprawdzone i stosowane z powodzeniem :)

Wybór rozwiązania zależy od tego jaką biżuterię będziemy organizować, jakiej jest wielkości i z jakich materiałów jest wykonana. Musimy również znaleźć kompromis pomiędzy chęcią jej wyeksponowania na wierzchu, a zaleceniami odnośnie używania i przechowywania. Nie ma przeciwwskazań względem przechowywania na wierzchu biżuterii wykonanej z tworzyw sztucznych czy aluminium (no, poza jej kurzeniem się), ale już np. srebro czy elementy posrebrzane lepiej jest przechowywać bez dostępu światła, bezpośredniego kontaktu z powietrzem oraz z wilgocią (czyli unikamy np. wilgotnej łazienki). Oczywiście nie jest to zabronione (i sama często taką biżuterię trzymam na wierzchu), jednakże musimy się liczyć z tym, że srebro (tak więc również i elementy posrebrzane) ciemnieją w przypadku przechowywania w ten sposób. Nie oznacza to, że zostaną zniszczone, jednakże będą wymagały dokładnego oczyszczenia miękką szmatką, często z pomocą płynu do czyszczenia biżuterii.

1. HAKI NA NASZYJNIKI: naszyjniki – szczególnie te o większych rozmiarach – najlepiej przechowywać jest w pozycji wiszącej, dzięki czemu nie ulegną splątaniu, a my będziemy mieć do nich najłatwiejszy dostęp. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie jej na wierzchu najprostszym sposobem będzie przykręcenie (lub przyklejenie) haczyków. Moje kupiłam w IKEI (ale kupicie je również w każdym markecie budowlanym) i przykręciłam do boku szafy. Dzięki temu mam idealny przegląd przez najczęściej noszone przeze mnie naszyjniki, a przy okazji są przyjemną dekoracja mojego pokoju i nadają mu indywidualny charakter. Już na pierwszy rzut oka można zorientować się co najbardziej lubię i co mi się podoba ;)

Naszyjniki na haczykach 2

Naszyjniki na haczykach3

2. HACZYKI W SZAFIE: jeśli nie chcecie eksponować swoich naszyjników na wierzchu możecie wykorzystać sposób mojej mamy. Swoje naszyjniki umieściła na haczykach przyklejonych do boku szafy w jej wnętrzu. Teraz już wiecie skąd wzięła się moja  miłość do biżuterii i ozdób – odziedziczyłam ją po mojej mamie ;) Dzięki umieszczeniu naszych ozdób wewnątrz szafy unikniemy ich zakurzenia się – a jak widzicie nie tracimy w ten sposób ani odrobiny miejsca. To świetne rozwiązanie dla niewielkich przestrzeni, których nie chcemy dodatkowo zagracić.

Biżuteria w szafie

3. HACZYKI NA DRZWIACH: jeśli nie potraficie znaleźć odpowiedniego miejsca do umieszczenia haków do tego celu wykorzystać możecie drzwi. W sprzedaży znajdziecie różnego rodzaju haczyki służące do umieszczenia ich na górnej krawędzi drzwi do pokoju czy drzwi szafy. Takie jak np. tutaj, czy tutaj.

Wieszaki na biżuterię2

Wieszaki na biżuterię

4. EKSPOZYTOR NA BRANSOLETKI: wersja dla kolekcjonerów i dla chcących codziennie cieszyć oczy swoimi ulubionymi dodatkami. Idealnie sprawdzi się tutaj stojak – ten pokazany na zdjęciu zrobiłam sama, a TUTAJ pokazywałam Wam w jaki sposób Wy też możecie go wykonać. TUTAJ znajdziecie tutorial w wersji video. Jego przygotowanie jest banalnie proste i nie wymagania poniesienia praktycznie żadnych kosztów – bardzo możliwe, że wszystkie potrzebne materiały już posiadacie w domu. Wersja dla leniuszków: ekspozytory na bransoletki możecie również kupić gotowe, np. TUTAJ.

DIY stojak na bransoletki2

DIY stojak na bransoletki

5. STOJAK NA BIŻUTERIĘ: to rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku bransoletek, jak i pierścionków czy zegarków. Stojak również wykonałam samodzielnie, a TUTAJ dzieliłam się z Wami jakiś czas temu wskazówkami na temat jego wykonania. Taki stojak może być prawdziwą ozdobą Waszego pokoju. Jeśli nie macie ochoty bawić się w DIY, podobny stojak możecie znaleźć w IKEI – szukajcie go na dziale łazienkowym.

DIY stojak na biżuterię

6. ETUI PODRÓŻNE: chcecie zabrać swoją biżuterię w podróż? Świetnie sprawdzi się tutaj etui na biżuterię, które w odpowiedni sposób ją zabezpieczy, zarówno bransoletki i naszyjniki, jak i kolczyki.

Etui podróżne na biżuterię

Etui podróżne na biżuterię 2

7. FILIŻANKI, KIELISZKI, TALERZYKI: kolejne rozwiązanie dla oszczędnych kolekcjonerek, które nie mają ochoty inwestować dodatkowych pieniędzy w specjalny system przechowywania. Zajrzyjcie do kuchennych szafek i barku – może posiadacie jakieś ładne filiżanki? Albo kieliszki? Przechowają bransoletki i pierścionki, pozostawiając do nich wygodny dostęp. Ja wybrałam białą filiżankę na cappuccino i kieliszek do Martini… :)

Biżuteria w kieliszku

Biżuteria w filiżance

8. STOJAK: jeśli lubicie gadżety, to z pewnością przypadnie Wam do gustu taki stojak. Jest ozdobą samą w sobie i stanowi stylowy dodatek. Nie pomieści zbyt wiele biżuterii, ale nie o to w tym przypadku chodzi ;) Mój pochodzi ze sklepu Home&You, gdzie mają bogaty wybór tego typu stojaków (tutaj podobny).

Stojak na bizuterię

9. KUFEREK NA BIŻUTERIĘ: to rozwiązanie najbardziej standardowe – i najlepsze w przypadku biżuterii dla nas najcenniejszej, wykonanej z materiałów szlachetnych. Elementy złote, srebrne, kamienie szlachetne czy np. kryształy najlepiej jest przechowywać w zamknięciu – czyli tak jak wspominałam wcześniej bez kontaktu z powietrzem i wilgocią. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu nie ulegnie przypadkowemu zniszczeniu czy zadrapaniu i zachowa swój pierwotny blask na zdecydowanie dłużej. Kuferki są dosyć drogie, ale jakie piękne! Będą małą dziewczynką zawsze marzyłam o takim swoim własnym, magicznym kufrze wypełnionym po brzegi cennymi dla mnie przedmiotami. Mój pochodzi ze sklepu Glitter, posiada mnóstwo przegródek i szufladek – na bransoletki, pierścionki i całą resztę.

Kuferek na biżuterię

10. PUDEŁKO, PUSZKA: nie chcecie inwestować w kuferek, a nie wiecie gdzie bezpiecznie schować swoje kolczyki i pierścionki? Rozejrzycie się dobrze po swoim mieszkaniu, a jest duża szansa, że znajdziecie jakieś opakowanie, które świetnie się w tym celu sprawdzi. To pudełko było opakowaniem kalendarza, który kiedyś dostałam w prezencie, a obecnie używa go moja mama. Równie dobrze sprawdzi się pudełko np. plastikowe czy kartonowe, ozdobione samodzielnie dekoracyjnym papierem lub metalowa puszka. Ich wnętrze musimy dostosować według własnego upodobania – jak widzicie nie ma tu żadnych profesjonalnych przegródek, w ich roli występuje… plastikowa tacka z opakowania ptasiego mleczka :):) Szukajcie, improwizujcie, próbujcie.

Pudełko na biżuterię

Biżuteria w pudełku

To jeszcze nie koniec – bo to nie koniec pomysłów na organizację! W TYM POŚCIE znajdziecie jeszcze kilka dodatkowych inspiracji odnośnie przechowywania biżuterii, które nie znalazły się w moim zestawieniu, bo pokazałam Wam tylko te, które sama stosuję. W użyciu mogą być również butelki, tablice korkowe i ramy obrazów – zobaczcie same, ogranicza Was tylko własna wyobraźnia :)

Pomysły

Mam nadzieję, że spodobały Wam się moje propozycje na przechowywanie i organizację – może któreś z nich stosujecie już u siebie? A może macie własne, inne sposoby? Jeśli tak, to chętnie je poznam. Ulepszanie to to, co lubię najbardziej :) Do usłyszenia!

 

Post ten jest częścią projektu, w którym biorę udział – „21 dni do wiosny – zorganizuj się”, o którym więcej możecie znaleźć na stronie Apetycznego Projektu:

21DNI